7 minik mucide KOSGEB’den 700 bin TL’lik büyük destek

360 TV’de yayınlanan ve ilklerin yaşandığı bu programın final bölümüne KOSGEB İkitelli Başkanı Özay Cebeci konuk jüri olarak katıldı. Cebeci programd...

360 TV’de yayınlanan ve ilklerin yaşandığı bu programın final bölümüne KOSGEB İkitelli Başkanı Özay Cebeci konuk jüri olarak katıldı. Cebeci programda, finale yükselen 7 genç mucide toplam 700 bin liralık KOSGEB destek ödülü vereceklerini açıkladı. Tek değil 7 birinciyle sezonu kapatan ‘Bir Fikrin Mi Var? Gençler’de küçük mucitlere şirketleşme yolu da açılmış oldu.

 

Cumartesi akşamı final bölümüyle ekrana gelen ‘Bir Fikrin Mi Var? GENÇLER’ programı renkli dakikalara sahne oldu. Yaşları 7 ila 17 arasında değişen ilk dört bölümün birincisi 7 finalist genç mucit, yeniden jüri karşısında çıktı; projeler kıyasıya yarıştı. Jüri üyeliğini Mektebim Okulları’nın sahibi Ümit Kalko, TMG Dış Ticaret Madencilik Yönetim Kurulu Başkanı Zuhal Mansfield, Hugo’nun yaratıcısı Tolga Garipoğlu ve programın yapımcısı Fuat Sami’nin üstlendiği yarışmada bu hafta KOSGEB İkitelli Başkanı Özay Cebeci de konuk jüri olarak katıldı. Jüri, programın sonunda 7 küçük mucidin de birinciliği hak ettiğini açıkladı.

Şampiyonlar, Türkiye'nin en büyük KOSGEB'i (Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı) olma özelliğini taşıyan KOSGEB İkitelli Başkanlığı’ndan AR-GE desteği almaya hak kazandı. KOSGEB İkitelli Başkanı Cebeci, 7 birinciye de yeni yönetmelik uyarınca KOSGEB’e bağlı AR-GE İnovasyon Destek Programı kapsamında toplam 700 bin TL destek verileceğini söyledi. Projelerini uzmanlarla birlikte yazacak olan minik dâhiler projelerinin kabul edilmesi durumunda istedikleri bir üniversitenin teknokentinin de desteğini alarak 1 yıl içinde projelerini ürünleştirebilecekler.

 

İşte Mucitlerin Birinciliği Hak Eden Projeleri;

Berat Uludağ (7) – Suyu Temizleyen Kaktüsler

Bu projeyle kaktüs türü olan kaynanadili bitkisinin öz suyunu kullanarak kirli ve bulanık suların temizlenmesi amaçlandı.

Bennu Gül Altınbay - Dilara Gürsu - Sıla Çetin (17) – Özel Yağmurluk

Engellilerin yağmurlu havalarda dışarıya çıkabilmeleri için geliştirilen ve sandalyelerine takılan özel yağmurluk projesiyle bir engelin daha ortadan kaldırılması hedeflendi.

Durmuş Talha Çetin (8) – Mıknatıslı Araba

Bu projede arabaların belli noktalarına yerleştirilen Neomidyum mıknatıslar ile eş kutupların birbirlerini itmesi sonucu kazalarda çarpışmanın etkisini en aza indirilmesi amaçlandı.

Su Sağduyu (16) – Kitosanlı Yara Bandı

Yara iyileşmesinde etkin rol oynayan kitosan maddesi içeren yara bandı ile kanın doğal olarak pıhtılaşması sağlandı;  ağrılar azaltıldı.

Ali Murad Armağan (10) – Duyarga

Proje; oluşturulan duyarga sayesinde insanlar ile sadık dostları köpekler arasındaki iletişimi arttırmayı ve kolaylaştırmayı amaçlıyordu.

Ömür Aydın (8) – Ayak Temizleyen Terlik

Bu proje sayesinde ev terliğinin içine yerleştirilen plastik pompa ve sağlığa uygun sıvı bir ürün kullanarak oluşturulan mekanizma ile ayakların temizlenmesi sağlanıyor; UV ışınları ile gün içinde yoğun kullanılan ayakkabılar da temizlenerek mikroplardan arındırılıyordu.

Hazar Balcı – (15) Citonotes İnternet Sitesi

citonotes.com adlı proje, yanlış müzik notalarının en doğru halini dinleyicilere kolay, anlaşılabilir ve en uygun fiyatla sunan bir web sitesiydi.

25 Ekim 2015 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR