Günesen: Cumhuriyet’i bitirdiler, sıra sanatta

KASK, her salı akşamları düzenlenen “Fotoğraf Günleri”ne “Düşümüze sığar mı hiç İstanbul” isimli fotoğraf çalışmasıyla Sebahattin Özveren isimli fotoğ...

BÜYÜT

KASK, her salı akşamları düzenlenen “Fotoğraf Günleri”ne “Düşümüze sığar mı hiç İstanbul” isimli fotoğraf çalışmasıyla Sebahattin Özveren isimli fotoğrafçı konuk oldu. İzmit Belediyesiyle arasının açılmasına neden olan ihalenin gölgesinde gerçekleşen fotoğraf sunumunda konuşan Günesen, “Bunlar Cumhuriyet’i bitirdiler, sıra KASK’ta diyerek tepkisini dile getirdi.

Kocaeli Fotoğraf Sanatı Derneği’nin (KASK) bu haftaki konuğu “Düşümüze sığar mı hiç İstanbul” isimli fotoğraf çalışmasıyla Sebahattin Özveren konuk oldu. KASK Gösteri Salonu’nda gerçekleşen sergide Özveren’in 91 çalışması sanatseverlerin beğenisine sunuldu. Tamamı İstanbul’dan seçilen karalerin yer aldığı fotoğraf sunumu 9 dakika 39 saniye sürdü. Sergiye KASK Başkanı Cengizhan Günesen ve TFSF Başkanı Özcan Taras da katıldı. Sergiden sonra katılımcıların sorularını yanıtlayan Özveren, “Yoğun kalabalığa birçok olumsuzluğa rağmen sonsuz düşlerin ve umutların kenti İstanbul” dedi. Sanata sahip çıkılmadığı sürece böyle çalışmalardan yoksun kalınacağını dile getiren Özcan Taras İzmit Belediyesi’nin gündeminden düşmeyen ve önceki gün belediye meclisinde konuşulan KASK’ın ihalesi konusuna değindi.

BİZ ONLARDAN DEĞİLİZ
Belediyenin Sanat Galerisi’nin Kocaeli Üniversitesi’ne bağlayacağını duyan Taras, “Koskoca Belediye Başkanı işini gücünü bırakmış bizi buradan çıkarmaya çalışıyor. KASK’ın ihalede teklif ettiği parayı ödeyecek bütçesi yok. Biz sadece ihale iptal olsun diye o teklifi verdik. Belediye bize Sanat Galerisini cafe olarak işletmeyi teklif etti. Biz işletmeci değiliz, burası da ticarethane değil. Koca belediye yeni sanat galerisi açmak yerine var olanı elimizden alamaya çalışıyor. Onlar bizim burayı tutamayacağımızı biliyor. Eğer biz de tarikatçı olsaydık, onlara yalakalık yapsaydık bize buradan çok daha iyi bir yer bile verirlerdi. Sanat galerisini Kocaeli Üniversitesine bağlamayı düşünüyorlarmış. Bizim için hiç sorun değil yeter ki, burası galeri olarak kalsın. ” dedi.

NOKTA KADAR KASK’LA UĞRAŞIYORLAR
Belediyenin asıl amacının KASK’ı yerinden etmek olduğunu dile getiren Cencizhan Günesen, “Biz cafe olarak işletmeyi kabul etmediğimiz için Üniversiteye vereceğiz diyorlar. Arkamızdan iş çeviriyorlar. Karaosmanoğlu işgalci gibi bir yazı gönderdi. Esnaf esnaf dolaşıp gazetelerde boy göstermeyi çok iyi biliyorlar. Söz konusu sanat olunca bizimle konuşmayı bile kabul etmiyorlar. O kadar işin gücün içinde nokta kadar KASK’la uğraşıyorlar. Yukarıdan başladılar, sıra bize geldi. Siyasetçi olsaydım çok farklı şeyler de söylerdim. Cumhuriyeti bitirdiler. Sıra sanata geldi” dedi.

09 Şubat 2011 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR