Karaosmanoğlu’ndan Denizcilik ve Kabotaj Bayramı mesajı

Bir devletin hür ve bağımsızlığının en önemli göstergelerinden birisi “kabotaj” hakkıdır. Ülkenin kendi limanları arasında yük ve yolcu taşıması aynı...

BÜYÜT

Bir devletin hür ve bağımsızlığının en önemli göstergelerinden birisi “kabotaj” hakkıdır. Ülkenin kendi limanları arasında yük ve yolcu taşıması aynı zamanda ekonomik bağımsızlığının da sembolüdür. Kapitülasyonlar ile bu hakkını kaybeden Türkiye, 1 Temmuz 1926’da yürürlüğe giren Kabotaj Yasası ile buna yeniden sahip olmuştur. Türk Denizciliğinin bağımsızlığı ve denizciliğimizin geleceği açısından büyük önemi bulunan bu hak, 89 yıldan bu yana “Denizcilik ve Kabotaj Bayramı” olarak kutlanmaktadır.

 

Kabotaj Bayramı nedeniyle bir mesaj yayınlayan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, “Verilen kapitülasyonlarla zaman içinde üç tarafı denizlerle çevrili olan ülkemizde ve kendi limanlarımız arasında yük ve yolcu dahi taşıyamaz hale gelen ülkemiz, Kurtuluş Savaşı ardından kendi karasularında yük ve yolcu taşımacılığı hakkını tekrar kazanmıştı. Çünkü denizlerde gücü olmayan bir ülkenin dünya üzerinde söz hakkı yoktur. İşte bugün kutladığımız Kabotaj Bayramı ile bağımsızlığımızın ve ekonomik özgürlüğümüzün en önemli sonuçlarından birisi olan bu hakkımızı yeniden kazanmamızı saygıyla yâd ediyoruz” dedi.

 

Başkan Karaosmanoğlu mesajının devamında, “Kabotaj hakkıyla, Büyükşehir Belediyemizin İzmit Körfezi’nde başarıyla sürdürdüğü deniz ulaşımının da, bizim tarafımızdan yapılması imkânına kavuşmuş olduk. Bugün Kocaeli Büyükşehir Belediyesi olarak İzmit Körfezi’nde deniz ulaşımımızla insanlarımızın işlerine, sevdiklerine ulaşmasına yardımcı oluyoruz. Denizcilerimizin ve bütün hemşehrilerimin Denizcilik ve Kabotaj Bayramlarını kutluyorum Bu uğurda mücadele eden, güzel ülkemizin bağımsızlığı için çalışan şehit ve gazilerimizi de saygıyla ve rahmetle anıyoruz. Ruhları şad olsun” dedi.

30 Haziran 2015 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR