Zeytinoğlu: AB’ye ihracatımız arttı

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, yaptığı yazılı bir açıklama ile mart ayı ihracat rakamlarını değerlendirdi. Geride kalan mart ay...

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, yaptığı yazılı bir açıklama ile mart ayı ihracat rakamlarını değerlendirdi. Geride kalan mart ayında Avrupa Birliği (AB) ülkelerine yönelik ihracatın yüzde 18,1 oranında artış gösterdiğini söyleyen Başkan Zeytinoğlu, “Bu durum sevindirici bir gelişmedir” dedi.

 

İNGİLTERE İLK SIRADA

Geçen ay içinde, 2015 Mart ayına göre büyük artış yaşandığına vurgu yapan Zeytinoğlu, “Bu dönemde 6,3 milyar dolar ihracat yapıldı. AB ekonomisindeki toparlanmanın ihracatımıza olumlu yansımalarını görüyoruz. Martta en fazla ihracat yaptığımız ülke İngiltere oldu” dedi. TÜİK tarafından açıklanan mart ayı dış ticaret rakamlarını değerlendiren Zeytinoğlu, şöyle konuştu:

 

DIŞ TİCARET AÇIĞI GERİLEDİ

“Mart ayında ihracatımız yüzde 2,3 artarak 12,5 milyar dolar ve ithalat ise yüzde 5,2 azalarak 17,8 milyar dolar olarak gerçekleşti. İhracatın ithalatı karşılama oranı artarak yüzde 72,1’e çıktı. Dış ticaret açığı da 4,9 milyar dolara geriledi. Bu gerileme cari açığa olumlu yansıyacaktır. İmalat sanayinin ihracattaki payı ise yüzde 3 arttı ve 12,1 milyar dolar olarak gerçekleşti. İmalat sanayi ihracatı içinde yüksek teknolojili ürünlerin payı ise yüzde 3,9’dur. Ambargonun kalkması ile İran’a ihracatımız arttı. İhracattaki bu yükseliş mevsimsel olarak devam edecektir.”

29 Nisan 2016 Kocaeli- Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR