Soba: Öz eleştirimizi yaptık

Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (Ak Parti) Kocaeli’de kalesi konumunda bulunan Gebze İlçe Başkanı Hasan Soba, sözlerine 7 Haziran seçimlerini yorumlay...

BÜYÜT

Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (Ak Parti) Kocaeli’de kalesi konumunda bulunan Gebze İlçe Başkanı Hasan Soba, sözlerine 7 Haziran seçimlerini yorumlayarak başlayan Soba, “13 yıldır milli iradeye saygıda kusur etmedik, sandıktan çıkan her sonuca yine saygılıydık. Yine aynı tutum içine seçmenin talebine cevap vererek koalisyon şartlarını zorlayacağız” ifadelerini kullandı. Soba, partisinin Gebze’de oylarını son yerel seçimlere bakıldığında yükselttiğini, ancak 2011 genel seçimlerine bakıldığında ise düşüş gözlemlediklerini belirtti.

 

Sayın başkan, seçim sonuçları sizi yanılttı mı? Nasıl bir tablo bekliyordunuz ve nasıl bir resimle karşılaştınız?

Ak Parti ilkeleri olan ve bu ilkeler doğrultusunda vizyon ve misyonu belirlemiş büyük bir davadır. Davamızın ham maddesi milli iradedir. Biz ne Gebze’de ne de ülke genelinde halkın istemediği hiçbir şeyi yapmadık. Ve milli iradenin kararını asla sorgulamadık. Ak Parti kurulduğundan itibaren girdiği 9 seçimde nasıl bir yol haritası çizdi ise bugün de aynı yolda durmadan yürüyoruz. Sandıktan çıkan her karara nasıl kabul ettiysek 7 Haziran’da da çıkan sonucu da kabulleniyoruz. Sandıktan çıkan sonuca herkes saygı duyacak biz kesinlikle de saygı duyuyoruz.

 

HATALARIMI VE DOĞRULARIMIZI GÖSTEREN BİR RAPOR HAZIRLADIK

Ben arkadaşlarıma hep şunu söyledim; ‘7 Haziran akşamı sandıktan ne sonuç çıkarsa çıksın vicdanınızı rahat tutun. Çünkü sizler geceli gündüzlü demeden Gebze’yi sadece seçim dönemlerinde değil 13 yıl boyunca 365 gün adeta fersah fersah gezdiniz’ nitekim sonuçlar yine Ak Parti’yi birinci parti yaparken, tek başımıza hükümet kuracak çoğunluğuna ulaştırmadı. Tabi biz asla vatandaşımıza küsmedik. Hemen o hafta ana kadememizle, mahalle başkanlarımızla, hem kadın kolları ve hem de gençlik kollarımızla ayrı ayrı toplantılar yaptık. Sonuçları irdeledik, Büyükşehir ve Gebze belediye başkanlarımızla bir araya geldik. Ağırlıkla hem seçim sürecini değerlendirdik ve bir rapor hazırladık. Yani Gebze bazında yerel ve genel anlamda ulusal neleri eksik yaptık diye sesli düşündük. Esasen biz özeleştirimizi de yapmış olduk. Halk bize bir ders vermek istedi, bizde bu mesajı aldık. İl başkanımızla da buluştuk, hatta Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanımız İbrahim Karaosmanoğlu bakanımıza sunmamızı istedi bizde ileteceğimizi söyledik. Biz Gebze teşkilatı olarak şunu samimi olarak söylüyorum genç ve yeni bir ekip olmasına rağmen hemen yerel seçimlerin ardında gerçekten başarılı çalışmalara imza attık. 30 Kasımda kongreyi yaptıktan sonra gençlik kolları kadın kolları mahalle yönetimlerindeki değişiklikler, akabinde il kongresi hemen peşinde milletvekilliği aday adaylığı süreci ve genel seçimler. Hiç ara vermeden çok verimli bir süreç yaşadık. Güzel ve başarılı bir çalışma yaptığımıza inanıyoruz. Son hafta çok stratejik hamleler yaptık ve rakamlara baktığımız zaman 2011- 2015 kıyaslamasında parti ismi vermek istemiyorum ama faydasını gördük. En azından muhalefet partilerin oylarını arttıramamalarını yani kendi eski bantlarında tutmayı başardık. Buna rağmen Ak Parti olarak son yerel seçimleri baz aldığımızda oyumuzu arttırdık. Yüzde 47 küsurluk oranındaki puanterimizi 49’lu rakamlara çıkardık. Tabi burada seçmen artışı da var ama 95 bin küsur olan oyumuzu da 100 bin küsurlara yükselttik. Ama 2011’le kıyaslandığı zaman yüzde 7 gibi bir düşüş var. Zaten partimiz de ülke genelinde %9 gibi bir düşüş yaşadı. Gebze olarak biz ülke ortalamasının altında bir düşüş sergiledik.

 

CEMALETTİN KAFLI, BİZİM KIRMIZI ÇİZGİMİZDİ

Gebze, sanayinin kalbi olması münasebeti ile işçi kesiminin ağırlıklı olduğu bir yer. Bundan dolayı, özellikle ulusal boyuttaki sıkıntılarla, gündemdeki taleplerle alakalı ve muhalefet partilerinin iddialı vaatlerini de birleştirirsek en çok etkilenebileceği yerlerin başında Gebze geliyor. Çünkü çalışan kesimin, asgari ücretlinin, emeklinin en yoğun olduğu bölgelerden birisiyiz. Ama buna rağmen biz teşkilatlar olarak, yerel aktörlü milletvekili adaylarımız ve bütün arkadaşlarımızın her biri üzerine düşeni yapmıştır.  Kimisi biraz daha eksik yapmıştır öbürü daha fazla çalışmıştır fakat herkes samimi olarak elinden gelen gayreti göstermiştir. Biz gitmedik mahalle çalmadık kapı bırakmadık. Kaç bin tane eve gittiğimizden kaç bin tane işyeri ziyareti yaptığımızdan kaç bin tane gül dağıttığımıza kadar biz bunların hepsinin kaydını tuttuk. İlin bize gönderdiği materyallerin ne kadar olduğunu ve ne kadarlarını vatandaşla buluşturduğumuzu da not ettik. 18 köyün tamamında kadın kollarımız ev ev gezip broşür dağıttı. Seçim beyannamemizi halka anlattı. Gerek il yönetiminden ve sayın bakanımızdan her toplantıda bu gayretler adına teşekkür aldık. Zaten ve şunu da iddialı söylüyorum resmi sonuçlarda bunu gösteriyor. Ben hep toplantılarda şunu söyledim arkadaşlarımıza; 7. vekilimiz sıkıntıda diyordum. Anketler buna işaret ediyordu çünkü. Altı bizim kırmızı çizgimiz diye özellikle belirtiyordum.  Neden kırmızı çizgimiz? Gebze bölgesinden seçilebilir noktada olamayan arkadaşımızın (Yalçın Coştur) ve bizim bir önceki ilçe başkanımızın (Cemalettin Kaflı) 6. sıradan milletvekili adayı olması bizim için çok kritikti. Onun seçilememesini biz aklımızın ucundan bile geçirmiyorduk. Kırmızı çizgi olarak biz bunu belirledik. Arzumuz gönlümüz 7’inci milletvekilini almaktı. Sami Çakır Bey bunu gerçekten hak etmişti lakin sonuçta milli irade böyle tecelli etti.

 

Medya da teşkilatınız hakkına bazı haberler çıkıyor? Bunlara da değinir misiz?

Bunu bütün samimiyetimle söylüyorum ki, biz Gebze olarak bir aile gibiyiz ve uyum içinde çalıyoruz. Bazen gençlik kollarında ve kadın kollarında ufak tefek değişiklikler yapılması gerekiyor. Bunlar her zaman olmuştur ve olacaktır. Hiçbir zaman bu kadar gündem olmayan şeyler bazıları tarafından kasıtlı olarak abartılıyor. Bizim Cemalettin beyle en ufak bir ihtilafın olması söz konusu bile değildir. Telefonu onun yüzüne kapat gibi bir olay asla yaşanmamıştır. Biz bu partide önce siyasi ahlakın ne olduğunu öğrendik. Eğer bir ilçe başkanı milletvekilinin yüzüne telefon kapatılırsa hiç merak etmesinler bunun hesabı sorulur. Ak Parti bu anlamda kendi iç işleyişini çalıştırır. Sayın milletvekilimiz de zaten böyle bir saygısızlığa rıza göstermez. Gençlik kollarında bir iki arkadaşımız kendi rızasıyla bir iki arkadaşımızı da gençlik kolları başkanımız bizlere danışarak değiştirmiştir. Burada ilk kez söylüyorum değiştirilen isimlerden bir tanesi de benim birinci derece akrabam idi. Eğer benim akrabam değiştiriliyorsa yapılan işin ne kadar samimi olduğu ortaya çıkar. Gençlik kolları başkanımız kendi çalışma ekibini en iyi tanıyan kişidir. Seçimden çıktık, neyin eksik yapıldığını neyin fazla olduğunu da gören, çalışanla çalışmayanı da ayıracak olan odur. Yakında kadın kollarında da değişiklikler olabilir, mahalleler de aynı rotasyonlar yaşanabilir. Bunların altında bir şey aramak doğru değil. Burada partili arkadaşlarımıza da seslenmek istiyorum. Teşkilatlarda yönetimsel hatalar var deyip inisiyatif alıp değişiklik yaptığımız da bunu da eleştirmek hiç doğru değil.

09 Temmuz 2015 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR