Kuraklık pahalıya patladı

        İSU Genel Müdürlüğü'nün 2014 yılı 1. olağan genel kurulu dün Leyla Atakan Kültür Merkezi Dr. Şefik Postalcıoğlu Konferans Salonu'nda Büyükşehi...

 

 

 

 

İSU Genel Müdürlüğü'nün 2014 yılı 1. olağan genel kurulu dün Leyla Atakan Kültür Merkezi Dr. Şefik Postalcıoğlu Konferans Salonu'nda Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karosmanoğlu başkanlığında gerçekleştirildi. Saygı duruşu ve İstiklal Maşı ile başlayan genel kurul, gündem maddelerine geçilmesi ile devam etti. Toplantıya geç katılan bazı ilçe başkanlarına sitem eden Karaosmanoğlu, genel kurulun önemsenmesi gerektiğine dikkat çekti.

 

659 BİN ABONE

Toplantıda sunum yapan İSU Genel Müdürü İlhan Bayram, genel kurulun birer bayram vesilesi olduğunu belirterek, "Ciddi şekilde bu genel kurula hazırlanıyoruz. Faaliyet raporunun kapağı bile özel çalışmadan oluşuyor. Ciddi bir kuraklık yaşıyoruz. 225 milyon metreküp yıllık kullandığımız su miktarıdır. Avcıdere Barajı ile Kocaeli'nin 50 yıllık su ihtiyacı karşılanacak. 2014 yılı nisan ayı sonu itibariyle abone sayısı 659 bine ulaştı" şeklinde konuştu.

 

115 MİLYONLUK YATIRIM

Geçen yıl 37 projenin tamamlandığını kaydeden Bayram, "2014 yılında 115 milyonluk yatırım hedefimiz var. Mayıs 2014 itibariyle 63 milyonluk kısmı ihale edildi. Kuraklık dolayısıyla yapılan yatırımlar ise içerisinde yok. 2009 yılında yüzde 49 olan akarsuların arıtma oranı 2013 yılında yüzde 99'a çıkarıldı. Vatandaştan topladığımız para dışında gelirimiz yok. Kayıp kaçak oranımız şu an yüzde 31" dedi.

 

SUSUZLUK YAŞANMADI

İller Bankası'na şu an 326 milyon lira borcun olduğunu, 50 milyon lirasının ödendiğini de belirten İlhan Bayram, "İlçe belediyelerin borçlarının Büyükşehir'e devredilmesi nedeniyle ödeniyor. 20 yıl sonra bitecek" dedi. Suyun durumu ile ilgili de konuşan Bayram, "Yuvacık Barajı haziran ayında alarm vermeye başladı. Temmuz ayında Sapanca'dan su almaya başladık. Geçen yıl Sapanca hattı dolayısıyla susuzluk yaşatmadık" ifadelerini kullandı.

 

SU MİKTARI 22 BİN

METREKÜBÜ GEÇTİ

Günlük tüketilen suyun yüzde ikisinin Sapanca'dan alındığını söyleyen Bayram, "Geçen yıl Sapanca’ya 150 metreküp su girişi olmuş. Şu anda baraja 382 bin metreküp su giriyor. Elimizdeki su miktarı 22 bin metreküpü geçti. Bu yıl da kuraklık yaşamayacak. Her sene aralık aynın sonuna yetişmeye çalışırız. Ama bu yıl elimizde su yok" dedi.

 

KALİTEYİ DÜŞÜRMEDEN

Kuyuların temizleme şartlarının yapıldığını belirten İlhan Bayram, "Kullar ve Suadiye'de 80 kuyu açacağız. Namazgah Barajı'ndan Körfez'e su verilecek. Haziran ayında tamamlanacak. Kaynaklardan 30 metreküpün üzerinde su almayı düşünüyoruz. Kaliteyi düşürmeden, suyu arıtıp halka temin edeceğiz. 80 kuyudan ve diğer bölgelerden alacağımız su günlük 169 bin 570 metreküpe ulaşacak" şeklinde konuştu.

 

BİLİMSEL OLARAK ÇALIŞILDI

Sadece ilave su bulabilmek için yatırım programı dışında 78 milyonluk yatırıma gidildiğini kaydeden Bayram katılımcılardan soru bekledi. Su kuyularının bir zarar verip vermediği sorusu üzerine ise, "Bunların hepsi bilimsel olarak çalışıldı ve DSİ'den izinler alındı" diyerek konuşmasını tamamladı. Son olarak konuşan Başkan İbrahim Karaosmanoğlu ise şu ifadelere yer verdi:

 

SU BİR NUMARALI HİZMETİMİZ

"Bu yıl su sıkıntısı çektirmedik. Bu yıl da çektirmeyeceğiz. Teknik bir takım sıkıntılar olabilir. Suyun kıymetini daha çok biliyoruz. Sanayide suyumuzu uluorta kullandırmıyoruz. Onlar da bunu memnuniyetle karşılıyor. Gri suyumuzu pek çok yerde kullanılabilir hale getiriyoruz. Deniz suyunun kullanımı oldukça pahalı. Gri su bizim için daha önemli" 

14 Mayıs 2014 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR