Yeşil, işgücünde tercih sebebi

        Yetenekli iş gücü havası temiz ve açık alanları fazla olan şehirleri tercih etmeye başladı. Örneğin geçtiğimiz mart ayında, Panasonic tarafınd...

BÜYÜT

 

 

 

 

Yetenekli iş gücü havası temiz ve açık alanları fazla olan şehirleri tercih etmeye başladı. Örneğin geçtiğimiz mart ayında, Panasonic tarafından yapılan açıklamada, Çin’de çalışacak işçilere prim verileceği belirtildi. Bunun nedeni, Çin’deki hava kirliliğinin çok yüksek düzeyde olması.

 

MASRAFLAR DA ARTIYOR

Panasonic’in bu kararı hava kirliliği olan şehirlerin daha masraflı olduğunu ortaya koyarken, belediyeler de temiz ve yeşil şehirlerin ekonomik açıdan çok daha karlı olduğunu fark etmiş durumdalar. Bu nedenle, şehirlerin temiz ve yeşil olması için önemli yatırımlara yöneliyorlar. Bu yatırımların geri dönüşü ise ölçümlenebiliyor.

 

KRİTERLER VAR

Örneğin sokak lambalarında LED ampullerin kullanılması, binaların enerji kullanımını azaltacak şekilde ısıtılıp soğutulması, önemli miktarda tasarruf sağlanmasına yol açıyor. Bunların yanı sıra, kamu taşıma sistemleri, yeşil binalar ve enerji verimliliği gibi alanlar yeni istihdam yaratılmasını da sağlıyor.

 

YEŞİL ŞEHİRLER BAŞARILI

Son dönemde şehirlerin çevresel sürdürülebilirlik alanına yatırım yapmayı tercih etmelerinin en önemli nedeni ise, yetenekli işgücünün yeşil alanları ve temiz havası olan şehirlerde yaşamayı tercih etmesi. İngiltere Teknoloji Stratejisi Kurulu tarafından kurulan kentsel inovasyon merkezi Future Cities Catapult’un CEO’su Peter Madden, Financial Times’a yaptığı açıklamada, “En yeşil şehirler, ekonomik açıdan da çok başarılı oluyorlar” diyor.

15 Temmuz 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR