Tüysüz kardeşlerin ikisi Ankara’da, ikisi İstanbul’da

636 müştekinin şikayetçi olduğu Tüysüz kardeşler Cemalettin Tüysüz, Yüksel Tüysüz, Cengiz Tüysüz, Turgut Tüysüz ile Turgay Tüysüz’ün yargılanmasına ö...

636 müştekinin şikayetçi olduğu Tüysüz kardeşler Cemalettin Tüysüz, Yüksel Tüysüz, Cengiz Tüysüz, Turgut Tüysüz ile Turgay Tüysüz’ün yargılanmasına önceki gün Kocaeli Adliyesi 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlandı. Nitelikli dolandırıcılık, güveni kötüye kullanma ve bankacılık kanununa muhalefetten yargılanan Tüysüzlerin güvenlik gerekçesiyle duruşmaya gelmeden dışarıdan ifadelerinin alınmasına ve Tüysüzler dışında 3 kuyumcu çalışanının da yargılanmasına karar verildi.

 

TÜYSÜZLER KATILMADI

Tüysüzler tarafından mağdur edilen 636 vatandaşın büyük bir bölümü adliyeye gelirken, sanık olan Tüysüzler ise güvenlik gerekçesiyle duruşmaya katılmadı. Mahkeme heyeti, şikayetçi olan vatandaşları 30’ar kişilik gruplar halinde salona aldı. İddianamede adı ilk 300 kişi arasında olan mağdurların adliyede kalması istenerek geride kalan 336 kişinin sonraki duruşmaya katılmasına karar verildi. 10 saat süren davada 300 müştekinin ifadesi alındı.

 

SANIKLAR TUTUKLANSIN

Duruşmada, Tüysüz ailesini 3 avukat savunurken, müştekileri 10 avukat temsil etti. Mahkemede söz alan müşteki avukatı Mehmet Karayel, “26 milyon liranın üzerinde bir dolandırıcılık söz konusu. 636 mağdur var. Olayda sadece iddianamede adı geçen 5 şahsın değil iş yerinde çalışan bazı çalışanlarında adı geçtiği için onlar hakkında da suç duyurusunda bulunulması ve yargılanmaya dahil edilmesi gerekir. Sanıklarda huzurda olmalıydı” diyerek, sanıkların kaçma şüphesi olması ve duruşmaya gelmemeleri nedeniyle tutuklanmalarını talep ettiklerini belirtti.

 

ÖDEME YAPMADILAR

Sanıkların mahkemeye gelmemesi konusundaki eleştirilere devam eden müşteki avukatları, bazı sanık avukatlarının sanıkların tutuklandıklarında mağdurlara ödeme yapmak kaydınla serbest kaldıklarını hatırlatarak, “Serbest kaldıktan sonra kimseye ödeme yapmadılar. Ayrıca sanıkların bir tane çeyrek altın için bile müştekilere yalan söyledikleri beyanlarla ortada. Sanıklar mahkemeye gelmeyerek adaletle dalga geçtiler. Tutuklanmalarını ve bir dahaki duruşmaya salona getirilmelerini talep ediyoruz” dedi.

 

“YARGILAMA ÇOK KALABALIK”

Müşteki avukatlarının taleplerinin reddini isteyen sanık avukatlarından Gürkan Biçen, “Kaygıları anlıyorum. Sanıklar ödeme yapacağız deyip serbest kalsa da mal varlıklarına haciz konulduğundan ödeme yapmak mümkün olmadı. Mahkemeye 636 müşteki geldi. Sanıkların mahkemeye gelmesi durumunda güvenliklerinin sağlanacağını kim garanti edebilir. Çok kalabalık bir yargılama yapıldı. İstenmeyen olayların yaşanmaması için sanıklar salona gelmedi. Talimatla ifade vermeleri kanuni bir haktır. Duruşmaya gelmemeleri onların kötü niyetli olduğunu göstermez. Ayrıca isnat edilen suçlar tutuklama gerektirecek suç değildir. Sanıkların adreslerini verdik. Bulundukları yerin mahkemesine talimat yazılarak ifadelerinin alınmasını istiyoruz” talebinde bulundu.

 

ZORLA GETİRİLME KARARI

Taleplerin ardından Cumhuriyet Savcısı, sanıklar hakkında zorla getirilme kararı çıkarılması, eğer zorla getirme kararına uyulmazsa tutuklanma talebinin değerlendirilmesi, sanıkların bankacılık kanununa muhalefet edip etmedikleri konusunda Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurulu (BDDK) ve Tasarruf Mevzuat Sigorta Fonu’nun (TMSF) haberdar edilmesini, sanıkların tüm mal varlıklarına el konulmasının değerlendirilmesini talep etti.

 

ÇALIŞANLAR DAHİL EDİLDİ

Verilen kısa aranın ardından sanıklar hakkındaki tutuklama kararı reddedilirken, Tüysüzler Kuyumculuk’ta çalışan Perihan Tüysüz, Esengül Uludağ ve Merve Zortaş’ın da davaya dahil edilmesine karar verildi. Mahkeme heyeti ayrıca, sanıkların Kocaeli’deki adresleri için zorla mahkemeye getirilme kararı çıkarılmasına, eğer sanıklar burada yok ise avukatların belirttiği İstanbul ve Ankara’daki Ağır Ceza Mahkemeleri’ne yazı yazılarak talimatla bulundukları illerde ifadelerinin alınıp Kocaeli 3. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilmesine karar vererek davayı 18 Şubat 2015 tarihine erteledi. Hilal GÜDÜCÜ

20 Kasım 2014 Kocaeli- Asayiş


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR