Adnan Uyar: Kiralık İşçi Yasası geri çekilsin!

AKP İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, STK buluşlarına devam ediyor. İl Başkanı Ceyhan ve yönetim kurulu üyeleri, sendika temsilcileri bir araya geldi. İzm...

AKP İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, STK buluşlarına devam ediyor. İl Başkanı Ceyhan ve yönetim kurulu üyeleri, sendika temsilcileri bir araya geldi. İzmit Belediyesi Başkan Danışmanı Adnan Metin’in sahibi olduğu Yağız Restoran’ta düzenlenen programa Türk-İş Sendikası Marmara Bölge Sorumlusu Adnan Uyar, Petrol-İş Sendikası Şube Başkanı Salih Akduman, Türk Metal-Sen Şube Başkanı Yakup Yıldız, Harb-İş Şube Başkanı Turan Yıldız, Belediye-İş Sendikası Şube Başkanı Osman Şar, Tek Gıda-İş Sendikası Şube Başkanı Ali Bostan, Koop-İş Sendikası Şube Başkanı Şevket Ulusinan, Demiryolu-İş Sendikası Şube Başkanı Cemal Yaman, Haber-İş Sendikası Şube Başkanı Mevlüt Bayraktar ve sendika yöneticileri katıldı.

 

GÜNDEME TAŞIMAK İSTEDİK

Periyodik olarak bir araya gelinmesi gerektiğini belirten Türk-İş Bölge Temsilcisi Adnan Uyar, “Şemsettin Ceyhan, Türk-İş ailesinin sorunlarını bizzat dinlemesi ve sorunlarımızı yerine iletmek için yanımızda.  Bir güç birliği ve omuz omuza gelmek adına yapılması gerekiyordu. Bizim sorunlarımızın çalışan kesimlerin tamamını ilgilendiriyor. Temsil ettiğimiz toplum adına yapmamız gereken şeyler var. Üyemiz olmayan insanlar adına bile yürütmemiz gereken şeyler var. Türkiye’de bu süreçte bazı şeyler yalanıyor. Bunları geçen hafta Türkiye’nin gündemine taşımak istedik. Türkiye 2015 yılında iki seçim yaşadı.  1 Kasım seçimlerinde 3 madde üzerinden giden AKP bunun sonucunu almıştır” dedi.

 

TAŞORANLARIN SORUNLARI

AKP tarafından 1 Kasım seçimleri öncesinde birincisi asgari ücret vaadi yerine getirdi diyen Uyar “İkincisi emeklilere yapılan zam denildi. Yapılan düzenleme ile emeklilerimiz önemli kazanımlar elde etmiştir. Bu söylemlerden en hassas olanı ise taşeron kadro oldu. Vaat edilenleri tek tek yerine getiriliyor. Teşekkür ediyoruz. 740 bin taşeron çalışan arkadaşlarımızın tamamı kendini devlet kadrosunda görmek istiyor. Hükümet tarafından yapılan açıklama da 31 Mart tarihinde bu konu hakkında çözüm önerisi masaya getirilecektir. Bu arkadaşlarımıza kadro verirseniz bu da bir ilk olacak. Çalışanların sıkıntıya düşecek bir konuma gelmesi bizi üzer” açıklamasında bulundu.

 

KİRALIK İŞÇİ YASASI GERİ ÇEKİLSİN

Kamuoyunda kiralık işçi olarak tanımlanan yasa hakkında sözlerine devam edem Uyar “Bizim temennimiz kiralık işçi yasasının geri çekilmesidir. Bizim endişemiz bizden yana değil, bizden sonraki nesillere ekonomisi gelişmiş bir nesil bıraktır. Türk İş camiası olarak bu ülkenin bölünmez bütünlüğüne, bayrağına saygı gösteren herkesle beraber oluruz. Kiralık işçi yasası daha önce yasalaşmasına karşın 11’nci Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül tarafından veto edilmiştir. Şimdi yeniden gündeme gelmiştir. Bizden sonra gelecek olan nesle bu durumu nasıl anlatacaksınız? Göçmenlerin durumu hakkında bilgimiz vardır. Toprak bütünlüğü noktasında çok ciddi bakıyoruz” ifadelerini kullandı.

 

KIDEM TAZMİNATLARI KALDIRILMASI

Çalışanların en önemli sorumları arasında gösterilen kıdem tazminatı konusunda Sendika Başkanı Uyar “Kıdem tazminatında yüzde 14 seviyesinde kazanım sağlanıyor. Mahkeme süreciyle bu rakam yüzde 50 seviyesine çıkmaktadır. İşveren tarafından kıdem tazminatları korku aracı olarak kullanılmaktadır. Kıdem tazminatını alamayanların önünde ki engellerin kaldırılması gerekiyor. Fonların ülkemizde ki akibeti bellidir. Çalışanın hakkı olan kıdem tazminatlarının yönetimi de işçide olmaktadır” dedi.

 

GERİ DÖNÜŞ OLAMAZ

Bizim iktidar partisiyle sıkıntımı yok diyen Uyar “Biz geriye dönüşleri kabul etmiyoruz. Alandaki oranlar bize sıkıntı veriyor. Yasada bazı esneklerin önünü açmak bize sıkıntı verdiği için biz alandayız. Biz Türk-İş ailesinden yeni kaosların çıkmasını bekleyenler var. Her şeye rağmen sorunlu olduğumuz bir şey var. Yasaların bizim için iyiye gitmesini sağlamalıyız. Ne gerekiyorsa Türk İş ailesi olarak yapacağız. Örgütlenme önünde ki sorunları aşmak gerekiyor” açıklamasında bulundu.

 

ÖN YARGIMIZ YOK

Hiçbir siyasete ön yargımız yoktur diyen Uyar “Sadece ve sadece siz siyasi iktidar olarak nasıl işinizi yapıyorsanız bizde yapıyoruz. Bazıları siyasi iktidar bizim diyor. Bunu ne siz hak ediyorsunuz ne de biz. Siz Türkiye partisisiniz. Sizin üzerinizden bize saldırılar oluyor. Yapmadıklarımızdan dolayı bazen eleştirilerin hedefinde oluyoruz. Yaşam koşullarının iyileştirilmesi için gerekeni yapmalıyız. 420 STK ve 6 siyasi partiyi bir araya getiren bir kentiz. Sizleri işinizi yapacaksınız bizlerde işimizi yapacağız” dedi.

 

7 HAZİRANDAN DERS ÇIKARTTIK

AKP İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, “Bizler AKP olarak 13 aydır görevdeyiz. Göreve geldiğimizden bu yana davet ettiğimiz her yere geldiler. Her zaman size samimi olduk 7 Haziran sonuçlarından kendimize ders çıkarttık. Gördüğümüz eksiklikleri not aldık. Başta çalışan kesimler olmak üzere tüm kesimler için çalışmalarımızı gözden geçirdik. 1 Kasım’da zaferi hep birlikte yaşadık. Biz 1 Kasım seçimlerinde yüzde 56,5 aldık. Almış olduğumuza zafer yetmez, daha fazlasını almak ve daha fazla işçi ve esnafa ulaşmak için var gücümüzle çalışıyoruz. Bu kapsamda sendika ve odalarımızı ziyaret ediyoruz. Gelecek ile ilgili nedir, ne düşünüyorsunuz diye sormak adına geldik” dedi.

 

BİZLERİ DE SEVİNDİRİR

Asgari ücret ve kıdem tazminatı ile ilgili süreç nasıl ilerliyor görüyoruz diyen İl Başkanı Ceyhan “Başbakanımız bir söz verdiyse yapar sözünü toplum çok iyi biliyor. Asgari ücret 1.300 TL olacak dedi yaptık.  Biz bu yola çıkarken verdiğimiz söz taşeron işçilerinin kadroya geçirmekti. Biraz daha sabredelim, elimizden geleni yapacağız. Taşeron işçilerinin kadroya alınması bizleri de sevindirir. Kıdem tazminatı olarak bizim vermiş olduğumuz bir kesin karar yoktur.  Kıdem tazminatları konusunda müzakereler açıldığında sizlerle birlikte yol alacağız” açıklamasında bulundu.  

 

BAKANA VERECEĞİZ

Kiralık işçi konusuna gelince, Pazartesi günü misafirimiz oldunuz diyen Ceyhan “Bizim hiçbir kardeşimize gönül koymamız olmaz. Sizden klasörlerce imza aldık. Bu kanunundan hepinizin mağdur olduğunuz biliyorum. Kendi adıma bu işin kötü yana kullanılmamasında yanayım. Kanun daha mecliste gündeme alınmadı. Gündeme alınmadan önce il başkanları toplantısında sizler adına sunacağım. Alınan imzalı talepleri gereken yerlere ileteceğiz. Buna aracılık edeceğim” ifadelerini kullandı. Serkan BORLAK 

10 Mart 2016 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR