Yeni Cuma Camii'ni 'AHIR YAPTINIZ!'

Büyükşehir Belediyesi meclisin dünkü toplantısında Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ile CHP Grup Başkan Vekili Fahri Örengül arasında...

BÜYÜT

Büyükşehir Belediyesi meclisin dünkü toplantısında Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ile CHP Grup Başkan Vekili Fahri Örengül arasında, Yeni Cuma Camii’nin ahır yapılması tartışması yaşandı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin mayıs ayı olağan meclis toplantısı dün yapıldı. Meclis toplantısına Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu başkanlık yaptı. Zekeriya Özak imar komisyonunun yurt dış gezisi hakkında bilgi verdi. CHP’li Fahri Örengül “Prag’da köprüden geçerken Mimar Sinan Köprüsü aklıma geldi. Heykeller var. Trafiğe kapalı alanlar var. Kocaeli daha güzel olabilir. Heykeller yok, kültür alanların etkinlikler yeterli değildir” dedi. Zekeriya Özak “Orada da tarihi bina olmasına karşı tarihi köprü yapılmamıştır. Eski binaların yanında modern köprüler yapılmıştır. Dışarıdan bakıldığında tarihi eser görünümünde binalar yapılmıştır. Tarihe benzeyen yapılar yapılmıştır” dedi.

DEMOKRASİ KURULMADI
Örengül “Viyana’da trafiğe kapalı alanlar var. Yürüyüş alanları çok fazladır. Kocaeli bu manada sınıfta kalmıştır. Ulaşım sorunu yaşanmaktadır” derken, Karaosmanoğlu “Bu şehirler 200 yıllık planlama sonrasında yapılmıştır. Bizde planlama Atatürk döneminde başlamıştır. Rahmetli Menderes döneminde biraz daha yapılmıştır. Planlı kentleşme düşüncesi 60-70’li yıllardan sonra başlamıştır. 80’li yıllarda çevre konuşulmaya başlandı. Avrupa’da güçlü şehir planları ve irade gelmiştir. Avrupa kendine göre kentlerini yapmışlardır. Cumhuriyetin ilk yıllarında disiplin vardı. Sonrasında kalmadı. Demokrasiyi istediğimiz gibi kuramadık. Siyasi iradeler güçlü olarak gelemedi. Bizde hiç plan yapılmamıştır. Yapılanlara uyulmamıştır. Mimar Sinan Köprüsü tartışılır, camiye yakın oldu, uzak oldu” dedi.

AT SAHİNİNE GÖRE KİŞNER
Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu “At sahibine göre kişner. Küçük olsun benim olsun mantığında değiliz. Politika yapılması durumunda halk puan veriyor. Bırakın halk tarafından puan verilsin. Size de puan veriliyor. O tür politikaların zamanı geçmiştir. Bundan sonra daha iyi olmalıdır. Kent meydanı, ulaşım mastır planı. Camii hassasiyeti denilince ben sizden daha hassasım” dedi.

YENİ CUMA CAMİ AHIR OLDU
Örengül “O sözü geri alın dinen doğru değildir. Kimin daha hassas olduğunu Allah bilir. CHP dine önem vermiştir. Din cambazlarına değil” derken, Karaosmanoğlu “CHP tarafından dine gereken önem verilmiştir. Bunu gördük. Mimar Sinan’ın yaptığı Yeni Cuma Camii ağır haline gelmiştir. Ülke genelinde camiler satılmıştır. Atatürk sonrasında bunlar yaşandı. CHP’nin tarihini okuyun. Belgelerle konuşun” karşılığını verdi.

ELEKTİRKLİ ARAÇ ALINACAK
Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu “elektrikli araca iki gün boyunca bindim. Bu araçlar destekleniyor. Şimdi iki tane alınıyor. Beş alınmasını istiyorum. Sonra yeniden karar alırız” dedi. Belediye tarafından 2 elektrikli araç alınacak.

SÖZLEŞMELİ PERSONEL SORUNU
Örengül “Sözleşmeli personel sıkıntı yaşamaktadır. Sendikalaşmada sorun yaşanmaktadır. Burada insanlar hak ettikleri maaşları alamıyorlar” derken, Karaosmanoğlu “Buradakileri kadroya almam mümkün değil. Ücret konusunda asgari ücretin üzerine yüzde 20-25 verilmektedir. Dışarıda işsizler var. Bunlara uçuk maaş verilmesi durumunda doğru değildir. Sendikalar zayıflamaktadır. İşçilerin haklarını savunamıyor. Ağalık müessesine dönüşmüş durumdalar. Sendika işvereni düşman olarak görüyor. Sendika işçiyi eğitmelidir. Bu sayede daha güçlenmektedir. Kötü örnekler yaşanmış. Fabrika yakanından tutunda neler neler” dedi. Örengül “Son 20 yıldır sendikasızlaştırma politikası güdülmektedir. Doğru bir politika değildir. Örgütlü çalışmanın önünde engel olmamalıdır. Sendikalaşmaları noktasında bizler de elimizden geleni yaparız” dedi.

TABLET BİLGİSAYAR
2012-2013 Eğitim-Öğretim yılında dağıtılacak olan mini dizüstü bilgisayarlar ile ilgili Plan ve Bütçe Komisyonu raporu hakkında Özak “Bu sene Fatih Projesi kapsamında tablet bilgisayar dağırımı söz konusu olabilir” derken, İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan “MEB tarafından tablet bilgisayar dağıtımı başlatılmıştır. Bizde bu proje erken başlatılmıştır. Tablet dağıtılması çok önemlidir” dedi. Karaosmanoğlu “5 yıl bilgisayar dağıtımına söz verdik. Fatih Projesi hayata geçiyor. Kocaeli pilot il değil. Tablet dağıtmamız durumunda geçiş sağlayabiliriz. Bu yönde hükümetimizin aldığı karar verir. Buna uymak durumundayız” dedi.

OKUL YAPIYORUZ
CHP’li Yaşar Sönmez “Bizlerin derslik ihtiyacı vardır. SBS konusunda istediğimiz yerde değiliz. 17 milyon TL bütçe ayrılmaktadır. Bilgisayar dağıtıma karşı değiliz. Bu para ile 4-5 okul yapılabilir” derken, Başkan Karaosmanoğlu “Görüşlerine katılıyorum. Nüfus çoğalmaktadır. Sınıf mevcutları düşürülmektedir. 40 seviyesinde 30’a düşmektedir. Özel olarak takip ettiğim okullar var. Belediye tarafından yapılan okullar var. En son Karamürsel’nde yapılmıştır. Okulların çevre düzenlemelerinden spor salonlarına birçok proje hayata geçirilmiştir. Eğitime önem veriyoruz. İl Milli Eğitim Müdürümüzü davet edelim yapılan çalışmaları anlatsınlar” dedi.

35 MİLYON TL YATIRIM
Örengül “Milli Eğitimde başarısız durumdayız” derken, Karaosmanoğlu “Kentimiz başarılıdır. Kocaeli’de çok sayıda meslek okulu bulunuyor. Göç gelmektedir. Meslek okulları üniversite girişini engelliyor. Eğitim seviyesinin yükselmesini sağlamak durumundayız. Eğitim konusunda her şeyi yapmaya çalışıyoruz. Bilgisayarı olmayan çocuk diğer çocuğun yanında ezilmektedir. İmkanı olmayan çocuklarımız var. Duymakla yetinen çocuklarımız var. Önemli bir boşluk doldurulmaktadır” şeklinde konuştu.

10 Mayıs 2012 Kocaeli- Siyaset


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR