Vakıf İş hanları yıkılıyor

Fethiye Caddesi ve İstiklal Caddesi üzerinde bulunan 1’inci Vakıf İş Hanı ile 3’üncü Vakıf İş Hanı, Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından yıkılacak. İş...

Fethiye Caddesi ve İstiklal Caddesi üzerinde bulunan 1’inci Vakıf İş Hanı ile 3’üncü Vakıf İş Hanı, Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından yıkılacak. İş hanı kiracılarına gönderilen talimata göre iş yerlerinin 31 Aralık’a kadar boşaltılması isteniyor.


31 ARILIK SON GÜN

Vakıflar Genel Müdürlüğü’nce gönderilen tebligatta iş hanı içerisindeki büro ve dükkan kiracılarının 31 Aralık 2015 tarihine kadar iş yerlerini boşaltılmış halde teslim edilmesi isteniyor. 1’inci Vakıf iş hanında 34 dükkan ve büro, 3’üncü Vakıf iş hanında ise 24 dükkan ve iş yeri bulunuyor.

 

GEREKÇE BİNALARIN ESKİ OLMASI

Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün şok eden yıkım kararının gerekçesi ise binaları yenilemek. Vakıflar Genel Müdürlüğü, deprem öncesi yapılan binaların yıkılmasına ve yerine yenisinin inşa edilmesine karar verdiğini belirten ihbarnamesinde yıkımın nedeninin bu tek cümleyle açıkladı.

 

ESNAF MAĞDUR OLACAK

Yıllardır aynı iş yerinde faaliyet gösteren esnafı sıkıntılı günler bekliyor. Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün bu yıkım kararını öğrenen işletmeciler kara kara düşünmeye başladı. Esnaf tahliyenin uzlaşma ortamı sağlanarak gerçekleşmesini istiyor. İş yerine yatırım yapan ve işlerini büyüten esnafın elindeki avucundakileri kaybetme riski taşıyor.

 

“BİR YIL ERTELENSİN”

Vakıflara ait iş hanlarında faaliyet gösteren esnaf, tahliye talebinin 40 gün kadar kısa bir sürede gerçekleşmesini isteyen Vakıflar Genel Müdürlüğü’nden süre isteyecek. Yıkımın gerçekleşmemesini, gerçekleşecekse de en az 1 yıl süre verilmesini isteyen kiracılar yarın itibariyle bu konuyla ilgili girişimlerde bulunacak.

 

YAP İŞLET DEVRET YÖNTEMİ

Merak edilen bir başka konu da yıkılıp yerine yenisi yapıldıktan sonra Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün yeni iş yerlerini kimlere kiraya vereceği. Yeni dükkan ve bürolar 30-40 yıldır aynı işyerinde faaliyet gösteren hak sahiplerine mi kiralanacak yoksa farklı kişilere mi? İddiaya göre Vakıflar Genel Müdürlüğü, yıkılan binaların inşaatını yap işlet devret yöntemiyle büyük firmalara vereceği yönünde. Bülent EKİNCİ

 

VAKIF 1’DE YER ALAN DÜKKANLAR

Romeo-Julyet Parfüm

Optik Uluç

Hamit Kumaş

Ceylin Çanta

Ercan Bebe

 

VAKIF 3’TE YER ALAN DÜKKANLAR

Türk Ocakları Kocaeli Şubesi

Duygu Tül Perde

Beşler Tekstil

Fulya Eczanesi

Hakan Kundura

Vicco Ayakkabı

İkizler mücevherat

21 Kasım 2015 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

izmitli - hakan kundura vakıflara çok büyük zararlar vermiştir kötü amaçla kullanıp bir çok kişiyi dolandırmıstır

Yanıtla . 0Beğen 21 Kasım 16:43
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR