Vali’den okul yöneticilerine uyarı

Okul yöneticileri ile toplantı yapan Vali Güzeloğlu, “Teknolojinin kullanımını ve teknolojiye dayalı bilgi üretmini gerçekleştirenler dünyanın gelece...

Okul yöneticileri ile toplantı yapan Vali Güzeloğlu, “Teknolojinin kullanımını ve teknolojiye dayalı bilgi üretmini gerçekleştirenler dünyanın geleceğini, şüphesiz yönetimini belirliyorlar. Bilgiyi üretemezseniz, bilgiyi kullanmaya ve yönetilmeye mahkum edilirsiniz” dedi.

 

İzmit, Başiskele, Gebze ve Darıca ilçelerindeki okul yöneticilerine formasyon eğitim kazandırma toplantısı Vali Hasan Basri Güzeloğlu’nun katılımıyla başlatıldı. Toplantıya; Vali Güzeloğlu’nun yanısıra, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Vali Yardımcısı Derviş Ahmet Set, İl Milli Eğitim Müdürü Fehmi Rasim Çelik, TÜSSİDE Enstitüsü Müdürü Tezer Battal, İlçe Milli Eğitim Müdürleri  ve eğitim  alacak 560 okul müdürü katıldı.

 

ÖNEMLİ MESAJLARI

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan toplantıda TÜSSİDE Enstitüsü Müdürü Tezer Battal, İl Milli Eğitim Müdürü Fehmi Rasim Çelik ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun konuşmalarının ardından kürsüye gelen Vali Güzeloğlu, önemli mesajlar verdi.

 

YENİ NESİLLER

Güzeloğlu yaptığı konuşmada şunları söyledi;  “Bugün bizler sizlere bağlı olarak hem ilimiz, hemde ülkemiz adına eğitimin yeniden yorumlanması, tanımlanması, öğrenci merkezli ve karşılıklı etkileşimli bir yönetim stratejisinin sizlerden başlayarak her okulumuzda hayata geçmesini bekliyoruz. Bugün geleceğimizi sağlayacak, hazırlayacak ve gelecekteki hedeflere ulaşmamızı sağlayacak çocuklarımız ve gençlerimizi yetiştirecek müdürlerimiz ve öğretmenlerimizin  bu çerçevede en son gelişen aklın ve bilimin ışığında öne çıkan başarıyı sağlayacak temel değerleri edinecek böyle bir buluşmayıda çok önemsiyorum.

 

“GELECEĞİN İCAT ÇIKARAN ÇOCUKLARIMIZI HAZIRLAMALIYIZ”

Dünya bugün bilgi toplumunu, bilgi ekonomisini tartışıyor. Bugün en güçlü ekonomiler ve ülkeler, bilgiye dayalı ve bilgiye temelli bir önceliği ve eğitimi  gerçekleştiren, öne alan ülkeler olarak ortaya çıkıyor.Bizim sahip olduğumuz ve kullandığımız teknoloji dahil gelecekte kullanacaklarımız bugün dünyanın belli ülkelerinde hazırlanan protatifler olarak öne çıkıyor. Teknolojinin kullanımını ve teknolojiye dayalı bilgi üretmini gerçekleştirenler dünyanın geleceğini, şüphesiz yönetimini belirliyorlar. Bilgiyi üretemezseniz, bilgiyi kullanmaya ve yönetilmeye mahkum edilirsiniz. Sizler bunu sağlayacak çocuklarımızı bu bilinçle geleceğe hazırlayacak, her bir okulu merkez olarak ele aldığımızda sizlerde her bir yavrumuzu bir merkez olarak ele alıp, yetiştirmek durumundasınız. Geleceğin icat çıkaran çocuklarını bugünden o güne hazırlamamız gerekiyor.

 

EĞİTİM PERFORMASI 

Yeni dönemde fiziksel alt yapısı olarak ülkenin en güçlü ve güzel illerinden Kocaeli’de artık eğitimde kalite ve performans odaklamasını önceliğimize aldığımızı belirtmek istiyorum. Geriye dönük görev yaptığım tüm illerde ve bütün illerde uyguladığımız bu yöntemde en büyük güvencemiz sizlersiniz. Fiziksel alt yapı, teknolojik donanım ve bununla ilgili bütün değerler şarttır ama başarı için şart değildir. Başarı buna inanan kadronun işidir. Başarıyı gerçekleştirmek için daha çok gayret etmemiz gerekiyor. Önümüzdeki günlerde İlçe Kaymakamlarımızla aylık değerlendirme toplantılarımızın en önemli gündem maddesi eğitim hizmetleri, eğitimde performans ve kalite göstergeleri olacaktır. Bir tek çocuğumuzu bile okul öncesinde okul öncesi eğitimi dışında bırakma lüksümüz yok. 36-72 ay arası kişiliği dahi belirlenen, temel değerleri edinen bir dönemi eğitimsiz geçiren bir çocuğu değiştirmenin ne kadar zor olduğunu en iyi siz biliyorsunuz. Hala ilimizde eğitimle buluşma sürecinde yapmamız gerekenler var.

 

YENİ EĞİTİM PROJESİ

Mesleki eğitimi üreten merkezlerle buluşturma gereğimiz var. Her üreten merkezde Organize Sanayi Bölgelerinde, Bilişim Vadisi dahil temel Türkiye’nin prestij projelerinde buralara dönük mesleki eğitimin nitelikli okullarını açmak öncelikli görevimizdir. Her bir okulu bir açık okul haline getirerek, sadece eğitim gören çocuklara değil o bölgede yaşayan bütün insanlarımıza değer üretecek bir merkez haline dönüştürme projemiz var. Bunların hepsini ve daha ötesini sizlerle birlikte bir tek hedef için gerçekleştireceğiz. Yarını bugünden daha iyi hale getirmek, bu büyük ülkeyi çok daha güzel bir hale getirmeliyiz. Çocuklarımızı özgüveni, temel milli değerleri, bu ülkenin geçmişinden aldığı gücü geleceğe taşıma gayretini benimseten, bilgiyi ve bilimi kullanan ve 21. yüzyılda bu ülkenin geleceğini hazırlayan bireyler haline getirmek için çalışacağız.

 

ÖĞRETMENLİK AŞKI

TÜSSİDE değerli öğretim üyeleri ile ve personeliyle yaklaşık 1 hafta sizlere temel bilgileri aktaracak. Bundan sonrası yine sizlerin elinde olacak. Sahip olmak değil, onu kullanmak esastır. Bilmek değil, bilgiyi gerektiği zaman kullanmak esastır. Sizlerin birikimiyle, tecrübeleriyle, eğitime olan öğretmenlik aşkıyla sonuca ulaşacağımıza inancım tamdır.” Güzeloğlu ve protokol üyelerinin toplantıdan ayrılmasının ardından okul müdürlerine yönelik bir hafta sürecek olan eğitim başlatıldı.

02 Şubat 2015 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR