Belediye meclisinde işçi zammı görüşülecek

Büyükşehir Belediyesi şubat ayı Meclis toplantısında belediye bünyesinde çalışan işçilere yapılacak ücret zammı görüşülecekBüyükşehir Belediye Meclisi...

BÜYÜT

Büyükşehir Belediyesi şubat ayı Meclis toplantısında belediye bünyesinde çalışan işçilere yapılacak ücret zammı görüşülecek

Büyükşehir Belediye Meclisi bugün saat 15.00’te Kocaeli Fuar içerisinde bulunan Şefik Postalcıoğlu Salonu’nda toplanacak. 133 gündem maddesinin görüşüleceği şubat ayı meclis toplantısında Ferruh Duygu Spor Tesisleri’nin sosyal donatı ve müştemilatıyla birlikte Kocaeli Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu’na tahsis edilmesi, Ulaşım Dairesi Başkanlığı’nın 2013 yılı gelir tarifesi, zabıta ve itfaiye hizmetlerinde çalışan personele ödenecek aylık maktu fazla çalışma ücreti görüşülecek.

2 YIL ZAM YAPILMAMIŞTI
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve İSU'da çalışan yaklaşık 2 bin 500 işçiyi ilgilendiren Hizmet İş ve Belediye İş sendikaları arasındaki yetki davasının çözüm bulamamasından ötürü zam alamayan belediye işçileriyle ilgili de Büyükşehir Belediye Meclisi’nden önemli bir karar çıkacak. Büyükşehir Belediyesi bünyesinde çalışan işçilere yapılacak ücret zammı konusunu görüşerek karara bağlayacak. Büyükşehir Belediyesi ve İSU’da, 2011 yılında örgütlenme çalışmaları yürüten Belediye-İş ve Hizmet-İş sendikaları arasında başlayan yetki davasının bir türlü sonuçlanmaması nedeniyle işçilere 2 yıl zam yapılamamıştı.

AYLIK 105 LİRA ZAM
İşçilerin ve her iki sendikanın işveren ile yaptıkları görüşmelerde, dava bitene kadar zam yapılması talebi dikkate alındı. Büyükşehir yetkilileri ocak ayı meclisinde işçilere zam yapılması için meclise teklif getirmişti. Meclisin Plan ve Bütçe Komisyonu’na gönderilen talebin komisyondan verildiği şekli ile meclise getirilmesi planlanıyor. Şubat ayı meclisine getirilecek olan teklifin olduğu gibi geçmesi halinde işçilere 2012 yılının farkları ödenecek. İşçilerin ortalama 70 lira olan yevmiyelerine yapılacak yüzde 5 zamla birlikte ayda 105 lira zam alacak.

ÖDEME TAKVİMİ ÇIKARILACAK
2012 yılının 12 ayı ve 2013 yılının 2 ayının farklarını ödeyecek olan Büyükşehir, işçilere ortalama 3 milyon 500 bin lira fark verecek. Teklifin mecliste onaylanmasının ardından farkların verilmesi için bir takvim çıkartılması bekleniyor. İşçilere yapılacak olan zammı gazetemize değerlendiren Büyükşehir Belediyesi CHP Grup Başkan Vekili Fahri Örengül, belediye başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun günah çıkarttığını iddia etti. Örengül yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi; “Bilindiği üzere 2011 yılında Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu belediye işçilerine baskı yaparak Hizmet İş Sendikası’na üye olmalarını istemişti. Karaosmanoğlu o yıl açıkça taraf olduğunu belirtmişti.

‘KARAOSMANOĞLU GÜNAH ÇIKARTIYOR’
İbrahim Karaosmanoğlu’nun taraf olmasıyla birlikte işçilerin bir kısmı Hizmet İş Sendikası’na geçmiş ve ilgili sendika ile Belediye İş Sendikası arasında yetki kavgası bu dönemde başlamıştı. Yaşanan sıkıntıların farkında olan İbrahim Karaosmanoğlu işçilerin yaşadıkları sıkıntıların kendisine eksi puan olarak döneceğini görmüş olmalı ki böyle bir zam talebinde bulundu. Büyük bir hata yapan İbrahim Karaosmanoğlu yarın (bugün) mecliste görüşülecek olan işçi zammıyla adeta günah çıkarmaktadır. Olan yine emekçiye olmuştur.”

13 Şubat 2013 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR