Zeytinoğlu: Ağustos'ta ihracat toparlandı

Kocaeli Sanayi Odası’nın 7. Dönem Meclisi 41.Toplantısı’na meclis üyeleri tarafından katılım yoğun oldu. Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın katılımı öncesind...

Kocaeli Sanayi Odası’nın 7. Dönem Meclisi 41.Toplantısı’na meclis üyeleri tarafından katılım yoğun oldu. Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın katılımı öncesinde gerçekleşen mecliste Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu sayısal verilerle ekonomi üzerine açıklamalarda bulundu. Zeytinoğlu, Ağustos ayı ihtiracının 11 milyar 157 milyon dolar olduğunu açıkladı.

 

AĞUSTOS AYI İHRACATI 11 MİLYAR 157 MİLYON DOLAR

img_8673.jpg

Ağustos ayı ihracatıyla ilgili bilgiler veren Zeytinoğlu “Ağustos ayı ihracatı 11 milyar 157 milyon dolar (+% 6,9). Bayram tatilinin uzaması ve 15 Temmuz darbe girişimi Temmuz ayı ihracatımızda düşüşe neden olmuştu. Ağustos ayında ihracattaki toparlanmayı memnuniyetle görüyoruz. Bölgesel olarak AB ülkelerine olan ihracatımızda artış gözlemliyoruz. Arzumuz, aylık bazda ihracatımızın 13 milyar dolar ve üstü seviyelerine çıkmasıdır. İhracatta en önemli partnerimiz Avrupa, ama yeni pazarlar da önemli  Rusya ile ticaretin normalleşme sürecini olumlu değerlendiriyoruz. Ancak ihracattaki olumsuz seyre bir anda çare olması beklenemez. Daha fazla desteğe ihtiyaç var. Sektörel olarak baktığımızda; en fazla ihracat artışını otomotiv sektörü gerçekleştirdi. (yüzde 23,4 artış) Otomotiv sektörünün ilimizdeki ağırlığını göz önüne aldığımızda, benzer artış ne yazık ki ilimizde olmadı.(- %12) İlimiz otomotiv ihracatındaki gerilemenin sezonsal olabileceğini düşünüyoruz” dedi.

 

İKİNCİ ÇEYREKTE YÜZDE 3,1 BÜYÜDÜK

Zeytinoğlu, “Tüm olumsuz koşullara rağmen, Batı ve OECD ülkelerine kıyasla yüzde 3,1’lik büyümeyi olumlu değerlendiriyoruz. Ancak gerçekleşen bu büyüme oranı aynı zamanda ekonominin yavaşladığını gösteriyor. Coğrafi riskleri ve darbe kalkışmasının ekonomiye etkilerini göz önüne aldığımızda, üçüncü çeyrek büyüme oranının daha da gerileyebileceğini bekliyoruz. Sanayi üretimi rakamları bunun öncü sinyallerini veriyor. Yılsonu hedeflerimizden uzaklaşmamak için hükümetimiz tarafından alınan önlemlerin sonuç vermesi gerekiyor. İkinci çeyrekteki büyüme tüketime dayanıyor. Özel tüketimin ilk çeyreğe göre büyümesi daha düşükken, Kamu harcamalarının daha hızlı arttığını görüyoruz” ifadelerinde bulundu.  

 

ÖNEMLİ PROJELERİMİZ

2016 yılında üç önemli projemiz için devlet desteklerinden faydalanarak finansmanını karşılama yoluna gittik. Biliyorsunuz Pirelli ile başlattığımız Tedarikçi Geliştirme Programını ilimizde yer alan diğer ana sanayi firmalarına yaygınlaştırmayı hedefliyorduk. KOSGEB’den tematik destek (150 bin liralık projenin 75 bin liralık kısmı) alarak Anadolu Isuzu ve Assan Hanil ile bu çalışmayı yürüteceğiz. Bu firmalarımızın 8 tedarikçisinin standartlarını ve verimliliklerini yükseltmeye yönelik eğitim ve danışmanlık hizmeti vereceğiz.

 

TURİSTİK EVLER

“MARKA’ya başvurduğumuz iki mali destek projemizin olumlu sonucunu geçtiğimiz ay öğrendik. Bunlardan biri turizm alt yapısını geliştirme mali destek programı kapsamında başvurduğumuz “Restore Edilen Eski İzmit Evleri Konaklama İşletmesi Olarak Tarihe Can Veriyor” başlıklı proje Hatırlarsanız, 2013 yılında Kapanca Sokak’ta 2 adet tarihi ev satın almıştık. Bu evlere üçüncüsünün ilave edilmesi için 2015 yılında İzmit Belediyesi ile ortak proje sözleşmesini imzalamıştık. Projenin toplam bütçesi: 1.440.360 TL. MARKA tarafından desteklenen miktar: 622.677 TL’dir.  Kalan 817.682,93 TL’lik Odamız tarafından karşılanacak.  Zaten 900 bin TL olarak 2016 yılı bütçemizde yer ayrılmıştı. Projenin süresi 18 ay.  Bu evlerin, öncelikle iş turizmi amacıyla ziyarete gelen yerli ve yabancı turistler için konaklama işletmesi olarak restorasyonu amaçlıyoruz”

 

İKİ DUYURU

“Sektörel Performans Değerlendirme başvurularını 20 Ağustostan itibaren almaya başladık. Katılımlarınızı bekliyoruz. 5-8 Ekim tarihlerinde Tahran’da gerçekleşen Uluslar arası Sanayi fuarını tekrar hatırlatmak istiyorum. Otomotiv ve yan sanayide konusunda bölgenin en önemli fuarı olup, fuar dışında Tahran’da iş görüşmesi ve çeşitli ziyaretlerde de bulunacağız” Ahmet HAZER

img_8668.jpg

21 Eylül 2016 Kocaeli- Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR