Fotoğrafçılar Kıbrıs’a hayran kaldı

Kıbrıs’a tekrar gitmek istediklerini dile getiren Kulüp Başkanı Şahin, “ Kıbrıs, tarihi, kültürü ile çok farklı bir yer” dedi.  Şahin ve Köseoğlu, bi...

Kıbrıs’a tekrar gitmek istediklerini dile getiren Kulüp Başkanı Şahin, “ Kıbrıs, tarihi, kültürü ile çok farklı bir yer” dedi.  Şahin ve Köseoğlu, bir hafta süren fotoğraf maratonu boyunca  kendilerini ağırlayan Kıbrıs Türk Fotoğraf Derneği (FODER) Başkanı Mehmet Gökyiğit ve kulüp üyelerine teşekkür etti.

 

FODER’LE FOTOĞRAF TURU

Kıbrıs’ın özellikle fotoğrafçıların gitmesi gerektiği bir yer olduğunu söyleyen ve gezi hakkında bilgi veren Şahin, “Kıbrıs’a gittiğimiz ilk gün Kıbrıs Türk Fotoğraf Derneği’nin düzenlediği fotoğraf gezisine katıldık. Dernek yöneticileriyle birlikte  bir günde Kıbrıs’ın farklı noktalarına gittik. Bellapais Manastırı’nda başlayan turumuz, asırlık zeytin ağaçlarıyla devam etti. Hz. Ömer Türbesi ziyaretinin ardından Girne'nin sembolü olan Girne Kalesi ile turumuzu tamamladık” dedi.

 

MAVİ KÖŞK

İtalyan asıllı Rum olan Paulo Paolides tarafından 1957 yılında yaptırılmıştır. İki kat üzerine on altı bölüm olarak inşa edilen köşk, 20. yy modern mimari teknikleri ile yapılmış olmasına karşın, doğu ve batı mimari üslupları ile Türk, Rum mimari özellikleri yanı sıra İtalyan ve Akdeniz bölgesi mimari özellikleri taşımaktadır. Paolides, Avukat olmasına karşın aslında Ortadoğunun en büyük silah tüccarıdır. Aynı zamanda dönemin Kıbrıs Cumhurbaşkanı Baş piskopos Makarios'un avukatıdır. Avukatlık mesleğini silah ticaretini gizlemek için kullanmıştır. Bu nedenle köşkü kimsenin dışarıdan göremeyeceği ancak her tarafa hakim bir alana yapılmıştır.

 

KÜLTÜRLERİN KAYNAŞTIĞI BİR ÜLKE

İnsanların çok samimi karşıladıklarını söyleyen  Köseoğlu, başta FODER yöneticileri olmak üzere yolda selam verdikleri herkesin  çok sıcak karşıladığını dile getirdi.  Kıbrıs’ta Tiyatro SFR’nin oyununa katıldıklarını ve eğlendiklerini dile getiren Köseoğlu, “ Kıbrıs hem sanat hem tarih anlamında farklı güzelliklere sahip. Girne ve Lefkoşa başta olmak üzere pek çok yere gittik. Kilise ile Camii’nin yan yana olduğu kültürlerin kaynaştığı köyleri gördük. 1 hafta süre Kıbrıs için yeterli değildi ama zamanımızı en iyi şekilde değerlendirdik” ifadelerini kullandı.

 

KOCAELİ’Yİ FOTOĞRAFLARLA ANLATTILAR

Son gün Güney Kıbrıs Rum Kesimi sınırına kadar gittiklerini söyleyen Şahin ,” Lefkoşa’da Güney ve Kuzey olmak üzere ikiye ülkeyi ikiye ayıran sınıra kadar gittik.  Ardından Kıbrıs’ın en iyi fotoğraf derneklerinden biri olan FODER’in yeni sezon açılışına katıldık. Gece de  Kocaeli fotoğraflarından oluşan bir sunum yaptık. Fotoğraflara hayran kalan dernek üyeleri ilerleyen günlerde Kocaeli’ye gelmek istediğini dile getirdi” diyerek sözlerini tamamladı.

02 Ekim 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR