Çeker: Hemşirelerimizin yüzde doksanı borçlu

“AB’Yİ YAKALAMAK İÇİN 455 BİN HEMŞİREYE İHTİYACIMIZ VAR” “12-18 Mayıs tarihleri arasında kutlanan hemşireler haftasını yine sağlık meleklerimiz sı...

“AB’Yİ YAKALAMAK İÇİN 455 BİN HEMŞİREYE İHTİYACIMIZ VAR”

“12-18 Mayıs tarihleri arasında kutlanan hemşireler haftasını yine sağlık meleklerimiz sıkıntılarla karşılamaktadırlar” diyen Çeker; “Türkiye’nin dört bir yanında görev yapan 142, Kocaeli’de ise Sağlık Bakanlığına bağlı hastanelerde yaklaşık olarak 1735, üniversitede 350, özelde ise 552 hemşire arkadaşımız yoğun iş yükü başta olmak üzere birçok sorunla baş başadırlar. Türkiye’de 100 bin kişiye 251 hemşire-ebe düşüyor. AB ortalaması ise 836’dır. Yani AB’yi yakalamak için 455 bin hemşireye ihtiyacımız vardır” dedi.

 

“HEMŞİRELER, ADİL DAVRANILMADIĞINI DÜŞÜNÜYOR”

Çeker; “Türk Sağlık-Sen olarak hemşirelerimiz çalışma hayatındaki sorunları ile ilgili gerçekleştirdiğimiz anket çalışmamızın sonuçları da yaşadıkları sıkıntıları göstermesi adına oldukça mühimdir. 1262 hemşire arkadaşımızın katıldığı ankette ‘Kurum idaresi tarafından çalışanlara yönelik görevlendirme ve ödüllendirmede adil davranıldığını düşünüyor musunuz?’ sorusuna hemşirelerin yüzde 80,6’sı adil davranılmadığı, yüzde 13.8’i kısmen, yüzde 5.6’sı da adil davranıldığını cevabını vermiştir” dedi.

 

“YÜZDE 50,2’Sİ GÜVENLİK ÖNLEMLERİ YETERSİZ”

Açıklamalarını sürdüren Çeker; “Ankette hemşirelerimize mesleklerini icra ederken duydukları en büyük endişeyi de sorduk. Hemşirelerin yüzde 36.8’i baskı, dayatma, sürgün ve soruşturmaya maruz kalmaktan korktuğunu ifade etti. Yüzde 20.4’ü çocuklarına iyi bir gelecek hazırlayamamak, yüzde 25.1’i aileme vakit ayıramamak, yüzde 12,3’ü amirlerle sorun yaşamak ve yüzde 5.5’i de işimi kaybetmek dedi. Anketimizde sağlık çalışanlarının en önemli sorunlarından olan şiddete karşı kurumlarda alınan önlemleri de değerlendirmelerini istedik. Sonuçlara göre hemşirelerin yüzde 50.2’si güvenlik önlemleri yetersiz, yüzde 38.6’sı ise güvenlik önlemi alınmıyor” dedi.

 

YÜZDE 91’İ ALDIĞI MAAŞ VE DÖNER SERMAYEYİ YETERSİZ BULUYOR

Başkan Çeker; “Yeterli güvenlik önlemi alındığını düşünenlerin oranı ise sadece yüzde 11.2’dir. Hemşirelerin ayrıca yüzde 59.4’ü son 5 yılda çalışma şartlarının gerilediğini düşünüyor. Yüzde 34.2’si aynı kaldığını, yüzde 6.4’ü de iyileştiğini belirtmiş. Anketle hemşirelerin ekonomik durumunu da tespit ettik. Anket sonuçlarına göre hemşirelerin yüzde 91’i aldığı maaş ve döner sermayenin yetersiz olduğunu düşünüyor. Hanenizde en çok harcama, hangi tüketim kalıbına yapılmaktadır sorusuna yüzde 48.4’ü kira-ev, yüzde 30.1’i gıda cevabını verdi. Yani temel ihtiyaçları gelirlerinin yüzde 78’ini oluşturuyor” dedi.


“HER ZAMAN HEMŞİRELERİMİZİN YANINDA OLACAĞIZ”
Çeker; “Hemşirelerin yüzde 49,9’u ödeme ve harcamalarını yaptıktan sonra ay sonunda parası kalmadığını belirtiyor. Yüzde 90.3’ünün düzenli olarak ödemek zorunda olduğu borcu var. Yüzde 33.7’si bireysel kredi, yüzde 29.1’i konut kredisi, yüzde 17.5’i kredi kartı borcu her ay ödediği düzenli borç olarak ifade ediyor. Kısacası hemşirelerimiz mağdur ediliyorlar. Hemşireler hizmetlerinin karşılığını alamıyorlar. Bizler Türk Sağlık- Sen olarak her zaman hemşirelerimizin yanında olacağız” dedi.

 

YASAL ZEMİNDE ONLARIN HAKLARINI ARAMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Şube Başkanı Çeker; “Hemşirelerimizin sıkıntılarını en yetkili kişilere iletmeye, çözüm için etkin mücadele etmeye ve her türlü yasal zeminde onların haklarını aramaya devam edeceğiz. Hemşirelerimizin sıkıntılardan uzak bir çalışma hayatına kavuşmaları dileğiyle, Türkiye’nin dört bir yanında bu kutsal hizmeti, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen özverili bir şekilde yürüten hemşirelerimizin 12-18 Mayıs Hemşireler Haftasını kutluyor, yaşamlarında başarı ve mutlulukların onlarla olmasını diliyoruz” şeklinde konuşmasını sonlandırdı.

12 Mayıs 2015 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR