MAG’ların eğitim sorunlarına Kocaeli’de çözüm arandı

Fuariçi Sivil Toplum Merkezi’nde yapılan MAG Türkiye Platform toplantısında eğitim sorunlarının çözüm yolları ve örgütlenme modelleri araştırıldı.Koca...

BÜYÜT


Fuariçi Sivil Toplum Merkezi’nde yapılan MAG Türkiye Platform toplantısında eğitim sorunlarının çözüm yolları ve örgütlenme modelleri araştırıldı.


Kocaeli, İstanbul, Yalova ve İzmir illerinde 110 mahallede 5.500 kişilik eğitimli ve donanımlı üyesi bulunan Mahalle Afet Gönüllüleri (MAG) yapılanmasının en üst kurulu olan Türkiye MAG Platformu Toplantısı, Kocaeli Mahalle Afet Gönüllüleri Derneği tarafından organize edildi. Toplantıya MAG Vakfı Genel Müdürü Dr. Elvan Cantekin, Yard. Doç. Oğuz Gündoğdu, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFADEM) Eğitim Koordinatörü Özden Işık, İstanbul MADER Başkanı Hüseyin Karadayı, İstanbul MAG Acil Müdahale Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Hülya Reis, Yalova MAGDER Başkanı Sabri Karaçam, Gemlik MAG Temsilcisi Yusuf Yumru, Kocaeli Mahalle Afet Gönüllüleri Dernek (MAGDER) Başkanı Bahri Soyyiğit ve MAG Platform üyeleri katıldı.
ÖRGÜTLENME MODELİ
Kocaeli MAGDER Başkanı Bahri Soyyiğit; “MAG Türkiye Platform Toplantısı yararlı geçti. MAG yapılanmalarının sorunlarına çözümler üretmek ve önümüzdeki dönemde örgütleme modellerini ortaya çıkarttık. Afetlerde halkın afetlere müdahale kapasitesini artırma eğiliminin en önemli parçası olan MAG yapılanmasının sürdürülebilirliği için önemli bir çalışmaydı” dedi. Mahalle Afet Gönüllüleri Derneği, Kocaeli’de MAG uygulamasının tamamlanmış olduğu 19 mahallede dernek üyesi olan olmayan tüm MAG’lara hizmet vermek, düzenlediği eğitim ve aktivitelerle gönüllülerin motivasyonunu ve kapasitesini artırmak ve MAG üyelerini kurumsal alanda temsil etmek amacıyla 2004 yılında kuruldu. Kocaeli MAGDER’in 350 üyesi bulunuyor.

07 Kasım 2013 Kocaeli- GündemYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR