Singapurlu gelin, hukuk savaşını kaybetti

İzmitli Sait Koştu, 10 yıl evli kaldığı Singapurlu Nadira Binte Maidin’den ikinci kez boşandı. Çift 2007 yılında Singapur’da boşanmış, mahkeme çocukla...

BÜYÜT

İzmitli Sait Koştu, 10 yıl evli kaldığı Singapurlu Nadira Binte Maidin’den ikinci kez boşandı. Çift 2007 yılında Singapur’da boşanmış, mahkeme çocukların velayetini anneye vermişti. Türk Mahkemeleri çifti dün ikinci kez boşadı, bu sefer çocukların velayetini baba aldı.

Kocaeli 1. Aile Mahkemesi’nde dün ilginç bir dava görüldü. İzmitli Sait Koştu ile Singapurlu Nadira Binte Maidin ikinci kez boşandı, çocukların velayeti yine el değiştirdi. İki kız çocuğu olan çift aralarındaki anlaşmazlık yüzünden 2007 yılında Singapur’da açtıkları davayla boşanmış, Singapur Mahkemeleri, çocukların velayetini anneye vermişti. Çocuklarını Türkiye’ye kaçıran Sait Koştu, ikinci bir boşanma davası açtı. Bu sefer çocukların velayeti babaya verildi. Türk Mahkemeleri, Singapur Mahkemeleri’nden farklı olarak bir de Singapurlu annenin çocuklarını kaçırmasını önlemek amacıyla çocuklara yurt dışına çıkma yasağı getirdi.

10 YIL EVLİ KALDILAR
Edinilen bilgiye göre Kocaelili Sait Koştu, 1997 yılında internetten tanıştığı Singapurlu Nadira Binte Maidin’le evlenerek İzmit’te yaşamaya başladı. Koştu, 1999 depreminden sonrası iflas edince eşi ile birlikte Singapur'a gitti. Burada eşinin babasının yardımı ile iş kurduğu iddia edilen Sait Koştu, işlerinin kötü gitmesi üzerine yine kayınpederinin desteğini alarak bu defa Malezya'da işyeri açtı. 2 yıl sonra eşine bütün her şeyi satıp Türkiye'ye gelmeyi teklif etti. Eşinin işyeri ve malların babasına ait olduğunu, satmanın yanlış olduğunu ve Türkiye'de yaşayamayacağını söylemesi üzerine aralarında anlaşmazlık çıktı. Mahkemeye başvuran çift, 2007 yılında boşandı. Singapur Mahkemeleri, 9 yaşındaki Zeynep ile 12 yaşındaki Gül’ün velayetini annesine verdi. Ancak iddialara göre baba Sait Koştu, çocuklarını Türkiye'ye kaçırdı.

İKİNCİ BOŞANMA DAVASI
Koştu, yeni bir boşanma davası açtı. Kocaeli 1. Aile Mahkemesi’nde dün görülen duruşmaya davacı baba Sait Koştu, avukatı Hilal Sakaoğlu, davalı Nadira Binte Maidin ve avukatı Hüseyin Uğur Poyraz katıldı. Davalı vekili Hüseyin Uğur Poyraz yaptığı savunmada, “Duruşmaların başından beri dile getirdiğimiz her iki tarafında eşit şartlarda ya da eşit şarta yakın şartlarda çocuklarla görüşme talebimizi yineledik. Israrlı talebimiz kabul edilmediğinde sonuç sağlıksız olacaktır. Buna adalet denmez. Mahkeme hakimi diğer tarafın avukatı gibi davranmıştır. Bundan böyle mahkeme hakiminin vereceği hiçbir kararı vicdanen kabul etmiyoruz, ancak reddi hakim yoluna gitmiyoruz. Verilecek karar ile ilgili temyiz hakkımızı kullanacağız. Gerekirse Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvuracağız” dedi.

VELAYET BABAYA
Kocaeli 1. Aile Mahkemesi, Singapur Mahkemesi’nin kararının aksine bir karar çıkardı. Mahkeme heyeti çiftin boşanmasına ve çocukların velayetinin baba Sait Koştu’ya verilmesine karar verdi. Singapurlu anne çocuklarını sadece özel günlerde görebilecek. Karara göre çocuklar yarıyıl tatilinin birinci günü saat 09.00 ile 7. günü saat 12.00 arası, din bayramlarının 2. günü saat 09.00 ile 3. günü 12.00 arası ve temmuz ayının ilk günü saat 09.00 ile son günü saat 17.00 arası Türkiye sınırları içerisinde olmak üzere anneye verilecek. Aile Mahkemesi ayrıca çocukların ikinci kez kaçırılmasını engellemek için önemli bir karar alarak çocuklara yurt dışına çıkış yasağı koydu. Ailenin 9 yaşındaki kızları Zeynep ile 12 yaşındaki kızları Gül karar kesinleşene kadar yurt dışına çıkamayacak. Singapurlu gelinin karara itiraz etmesi bekleniyor.

27 Nisan 2011 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR