Akar: Hava, Kara, Deniz ulaşımda bitiğiz

Daha önce Cengiz Topel Havaalandaki seferlerin durdurulmasına ilişkin açıklamalarda bulunan Akar, bu konuda yaptıkları yapıcı eleştirileri gözardı ed...

Daha önce Cengiz Topel Havaalandaki seferlerin durdurulmasına ilişkin açıklamalarda bulunan Akar, bu konuda yaptıkları yapıcı eleştirileri gözardı eden yerel yöneticilerin sadece günü kurtarmakla ilgilendiklerini belirtmiş yerel seçimler öncesinde Anıtpark’ta maketi sergilenen Tramvay’ında Hayalray olduğunu söyleyerek Ulaştırma Bakanlığının konuya ilişkin bilgisinin olmadığını açıklamıştı.

 

Son olarak Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin Deniz Otobüslerinin kaldırılacağına ilişkin açıklamalarını gündeme getiren Akar bu konuda daha önce Büyükşehir Belediyesinin “Deniz ulaşımında çağ atlıyoruz, konfor geliyor” diyerek reklamlar yaptığını şimdi de keyfi olarak vatandaşın mağduriyeti düşünülmeden kaldıracağız açıklamalarını yaptığını söyledi.

 

Akar, geçmişte Büyükşehir Belediyesinin sözlerine atıfta bulunarak Deniz Otobüsleri için “Biz insanımıza güvenli, süratli ve ekonomik imkân sunuyoruz. İnsanımız bu çağdaş hizmetten en iyi şekilde yararlansın istiyoruz” sözlerini hatırlatarak yolcu sayılarına ilişkin yapılan açıklamalarda 5 milyondan fazla yolcu taşındığı, yılda 1 milyon yolcu ile rekorlar kırıldığı açıklanmalarından sonra şimdi zarar ettiğinin söylenmesinin manidar olduğunun altını çizdi.

Akar’ın soruları şöyle,

AKP’li Kocaeli Büyükşehir Belediyesi 2004 yılından bugüne kadar kaç tane deniz otobüsü ve vapur alımı yapmıştır? Alınan deniz otobüslerinin imal tarihleri ve alınış tarihleri nedir? Bu deniz otobüslerini hangi ülkelerden satın alınmıştır? Bunlar için ayrı ayrı ne kadar ödeme yapılmıştır?

Deniz otobüsleri hangi hatlarda kullanılmıştır? Kullanıldıkları dönemlerde yıllar bazında gelir ve gider durumları nasıl gerçekleşmiştir?

Alınan deniz otobüslerinden satışa çıkartılan var mıdır? Var ise bunlar için birim fiyat nasıl oluşmuştur? Hangi firmalara ne kadar bedelle satış yapılmıştır? Satış ve ödeme şekilleri  nasıl gerçekleştirilmiştir?

2007 yılında Norveç’den alınan Osman Hamdi Bey deniz otobüsü ne kadar zamandır ve neden hizmet verememektedir?

Deniz otobüslerinin bakım işlemleri nerede yapılmaktadır? Bakım işlemleri için hizmet veren firma bunun için gerekli sertifikalara sahip midir?

Deniz otobüslerinin hızı da düşünülürse, kaldırılması ile yerlerine konulacak vapur, tekne vs ile gerçekleşecek zaman kaybı ne kadar olacaktır? Deniz Otobüsleri ile çağ atlıyoruz, vatandaşımız zamandan tasarruf edecek diyen Kocaeli Büyükşehir Belediyesi bu uygulama ile neyi amaçlamaktadır?

Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin alımı ile ilgili beşte bir fiyat ödedik, tassaruflu dediği ve her yıl rekor sayı da kişi taşıdığını belirttiği deniz otobüslerinin şimdi zarar ettiğini beyan ederek kaldırması ve vatandaşı mağdur etmesi, görevi vatandaşa hizmet olan Belediyenin sosyal devlet ilkesine aykırı değil midir?

AKP’li Belediye yöneticilerinin zarara ilişkin 14 milyon ve 18 milyon gibi birbirinden farklı rakamlar vermesindeki çelişkilerin sebebi nedir? Bunu nasıl açıklıyorsunuz?

03 Aralık 2014 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR