Bakan Ergün Bizim Gemimiz Sağlamdır, Yoluna Devam Eder

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Türkiye'nin dünyada muhtemel krize karşı en hazırlıklı ekonomilerden biri olduğunu belirterek, Eğer bir...

BÜYÜT

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Türkiye'nin dünyada muhtemel krize karşı en hazırlıklı ekonomilerden biri olduğunu belirterek, Eğer bir fırtına çıkarsa elbette ki dalgalanmalar olacaktır. Ancak bizim gemimiz sağlamdır ve yoluna herhangi bir hasar almadan devam edecektir dedi.

Ekonomiye ilişkin değerlendirmelerde bulunan Bakan Ergün, Türkiye'nin makro ekonomik dengeler açısından dünyada en fazla takdir toplayan ekonomilerin başında geldiğini belirterek, Özellikle Avrupa Birliği ve Amerika ekonomilerinde yaşanan borç ve bütçe açıklarıyla ilgili sıkıntılar dünya ekonomisini tehdit etmeye devam ediyor. Eğer bir fırtına çıkarsa elbette ki dalgalanmalar olacaktır. Ancak bizim gemimiz sağlamdır ve yoluna herhangi bir hasar almadan devam edecektir şeklinde konuştu.

Bakan Ergün, Şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki Türkiye, dünyada muhtemel bir krize karşı en hazırlık ekonomilerden biridir. 2011 yılının ilk çeyreğinde yüzde 11 oranında büyüme gösterdik ve dünyada çift haneli büyüyen tek ekonomi olduk. dedi.

TEKNOLOJİLİ ÜRÜNLERİN PAYINI EN AZ YÜZDE 20'LERE ÇIKARMALIYIZ
Türkiye'nin 2023 yılında yıllık 500 milyar Dolar ihracat yaparak dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olmayı hedeflediğini anlatan Ergün, bu hedefe ulaşmak için sadece üretimin yeterli olmayacağına değindi.

Ergün, İleri teknolojili, yüksek katma değerli üretim yapmak gerekiyor. Üretim içinde yüksek teknolojili ürünlerin payı en az yüzde 20'ler seviyesine çıkarmamız gerekiyor. Hükümet olarak bu zorunluluğun farkındayız. Geçen 9 yıl bizim için ağırlıklı olarak makro reformlara ağırlık verdiğimiz dönem oldu. Önümüzdeki dönemde ise ağırlıklı olarak mikro reformların ve KOBİ'lerin rekabet gücünü artıracak politikaların hayata geçeceği bir dönem olacaktır şeklinde konuştu. Ergün, bu nedenle bütün OSB'lerde meslek liseleri kurarak sanayi ve mesleki eğitim arasında doğrudan bir temas sağlayacaklarını söyledi.

9 YILDA 40 YILDA KURULAN OSB KADAR SANAYİ BÖLGESİ YATIRIMI TAMAMLADIK
Organize Sanayi Bölgelerine geçmişte gereken önemin verilmediğinden yakınan Bakan Ergün, Biz aslında 'OSB'lerin kurulmasına da gereken miktarda önem verdik' diyemeyiz. Zaten çok az sayıda OSB kurabildik. Onların da bir kısmını yanlış yerlere, yanlış zamanlarda kurduk. 2002 yılından bu yana en çok üzerinde durduğumuz konuların başında OSB'lerin sayılarını kadar kalitelerini artırmak geldi. Son 9 yıl içinde 40 yılda kurulan OSB kadar sanayi bölgesinin yatırımını tamamladık, girişimcilerin hizmetine sunduk. OSB'ler artık sanayimizin dünya ile entegre olmuş bir vizyona sahip bulunuyorlar. Moğolistan, Kazakistan, Mısır, Ukrayna, Azerbaycan gibi pek çok ülke ülkemizdeki OSB'lerin sürecini yakından takip ediyor ve bizim tecrübelerimizden yararlanmaya çalışıyorlar. ifadelerini kullandı.

YENİ ANAYASA VURGUSU
Dirayetli ve aktif politikalarla iş adamlarının yurt dışına açılmalarını sağladıklarını vurgulayan Bakan Ergün, Her geçen gün normalleşme yolunda bir adım daha ilerliyoruz. Yeni anayasa, ülkemizin demokratik gelişimi kadar ülkemizin ekonomik gelişmesi için de yakından ilişkilidir. İş dünyasının yeni anayasa sürecinde aktif rol almaları gerektiğine inanıyorum. Önünüzü açmaya, işlerinizi kolaylaştırmaya ve ülkemize daha fazla yatırım kazandırmaya devam edeceğimizi söylemek istiyorum. şeklinde sözlerini tamamladı.

03 Ağustos 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR