Zoboğlu Hasan Bey Gölcük’te anıldı

Gölcük Otantik Folklor Gençlik Spor Kulübü Derneği ve Gölcük Gürcü Kafkas Kültür Evi Derneği’nin birlikte organize ettiği, ‘Türkülerimizle Simğera Di...

Gölcük Otantik Folklor Gençlik Spor Kulübü Derneği ve Gölcük Gürcü Kafkas Kültür Evi Derneği’nin birlikte organize ettiği, ‘Türkülerimizle Simğera Didou Nana’ ve milli mücadele öncülerinden Gölcüklü Zoboğlu Hasan Beyi anma etkinliği geçtiğimiz hafta Gölcük Kongre Sarayı’nda gerçekleştirildi. Programa katılanlar milli mücadele günlerini bir kez daha saygıyla andılar.

 

VOLKAN ŞENEL SUNUM YAPTI

Gerçekleştirilen anma gecesine Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Nermin Tol, Gölcük İlçe Müftüsü Mehmet Yazıcı, ilçedeki STK başkanları, dernek üyeleri ve davetliler katıldı. Anma gecesinde tarihçi-yazar Volkan Şenel, Zoboğlu Hasan Bey’i muhteşem sunumuyla anlattı. Şenel, Zoboğlu Hasan Bey’in milli mücadele döneminde cesaret örneği göstererek Kocaeli’de adını ölümsüzleştirdiğini ifade etti.

 

ZOBOĞLU HASAN BEY KİMDİR?

Zoboğlu Hasan Bey, Hamidiyeli olup, savaştan aşağı yukarı 40 yıl önce meşhur 93 Harbi esnasında Kafkasya’dan gelen muhacir ailelerden birine mensuptur. Kurtuluş Savaşı’nda Kocaeli’de önemli başarılar sağlayan Milis Komutanı Hasan Zoboğlu topluma ve tarihe mal olmuş, milli mücadelenin sembolü haline gelmiş bir isimdir. Gölcük, Saraylı, Örcün, Değirmendere ve çevresindeki yörelerde, milis kuvvetlerinin organize edilmesini ve işgal kuvvetlerine önemli kayıplar verilmesini sağlayan Zoboğlu’nun kabri İzmit Bağçeşme’de bulunuyor.

02 Mayıs 2016 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR