Kanser taraması için 100 bilim adamı geliyor

Sağlık Bakanlığı tarafından alınan kararla ilimize 100 bilim adamı gelecek. Genel anlamda kanser taraması yapacak olan komisyonun başkanlığına Yrd.Doç...

BÜYÜT

Sağlık Bakanlığı tarafından alınan kararla ilimize 100 bilim adamı gelecek. Genel anlamda kanser taraması yapacak olan komisyonun başkanlığına Yrd.Doç.Dr.Talat Bahçebaşı getirildi.

Kentimizde uzun süredir devam eden kanser tartışmalarına son noktayı koymak için Sağlık Bakanlığı harekete geçti. Bakanlık tarafından verilen talimat ile ilimize 100 bilim adamı gelecek. Bu bilim adamları tarafından kent genelinde genel bir çalışma yapılacak. Kanserden, beslenme zincirine, çevre etkilerine kadar çalışma yapacak. KOÜ Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu tarafından yapılan açıklama sonrasında yaşanan tartışmalara bu şekilde son verilmek isteniyor. Konuyla ilgili olarak İl Sağlık Müdürü Hasan Aydınlık yaptığı açıklamada, “Sağlık Bakanlığı’nın oluruyla Kanser Savaş Daire Başkanlığı ve Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü koordinatörlüğünde hem geçmişe yönelik değerlerin değerlendirildiği, hem de önümüzde ki senelerde sağa çalışmaları yapılarak besin zincirinin, hava şartlarının ve çevrede ki her türlü parametresinin değerlendirildiği bir çalışma yapılacak” dedi.

ÖRNEK BİR ÇALIŞMA
Aydınlık, “Bu planlama çalışmaları yapıldı. Önümüzdeki günlerde saha çalışmaları yapılmaya başlanacak. Şuanda 100’e yakın bilim adamı tarafından sağlık taraması yapılacak. Ülke genelinde birçok ilden bilim adamı bu çalışmaya katılacaktır. Her alandan bilim alanı var. Tıbbın her dalından bilim adamları olacak. Her yönüyle değerlendirilecek. Örnek bir çalışma olacak. Bu çalışma için bir mekan sağlanacak. Sağlıkla ilgili bütün çalışmalar kayıt altına alınmaktadır. Oluşacak olan komisyonun başkanlığını Halk Sağlığı/ Düzce Üniversitesi Araştırma ve Uygulanma Hastanesi Yrd.Doç.Dr.Talat Bahçebaşı yapacak” açıklamasında bulundu.

04 Temmuz 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR