İl AFAD Müdürü Salim Tekoğul: AVM mescitleri kapatılsın

AVM’lerin kuruluş aşamasından, mescitlerin neden kurulmaması gerektiğini kaleme aldığı yazısıyla takipçileriyle paylaştı.   AVM MESCİTLERİ KAPATILS...

AVM’lerin kuruluş aşamasından, mescitlerin neden kurulmaması gerektiğini kaleme aldığı yazısıyla takipçileriyle paylaştı.

 

AVM MESCİTLERİ KAPATILSIN...

"Bu da ne diyor, ne saçmalıyor biz açtırmanın derdindeyken?"

Diyenlerinizi...

Dikkat çekici buluyor, saçma görüşlerimi özellikle onların dikkatlerine arz etmek istiyorum.

Rica ediyorum, saçmalama hakkımı bana çok görmeyiniz.

Ancak bu saçma düşüncelere geçmeden önce bir şey yapılması gerekiyor.

AVM'lere ilişkin yerleşmiş kanaat ve algılarınızı bir tarafa bırakmalısınız.

Sonra beyin prangalarınızı çözerek arkanıza yaslanmalı, bu acayip teklifin arka planında neler olabileceğini düşünmeye başlamalısınız.

Hatta soru işaretleri bol bir iklime yönelerek kendinize AVM’lere ilişkin sorular sormalısınız.

 

***

 

AVM’ler yokken ben nasıl yaşamayı başarıyordum acaba, der gibi...

Ya da mesela "AVM’ler şehirlerin dışına yapılmalıdır" üst akıl mavralarına ne oldu şimdi, sorusundan başlamak da gayet akıllıca olabilir. Neden yitirdik o azıcık hassasiyeti acaba?

"İzmit'in merkezinde REAL mi yapılırmış" diye ortalığı kasıp kavuranlarımız nerede şimdilerde dersiniz? Şehir Merkezine AVM yapıyor olmasınlar?

Önce yaşam tarzları mı değişti onların, yoksa AVM ruhları galebe çaldı da yaşam tarzları mı evrim geçirdi?

Kültürümüze dair üst perde nutukları atarken, ahilik kültüründen bahsetmiyor muyduk bizler? Ne oldu bize dersiniz? Ve dahi esnafın komşu esnafa siftah yaptırmak üzere müşteriyi yönlendirmesini alay-ı vala ile anlatanlar değil miydik biz, hitabet üstatları?

Ne iştir? Bu kültürün canlıları hükmederken dünyamıza niçin her köşe başında pıtrak gibi çoğalır AVM’ler? İstanbul'un her mahallesinde bir AVM açılıyor olması neye işarettir? "Yeni yaşam merkeziniz" türü cafcaflı reklamların konusu neden olurlar buralar?

Soruları daha da çoğaltabilirsiniz.

Ancak sorular, daha fazla cevaba gebe bırakılmaktan hoşlanmaz.

...

Evet, kim ne derse desin, AVM’ler eğlenceyi ve zaman öldürmeyi tüketim çılgınlığı ile taçlandırmak üzere inşa edilen yeni yaşam biçiminin kutsanan merkezleridir.

Çağımızın vebası olan alışverişin raflar arasında tavafa tabi tutulduğu bir harcanma şeklidir, AVM.

Buralar, "Param olmasa da alırım, kredi kartı ile geleceği ipotekleme aşkına" zikrinin ayine dönüştürüldüğü yeni dergahlardır.

İhtiyaç için gidilmeyen bilakis yaşam biçimine dönüşen alışveriş ritüelinin ya da ibadetinin eda edildiği yerlerdir AVM’ler.

Kısaca AVM’ler, tüketim manyakları türetme illüzyonuyla yığınların serkeşleştirildiği kapitalizm mabetleridir.

"Mescide ne gerek var" o zaman demek, çok mu anlamsızdır?

AVM mabedinin içine bir mabed daha koymanın mantığı nedir?

Kimse kusura bakmasın.

Mahalle kültürünü ve cami merkezli esnaf şekillenişindeki asil ticareti yerle bir ederek bilinçsiz tüketici profilini yükselten bu yerlere mescit açılmasını teklif etmek, "lütfen alnı secdeli insanları da tüketim manyağı yapın" demekle eşdeğerdir.

...

Sormak lazım...

Namaz kılanın AVM de ne işi olabilir? Diyelim ki işi oldu, ki olabilir, gittiğinde saatlerce orada takılmasını, kim nasıl izah edebilir?

Namaz kılan için iki namaz arası bile çokken mescit açarak bu sürenin uzatılmasını adeta teklif etmek, hatta bu teklifi "emr-i bil maruf ve nehy-i anil münker" konsepti ile ambalajlamak, tefekkür yoksunluğundan başka bir şey olmasa gerektir. Ya da bu hal "bindik bir alamete gidiyoruz kıyamete" edilgenliğinin enfes göstergesidir.

Sorarım size, mescit teklifiyle AVM den daha erken çıkma ihtimali, neden ortadan kaldırılmak istenir? Ayrıca "Namaz vakti geçiyor" huzursuzluğu ile, yabancı sermayeli ürünlerle daha az hemhal olmak, güzel bir şey değil midir?

Kısaca ithal ürünleri yoğun bu cıstaklı merkezlerin, tüketme aşkının kara sevdalılarını çoğaltma iştiyakı olduğunu bile bile, mescit isteme veya var olan mescidi büyüttürme talebinde bulunmak, AVM lerin Müslümanlaştırılmasına katkı sağlamak değil de nedir?

Bir tarafta tüm anlamlı değerlerimizi yok eden reyonlar, diğer tarafta Allahuekber...

Emin olun ki; sivillikten uzak, ilkeleri ve kıstasları olan bu kamusal alana, tüketim kumpanyalarına, muhafazakarları da yamamak harika bir aklın eseridir. Legalleştirme de var içinde, dini bütün insanların çözülüşüne katkı yapmak da...

Kutlu olsun hepimize...

İnanca saygı algısını pompalayarak, normalleştirme emelini gerçekleştiriyor kapitalizm. "Mescit var, gerisi ne gam" çözülüşünü zerk ederek üzerimize...

Tabi ki, aşk olsun fark edebilene...

"Camiler açık, daha ne istiyorsunuz" nutkunu, bir zamanlar bize ezberleten Demirel yaklaşımı yani...

...

Bu tür kültürel çözülüşleri dillendirmeyi geçtik, akla getirenler varsa eğer, hala umut var demektir.

Yok eğer "bu ne geri kafalı adam" terennümü şu an baskınsa sizde, çok rahatlıkla ruhunuza el-Fatiha diyebilirsiniz.

Ya da "bu saçmalıkları sıralamakla bu adamın eline ne geçebilir" diye düşünebilir, en azından geri kafalılığımı tescillemekten vazgeçebilirsiniz.

29 Ocak 2016 Kocaeli- Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

10

ahmet kıratlıoğlu - yazının hepsini okumadan bol keseden sallayanlar bunun vebalini nasıl ödersiniz :)

arkdaş herif doğru diyor bir yanda kapitalist sistemin getirisi olan AVM'ler bir yanda kutsal mekan..

çok çok afedersiniz genelevin yanına cami açılsa tepki göstermez misiniz?? bir bakıma aynı. islam dini kapitalizmi reddeder.

Yanıtla . 0Beğen 29 Ocak 09:21
09

malsavar. - yeni bir özürlü hastalığı daha keşfedilmiş oldu. senin görevin neyse onunla ilgilen. diyanet varken sana ne?

Yanıtla . 0Beğen 29 Ocak 09:21
08

hasan tekoğul - saçmaladıgını yazısının başında beritti zaten kocaeli kimlere kaldı yazık çok yazık.

Yanıtla . 0Beğen 29 Ocak 09:21
07

Kandirali - Buda deli bide buadami mudur yapmışlar buda kabahat yok bunu mudur yapanda kabahat

Yanıtla . 0Beğen 29 Ocak 09:21
06

Ahmet Kandemir - 6 saniyede bir çocuk açlıktan ölüyor, 1 milyar insan her gece yatağa aç yatıyor. 1,5 milyar insan sağlıklı içme suyundan mahrum. Bunun sebebi kapitalizmdir dostlar. Öyle namaza, mescide sarılarak kapitalizm savunuculuğu yapmayın. Yazı tefekkür edebilenlere yazılmış. Önyargıyla bakmayın. Biz müslümanların terörle özdeş kapitalizmi benimsemeleri ve kapitalizme götüren sebeplere bu derece dayanmaları hoş bir durum değildir. Yazı gayet haklı bir gerekçeyle yazılmıştır. Kutluyorum.

Yanıtla . 0Beğen 29 Ocak 09:21
05

Körfez 41 - Bakış açınızı biraz değiştirip konunun özüne bakın böyle bir tartışma açmanın manası nedir. Beğenirsiniz beğenmezsiniz sizin bileceğiniz iş lakin insanların ibadetlerinin üzerinde kimsenin ipotek koymaya hakkı yok. Ayrıca orada bir çok çalışan var, bunu hiç dikkate aldınız mı?

Yanıtla . 0Beğen 29 Ocak 09:21
04

cenk - Yazınızın başında dediğiniz "saçmalama hakkını kulanıyorum" diye beyan ettiğiniz ifadenize yürekten katılıyorum ve fakat görevleri gereği saçmalamadan bir hayat sürdürmek zorunda olanların saçmalama özgürlüğünden bahsetmesini de yadırgıyorum !

Bence, yazınızda haklı olmak için sıraldığınız gerekçeleri akil insanlarla istişare ederek bir daha tefekkür ve teemmül etseniz çok iyi our diye düşünüyorum.

Yanıtla . 0Beğen 29 Ocak 09:21
03

bu adam - bu adam kafayı yemiş...........................

Yanıtla . 0Beğen 29 Ocak 09:21
02

öz izmitli - Salim TEKOĞUL kardeşimizin eline diline sağlık, bu AVM lerde ALKOL satılmıyor mu ? müslümanın alkol satılan yerlerden alışveriş yapması normal mi ? Gerçi bu konuya pek değinmeden geçmiş ama yine kanayan bir yaraya parmak basmış, teşekkürler salim HOCAM.

Yanıtla . 0Beğen 29 Ocak 09:21
01

bir dost - Namazı nerede kıldığımız önemli mi beyefendi samimiyetin nerede kurulduğu önemli mi? Önemli olan namaz esnasında kurulan samimiyettir yer değil. Bırakalım bu boş işleri. Ülkemizin başında daha büyük belalar var. Saçmalamayalım. Milletin aklını da bu boş işlerle kurcalamayalım, oyalamayalım.

Yanıtla . 0Beğen 29 Ocak 09:21
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR