Ulaşım Planı tatmin etmedi

Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan Ulaşım Ana Planı kararlarının Başkan Karaosmanoğlu tarafından açıklandığı toplantı dün gerçekleştirildi. B...

BÜYÜT


Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan Ulaşım Ana Planı kararlarının Başkan Karaosmanoğlu tarafından açıklandığı toplantı dün gerçekleştirildi. Büyükşehir Belediyesi’nin Ulaşım Ana Planı katılımcıları tatmin etmedi

Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan Ulaşım Ana Planı’nın açıklandığı toplantı dün KOTO Meclis Salonu’nda gerçekleştirildi. Ulaşım sorunlarına yönelik alınan kararların açıklandığı toplantıya Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, ilçe belediye başkanları, İl Emniyet Müdürü Hulisi Çelik, AKP İl Başkanı Mahmut Civelek, AKP İzmit İlçe Başkanı Ali Korkamaz, KOTO Başkanı İbrahim Keleş, KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, meclis üyeleri ve sivil toplum kuruluşlarının üyeleri katıldı. Harita Mühendisleri Odası Kocaeli Şube Başkanı Murat Selim Çepni’nin raylı sistemden neden söz edilmediğine dair sorduğu soruya yanıt veren Tahir Büyükakın ise, “Ulaşımla ilgili fizibilite çalışmaları sürüyor. Bizden aceleci davranmamızı bekleyip, bizi zorlamayın” şeklinde yanıt verdi.
“BÜYÜYEN KENTİZ”
Toplantıda Ulaşım Ana Planı kararlarını açıklayan Başkan Karaosmanoğlu yapılan düzenlemeler hakkında bilgiler vererek, “Büyüyen bir kentiz. İlçe belediyelerimizde 1/1000’lik planı yapılmamış köyümüz de kalmayacak. Şehrimize ve insanımıza nefes aldıran, güzel ve önemli bulvarlar yaptık. Toplu taşıma kontrol merkezini kurduk. Planın hazırlanması sırasında ise başta ulaşım ve imar daireleri olmak üzere, ilçe belediyeleri, akademisyenler ve yabancı ulaşım uzmanları, ilgili kamu kurumları, STK’lar sanayiciler ile iş adamları katkı verdiler” dedi.
“KOCAELİ’NİN YOL HARİTASI”
Toplam 10 bin hanede bu planla ilgili anketler yapıldı diyerek bilgi vermeye devam eden Karaosmanoğlu, “29 bin vatandaşla yüz yüze görüşmeler yapıldı. 65 kavşakta ve yollarda 24 saatlik gözlemler ve sayımlar gerçekleştirdik. Ortak akıl ve istişareyle modern bilimsel yöntemlerle titiz ve temiz bir şekilde hazırlandı. Tüm Kocaeli’nin planı olan bu çalışma Kocaeli’nin yol haritasıdır. Bu proje Türkiye’ye model bir çalışmadır. Kocaeli aynı zamanda bir lojistik merkezidir. Lojistik ana planı çalışmasını da tamamladık” şeklinde konuştu.
“İNŞAATLAR BAŞLADI”
Ana karayolu projeleri, karayolu iyileştirme projeleri, bölgesel yol ağı ve kavşak projeleri, toplu taşıma sistemlerinin yapılandırılması, kent merkezi yayalaştırma, bisiklet yolu projeleri ve otopark düzenlemeleri olmak üzere, planı 6 ana başlık altında açıklayacağını belirten Karaosmanoğlu, “Karamürsel yolunun otoyol olarak planlanması gerektiğini belirttik. Otoyol çalışmaları için planlamalar devam ediyor. Projelendirmeyi ihale edecekler. Körfez ilçemizdeki döküm kavşağı Derince’deki 44 Evler kavşağı projenin içinde yer alıyor. Her iki noktada da inşaatlar başladı. Uzun bir süreçten, planlamadan söz ediyoruz. Belli aralıklarla plan ve kararlar revize edilecektir” dedi.

“İZMİT’E 24 KAVŞAK”

Bu projelerle şehir içi trafik yükünü Tem Otoyolu, D-100, D-130 yan yol ve kavşaklarına yaymayı planlıyoruz diyen Karaosmanoğlu, “Yapımı tamamlanan yan yollarda tek yönlü trafik düzenlemesi gerçekleştirerek bu yolların taşıma kapasitesini iki katına çıkaracağız. Gebze’de 5, Körfez’de 4, Köseköy’de 7 kilometre uzunluğunda olan koridorlarda uygulama projeleri hazırladık. 6 yeni kavşak düzenlemesi yapacağız. Plan çalışmalarında Kocaeli’yi 3 ana bölgeye ayırdık. Bu bölgeler Gebze, İzmit ve Gölcük. İzmit’te 9’u yeni olmak üzere 24 kavşak, 240 kilometre de yol yapımı planladık” dedi.

“YÖNETİCİLERLE GÖRÜŞÜYORUZ”
Yüksek hızlı trenin sınırlarımızdan geçtiğini de ekleyen Karaosmanoğlu, “2013yılının sonunda proje hayata geçecek. İzmit istasyonuna ilave olarak Gebze’de de bir istasyon kurulması planımız arasında yer alıyor. Bu planı TCDD ile etüt ediyoruz. Mutlaka yapılmasını teyit edeceğiz. Sabiha Gökçen’e ulaşacak İstanbul metrosu devam ediyor. Hedef en kısa sürede bunun Gebze ve Dilovası’na uzatılması plan kararı olarak kararlaştırdık. Buraya gelen İstanbul metrosunun raylı sisteminin sanayi bölgelerine uzatılmasının çalışmalarını üst düzey yöneticilerle görüşüyoruz” şeklinde konuştu.

“BANLİYO SİSTEMİ OLMASINI İSTİYORUZ”
Master planın Gebze’ye kadar ulaşan Marmaray Hattı’nın Gebze’den Köseköy’e hatta Sakarya’ya kadar hizmet eden bir banliyö sistemi olmasını istiyoruz diyen Karaosmanoğlu, “Marmaray, Sabiha Gökçen Raylı Sistem Hattı ve hızlı trenin birbiriyle entegrasyonu son derece önemlidir. Bu amaçla çerçevesinde Gebze bölgesinde kuzey-güney istikametinde toplu taşıma hattı öngörülmektedir. Körfez ilçesi ile Cengiz Topel havaalanı arasında 32 km uzunluğunda toplu taşıma gövde hattı kurulması da planlarımız arasında var. Toplu taşıma isteminde en önemli başlıklardan biri ikincil hatlar. Bu hatlar yüksek kapasiteli otobüs hatlarıdır. Şehir sakinlerinin ana güzergahları amacıyla tesis edilecek. Bir başka ana plan kararı transfer merkezleri ile ilgidir” dedi.

“11 KİLMOTRE BİSİKLET YOL AĞI”
Son olarak 11 kilometre bisiklet yol ağı projelendirdik diyen Karaosmanoğlu, “Yayalaştırma alanlarını tamamladık. Şehir merkezlerinin girişi noktalarında otopark yapmak uygun olur. Sahil tarafında yapmış olduğumuz otopark bu yaklaşımın bir uzantısıdır. Sahildeki otopark 10 bin araçlık bir otopark stoku var. Ulaşım ana planı kapsamında 64 noktada otopark yapılmasına karar verildi. 2014-2015 yıllarında yeni hükümet binası açıldığında onun yerini de en azından yer altında otopark yapmayı düşünüyoruz. Sahillerde farklı farklı yerlerde özel sektörün de kazancı bakımından otopark yapmasını önemsiyorum” dedi.

“FİZİBİLİTE ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR”
Karaosmanoğlu’ndan sonra planla ilgili teknik bilgileri vermek için söz alan Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Tahir Büyükakın, “Bu plan kentin planı aslında. Kentin geleceğine dönük ortak hedeflerdir. Önce mevcut verileri topluyor, sonra da ek veriler ekliyoruz. Toplam 545 kilometre yol yapımı çalışması palanı var. 10 milyon yolcu olması öngörüsüyle 2023’te yüksek kapasiteli araçlar olacak. Lojistik tekerlekli araç yükleri de arttırılacak. Bununla ilgili fizibilite çalışmaları da başlanacak ve metrobüs mü yoksa raylı sistem uygulamasına mı geçileceği belirlenecek” ifadelerine yer verdi.

“SIKINTI ARAÇLARDAN”
Konuşmalar sonrasında ise soru cevap bölümüne geçildi. İlk olarak şehir içi trafiğini rahatlatmak amacıyla ne gibi önlemler alınacağıyla ilgili bir soruya yanıt veren Büyükakın, “Bu anlamda kooperatifler bir çatı altında birleştiriliyor. 516 araçtan oluşan 4 kooperatif birleşti. Sektör sektör bağlantılar sağlandı. Kooperatifler yoğun yolcu sayısı için de otobüs türlerini değiştirecekler. Sıkıntı araçlardan kaynaklanıyor. Küçük olan araçlar yerine büyük araçlar alma konusunda mutabakata vardılar” dedi. Harita Mühendisleri Odası Kocaeli Şube Başkanı Murat Selim Çepni ise Kocaeli’nin metroya, raylı sisteme ihtiyacının olup olmadığını sorarak, “Sadece kavşak sayısı arttırılarak mı bu sorun çözülecek. Ayrıca her gün Umuttpe’ye çıkan öğrenciler sıkıntı yaşıyor. Maalesef kentin kuzeyine dair plan göremedim” dedi.

“ACELECİ DAVRANILMAMALI”
Kendisine yine yanıt veren Büyükakın, sürenin kısıtlı olması nedeniyle tüm planı burada ayrıntılı anlatamadıklarını belirterek, “Kuzey ve güneyde oluşacak gövde hattı için raylı sistem düşünüldüğünde maliyet iki katına çıkacak. En doğru zamanda en doğru yerde çalışma yapmamız gerekiyor. Fizibilite çalışmalarını bitirmeden ne yapacağımızı söylemek doğru değil. Aceleci davranmamak gerek. Şu an bu konuda karar vermek erken. 2025’e kadar Umuttepe’ye yeni gövde yapısı koymak gerekmiyor. Raylı sistem de eğimden dolayı mümkün değil. Bizi erken karar vermemiz için zorlamayın” dedi.

“KİM YOLDA KALMIŞ ”
Son olarak söz alan 5 No’lu Minibüsçüler Kooperatifi Başkanı Mustafa Kurt ise toplu taşımanın iyi durumda olduğunu dile getirerek, “Metro olsun deniyor; ama kim yolda kalmış. Derince-İzmit arasında her gün 180 bin yolcu taşıyoruz. Var olan sorunları da araç değişikliğine giderek çözeceğiz. 6 koldan Umuttepe’ye taşımacılık yapıyoruz. Sorun öğrencilerin aynı saatte yola çıkıyor olması. Metro da olsa sorun yine aynı olacak” şeklinde konuştu.

01 Şubat 2013 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR