Zeytinoğlu: İhracatımız düştü

Buna göre temmuz dönemindeki ihracatımız yüzde 11,5 gerileyerek 9,9 milyar dolar, ithalatımız ise yüzde 19,7 azalarak 14,6 milyar dolar olarak gerçek...

Buna göre temmuz dönemindeki ihracatımız yüzde 11,5 gerileyerek 9,9 milyar dolar, ithalatımız ise yüzde 19,7 azalarak 14,6 milyar dolar olarak gerçekleşti.

 

AB SÜRECİ ETKİLİ OLDU

Konu hakkında bir değerlendirmede bulunan Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “Dış ticaret hacmi geçen yılın aynı dönemine göre 16,6 azaldı. İhracattaki gerilemenin detaylarına baktığımızda başta Avrupa Birliği olmak üzere ticaret yaptığımız ülke gruplarıyla yapılan bir evvelki yılın gerisinde olduğunu görüyoruz. Bunun temmuz ayında yaşanan olağanüstü durumdan kaynaklandığını düşünüyoruz. Yürütülmekte olan teşvik çalışmalarıyla ihracatımızın ivme kazanmasını arzu ediyoruz” dedi.

 

TİCARET AÇIĞI GERİLEDİ

Dış ticaret açığının 4,8 milyar dolara gerilediğini de sözlerine ekleyen Zeytinoğlu, şöyle konuştu: “İthalatın ihracattan daha hızlı düşmesiyle dış ticaret açığının azaldığını görüyoruz. Diğer taraftan en fazla ihracat yaptığımız ülke sıralamasında İngiltere birinci sırada olurken İsviçre’ye yapılan ihracatın yüzde 147 artması dikkat çekicidir.”

01 Eylül 2016 Kocaeli- Ekonomi


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR