Çevre Mühendisleri Odası uyardı!

Karamürsel’in Mavi Bayrak verilen Altınkemer Plajı’nda görülen kirliliğin sebebinin üzerinin örtülmeye çalışıldığının belirtildiği açıklamada, “Veril...

Karamürsel’in Mavi Bayrak verilen Altınkemer Plajı’nda görülen kirliliğin sebebinin üzerinin örtülmeye çalışıldığının belirtildiği açıklamada, “Verilmesi çok katı kurallara ve işlemlere bağlı olan Mavi Bayraklı bir plajda alg patlaması neden yaşanabilir? Bu kadar titizlik, bağımsız numune alıcılar, bağımsız laboratuvarlar, bağlı standartlar varken nedeni yalnızca havaların ısınması sonucunda mı alg patlaması oluyor?” denildi.

 

ALG GELİŞİMİ ANLATILDI

Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO) Kocaeli Şubesi olarak konu hakkında Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne yazı yazdıklarını, ve cevabın havaların ısınması şeklinde kendilerine iletildiğinin kaydedildiği açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Alg patlamalarının sebebinin havaların ısınması olarak gösterildi. Fakat bu elbette olamaz. Bazı göl ve denizlerin kıyı kesimlerinde sık sık ortaya çıkan bu durum, alglerin suyun rengini, kokusunu ve ekolojik dengesini bozacak şekilde ani bir yoğunluğa ulaşmasıdır.”

 

“EKOSİSTEM BOZULABİLİR”

“Bu olayda ışık, sıcaklık ve besin gibi çevresel faktörler alglerin belirli bir düzeye kadar çoğalmasında etkilidir. Fakat atıksuların arıtılmadan denize ya da göle deşarjı, atmosferden difüzyon ile suya karışan azot, çok miktarda patojen mikroorganizma, organik maddeler su ortamını kirletir. Böylece kirliliğin arttığı deniz kıyı kesimleri ve göllerde diğer sınırlayıcı faktörlerin ortadan kalkmasıyla birlikte alglerin üreme hızı artar. Alglerin hızla çoğalıp su yüzeyini kaplaması ile güneş ışınlarının suyun alt tabaklarına geçişi engellenir. Böylece, suyun bulanıklığı artar, fotosentez derecesi alt kısımlarda iyice düşer ve buna bağlı olarak sudaki oksijen azalarak, dip kısımlarda sınırlayıcı bir özellik kazanır. Bu sürecin sonunda, dip bölgede yaşayan canlıların önemli bir bölümünde ani ölümler gerçekleşir ve su ekosistemi bozulur.”

 

“BU DENİZDE YÜZÜLMEMELİ”

“Sonuç olarak eğer bu kadar titizlikle Mavi Bayrak verilmiş bir plajda alg patlaması yaşanıyorsa sıcaklığın artışı tek neden olarak gösterilmeyip, daha detaylı incelemelerde bulunulmalıdır. Kokusu ve bulanıklık giderilmiş olsa da deşarj takipleri mükemmel yapılıyor denilse de bizler çevre mühendisleri olarak, değil o sahilde yüzmek ayağımızı dahi körfeze sokmamanız gerektiğini körfezin yapısına, denize deşarj yapan sanayi kuruluşlarına ve alglerin çağrısına dayanarak söyleyebiliriz. Yetkililerden sorun çözülünceye kadar Mavi Bayraklı plajlarımızda yüzülmemesi uyarısı yapılmalıdır”

12 Temmuz 2015 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR