“Olmayan talebe ödenek mi aktarılır?”

Dün gerçekleştirilen İl Genel Meclis toplantısında CHP’li Meclis Üyesi Rüstem Yıldırım’ın Kültür Hizmetleri kaleminde yer alan bütçeden İl Müftülüğü’n...

BÜYÜT

Dün gerçekleştirilen İl Genel Meclis toplantısında CHP’li Meclis Üyesi Rüstem Yıldırım’ın Kültür Hizmetleri kaleminde yer alan bütçeden İl Müftülüğü’ne ödenek aktarılması talebi hem de yine CHP’li Meclis üyesi İsmet Kanık’ın İl Özel İdaresi’nde çalışan 25 sözleşmeli personele yüzde 5’lik zam talebi reddedildi

İl Genel Meclis toplantılarının ocak ayı oturumlarının ilki, dün Valilik 100. Yıl toplantı salonunda Meclis Başkanı Fahim Kılıç’ın başkanlığın yapıldı. Meclis oturumunda CHP’li Meclis Üyesi Rüstem Yıldırım tarafından, Kültür Hizmetleri kaleminde yer alan bütçeden İl Müftülüğü’ne 50 bin ödeneğin aktarılmasını önerisi sunuldu. Bu öneri sonrası tartışmanın yaşandığı mecliste AKP’li Bütçe Komisyonu Başkanı Haluk Şen, “Bunu oylamaya sunmaya gerek yok. Burada yer alan ödenek İl Müftülüğü’nden talep gelmesi halinde zaten aktarılır. Olmayan telebe neden ödenek aktaralım” karşılığını verdi.

‘TALEP YOK, NEDEN ÖDENEKTEN AKTARIMI YAPALIM Kİ?’
AKP’li Grup Başkan Vekili Celal Özkaraaslan ise “Bu ödenek her zaman hazır beklemektedir. Şuanda olmayan bir şeye aktarım yapılması söz konusu olamaz. Belki İl Müftülüğü’nden bize gelecek olan talep 55 bin TL veya 45 bin TL olabilir. Henüz bilinmemektedir. Meclis başkanı tarafından önerge gündeme alınmaması durumunda bir sıkıntı yok. Alınıp oylanması durumunda bu ay içerisinde bir daha getirilemez” derken, CHP’li Grup Başkan Vekili Ahmet Elmas, “Bu verilen önergenin geri çekilmesi gerek. Burada bulunan ödenek zaten gerekli göründüğü zaman kullanılabilir” dedi.

ÖNERGE GERİ ÇEKİLDİ
CHP’li Rüstem Yıldırım, “Bu ödeneğe İl Müftülüğü’nün ihtiyacı var” diye diretirken, CHP’li Dursun Genç, “Bu önerge üzerinde son sözü Grup Başkan vekili söylemiştir. Grup kararına uyularak önerge geri çekilmektedir” dedi ve tartışmaya son noktayı koydu. Verilen önerge geri çekildi.

YÜZDE 5’LİK ZAM TALEBİ
CHP İl Genel Meclis üyesi İsmet Kanık, İl Özel İdaresi’nde çalışan 25 sözleşmeli personelin kıdem ve tazminat haklarına sahip olmadığına vurgu yaparak, “Bu çalışanların maaşlarına yüzde 25 oranında zam yapma hakkımız var. Şuan en azından sembolik olarak yüzde 5'lik bir zam uygulanmasını talep ediyorum” dedi.

DEVLET MEMURUNDAN FAZLA ALIYORLAR
Bu talebe tepki veren AKP il genel meclis üyesi Celal Özkaraaslan ise, “Yüzde 25 zam yapma hakkımız, mevcut maaşlarda işçi bulunmadığı durumlarda vardır ve şuan böyle bir durum mevcut değildir. 2012'de yapılan zamlardan sözleşmelilerde faydalanıyor zaten. Bu sözleşmemiler, devlet memurlarından fazla maaş alıyorlar” dedi.

MAAŞLARI DEĞİŞMEDİ
İl Genel Meclisi Başkanı Fahim Kılıç, gündem maddesini meclis üyelerine sundu ve oy çokluğu ile, sözleşmeli personellerin sözleşmeleri yenilenirken maaşlarında bir değişiklik olmamasına karar verildi.

03 Ocak 2012 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR