Seçime Doğru

CHP’den sağlık emekçilerine tam destekCHP İl Başkanı Yalçın Kuşkan, basın açıklaması yaparak, 14 Mart Tıp Bayramı’nı kutladı, sağlık emekçilerinin paz...

BÜYÜT

CHP’den sağlık emekçilerine tam destek
CHP İl Başkanı Yalçın Kuşkan, basın açıklaması yaparak, 14 Mart Tıp Bayramı’nı kutladı, sağlık emekçilerinin pazar günü Ankara’da gerçekleştireceği “Çok Ses Tek Yürek” mitingine destek vereceklerini açıkladı.

CHP İl Başkanı Yalçın Kuşkan, 14 Mart Tıp Bayramı vesilesiyle yaptığı basın açıklamasında AKP’nin Sağlıkta Dönüşüm Programını eleştirerek, sağlık emekçilerinin Ankara’da yapacağı mitinge tam destek verdiklerini açıkladı. Yuşkan’ın yazılı açıklamasında şu ifadeler yer aldı “CHP olarak, AKP’nin iktidara geldiği günden bu yana “Sağlıkta Dönüşüm Programı” adı altında sağlık hakkını nasıl toplum aleyhine, sermaye lehine dönüştürdüğü anlatıyoruz. Bu dönüşümün 2011 yılında da bütün hızıyla süreceğini sağlığa ayırdığı bütçeden tahmin etmek hiç zor değil… Sağlık Bakanlığı’nın 2011 yılı için ayrılan 17 milyar 241 milyon TL’lık bütçenin yüzde 36’sı personel giderlerine, yüzde 8’i ise sosyal güvenlik devlet primi giderlerine ayrılmış... Personel giderlerinin az olmasının en önemli nedeni, kamuda sözleşmeli ve taşeron çalıştırmanın en fazla Sağlık Bakanlığı bünyesinde gerçekleştiriliyor olması.

AKP’YE SERT ELEŞTİRİ
Sağlık Bakanlığı’nın mal ve hizmet alım giderlerine ayırdığı pay toplam bütçenin yüzde 50’sinden fazlasını oluşturuyor. Başta sağlık olmak üzere, bütün kamu hizmetlerinde yıllardır yaşanan ticarileştirme süreci, kamu hizmetinden yararlananların her yıl daha fazla oranda cepten ödeme yapmak zorunda olduklarını gösteriyor. Zaten AKP hükümetinin asıl amacı da sosyal harcamaları halkın sırtına yüklemek. Sağlık Bakanlığı’nın yanlış politikalarının sağlık sisteminde daha fazla tahribat yaratmasının önüne geçebilmek amacıyla 13 Mart’ta tüm sağlık emekçileri, üniversite öğrenci ve öğretim üyeleri, sağlık örgütleri Ankara’da toplanıyor. Nitelikli sağlık hizmeti mücadelesi ve sağlık hakkı için “Çok Ses Tek Yürek sloganıyla düzenlenen mitinge, CHP Kocaeli İl Örgütü olarak tam destek verdiğimizi sağlık emekçileri ve kamuoyunun bilgisine sunuyor bu vesile ile tüm tıp camiasının 14 Mart Tıp Bayramı’nı kutluyoruz.”


Mustafa Can: İttifak çatısı kesinlikle SP
SP İzmit İlçe Başkanı Mustafa Can, divan toplantısı öncesi yaptığı açıklamada TP ve DP’yle yapılan ittifak görüşmelerinin devam ettiğini ve çatının kesinlikle SP olacağını söyledi.

Saadet Partisi (SP) İzmit İlçe Teşkilatı, şubat ayı divan toplantısını önceki akşam gerçekleştirdi. İlçe Başkanı Mustafa Can öncülüğünde gerçekleştirilen divan toplantısına partililer ilgi gösterdi. İlçe binasında yapılan toplantı öncesinde açıklamalarda bulunan Can, Demokrat Parti (DP) ve Türkiye Partisi (TP) arasında yapılan ittifak görüşmelerinin sürdüğünü söyleyerek, “İttifak olacaksa kesinlikle SP çatısı altında olacaktır” dedi. Can ayrıca konuşmasında Milli Görüşü sahiplenenlere ateş püskürdü.

ATEŞ PÜSKÜRDÜ
Can şöyle konuştu: “Yıllarca Milli Görüş çizgisinde olup da, hocamızı sağlığında da, son anında da yalnız bırakanların Milli Görüşü sahiplenmeye hakları yoktur. Milli Görüşçü olmaya herkesin nefesi ve cesareti yetmez. Biz de Milli Görüşçüyüz diyenler, Erbakan Hocanın ölümünden sonra SP’nin ne olacağı hakkında çeşitli spekülasyonlar üretmeye çalışıyorlar. Onlara diyoruz ki, bu çizgi o kadar doğru, o kadar düz bir çizgi ki bizlerin başka bir yere sapmasına asla ve asla imkan yok. 12 Haziran seçimlerinde de herkes görecektir ki, SP mutlaka ve mutlaka iktidara gelecektir.”

ADAYLAR İÇİN TEK ŞART
Konuşmasının son bölümünde seçim ittifaklarıyla ilgili bilgi veren Mustafa Can, “Hocamızın sağlığında TP ev DP ile önemli gelişmeler oldu. Bu gelişmelerin netleşmesinden sonra ittifaklar hakkında halkımız bilgilendirilecek. Ben ittifakın başarılı olacağını ve sıkıntıların çözümüne büyük katkılar sağlayacağını düşünüyorum. Bu ittifakın çatısı kesinlikle Saadet Partisi olacaktır. Çünkü SP bir çatıdır” dedi. Toplantının sonunda, milletvekili aday adayları için kriterler belirlendi. Adaylar için ilk ve tek kriter Milli Görüşçü olmak oldu.


Aygün, pazarcılardan destek istedi
Zeki Aygün, Kocaeli Seyyar Pazarcılar Odası’nı ziyaret ederek, genel seçimlerde destek istedi. Kumsar, 4500 pazarcı esnafının doğru olanın yanında olacağını söyledi.

AKP Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın il başkanlarını temayül yoklamasına almama kararı il başkanlığından istifa ederek milletvekilliğine aday olanların bir adım öne geçmesine neden oldu. Diğer adaylar kendilerini tanıtma telaşındayken, AKP İl eski Başkanı milletvekili aday adayı Zeki Aygün, Kocaeli bölgesinde bulunan sivil toplum kuruluşlarına ve resmi dairelere ziyaretlerde bulunuyor. Milletvekili aday adayı Zeki Aygün, önceki gün Kocaeli Seyyar Pazarcılar Esnaf Odası Başkanı Erol Kumsar’ı ziyaret etti. Aygün’ü ağırlayan Kumsar ziyaretten duyduğu memnuniyeti kelimelere sığdıramadı.

KUMSAR SICAK KARŞILADI
Zeki Aygün’ün dün kendileri ile iç içe dostane ilişkiler içerisinde olduğunu ve birçok sıkıntılarında kendilerine destek verdiğini dile getiren Kumsar, “Biz kendisinden razıyız Allah Ankara’ya gitmeyi nasip etsin” diyerek temennide bulundu. Pazar yeri sorununda kendilerini destekleyen Aygün’e minnettarlıklarını sunan pazarcılar, kendilerinin hiçbir farklı hesap içerisinde olmadıklarını ekmeklerinin derdinde olduklarını belirtti. Erol Kumsar “4 bin 500’e yakın pazarcı esnafı olarak olumlu ve doğru olan ne varsa yanındayız” dedi.


Gergerlioğlu AKP’den aday adayı
MAZLUMDER Eski Genel Başkanı Dr. Ömer Faruk Gergerlioğlu, 12 Haziran tarihinde yapılacak 24. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri’nde AKP’den Kocaeli Milletvekili aday adayı olacak. Gergerlioğlu, 11 yıldır göğüs hastalıkları uzmanı olarak çalıştığı İzmit Seka Devlet Hastanesi’ndeki görevinden önceki günyasal süre içerisinde istifa etti. Gergerlioğlu, 14 Mart tarihinde yapacağı basın toplantısıyla adaylığını kamuoyuyla paylaşacak.


Necmi Özen de AKP’den aday adayı
2004 yılından beri Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İSU Genel Müdürlüğü’nde hukuk müşavirliği yapan Necmi Özen, İl Başkanı Mahmut Civelek ile görüştükten sonra AKP’den milletvekili aday adayı olabilmek için önceki gün görevinden istifa etti. 1994-1999 yıllarında iki dönem üst üste Gebze Belediye Başkan Yardımcılığı yapan Necmi Özen, Gebzeli olarak milletvekili aday adaylığı başvurusunda bulunacak. Fransızca ve Arapça bilen Necmi Özen evli ve iki çocuk babası.


SP’de başvurularda son gün 24 Mart
Saadet Partisi İl Başkanı Mustafa Mercan, parti genel merkezinin 12 Haziran tarihinde yapılacak genel seçimlerle ilgili takvimi hakkında bilgi verdi. Buna göre Saadet Partisi’nden aday adayı olacaklar 14-24 Mart tarihleri arasında il merkezlerine başvuru yapacak. 25-27 Mart tarihleri arasında teşkilat temayül yoklamaları yapılacak. Aday adayları 28 Mart-4 Nisan tarihleri arasında genel merkezde mülakata alınacak, daha sonra milletvekili adayları belirlenecek. Aday adayları başvurularını yaparken partiye 1000 TL bağış yapacak.


AKP’de bugün 6 aday adayı başvuru yapacak
12 Haziran’daki seçimlerde AKP’den milletvekili aday adayı olanlar il binasında basın açıklaması yaparak başvurularını il başkanı Mahmut Civelek’e sunuyor. Başvurular, bugün, yarın ve pazartesi günü de devam edecek. Bugün, Serkan Seyhan, Nurhayat Güldüren, Halil Vehbi Yenice, Cemal Halil, Müge Olşen ve Mevlüt Demir aday adaylığı başvurusu yapacak.

AKP’DE CUMARTESİ GÜNÜ ADAY ADAYLIĞI İÇİN BAŞVURACAKLAR
11:00 Serkan SEYHAN
12:00 Nurhayat GÜLDÜREN
13:00 Halil Vehbi YENİCE
15:00 Cemal HALİL
16.00 Müge OLŞEN
17:00 Mevlüt DEMİR


HAS Parti adaylarla sözleşme imzalayacak
HAS Parti Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek milletvekili aday adaylarıyla sözleşme imzalayacak.

Halkın Sesi Partisi (HAS) Seçim İl koordinasyon Merkezi, aday adaylığı süreciyle ilgili yazılı açıklama yaptı. Buna göre aday adaylığı başvuruları dün itibariyle alınmaya başladı. Başvuru kabulü 20 Mart 211 tarihinde sona erecek. Her aday adayı, net asgari ücret kadar (2011 ilk 6 ay net asgari ücret 629 TL'dir) başvuru ücreti ödeyecek. Aday adayları başvuru ücretini Genel Merkezin banka hesabına yatıracak. 30 yaş altındaki gençlerden aday adaylığı başvuru ücreti alınmayacak. Bayanlar içinse net asgari ücretin yarısı kadar başvuru ücreti talep edilecek. Başvurulara ilişkin ilk kayıtlar 12 Mart saat 15.00’te İl Seçim Koordinasyon Merkezi’nde alınarak basına fotoğraf verilecek. Öte yandan HAS Parti bir ilki gerçekleştirerek aday adaylarıyla sözleşme imzalayacak. İl Seçim Koordinasyon Merkezi’nden yapılan açıklamaya göre adayların kesin doğrulanmamış iddialar ortaya atmaması, siyaset yöntemi ve üslubuna dikkat etmesi için yapılan sözleşmeyi imzalayan, parti programını benimsemiş, milletvekilliği şartlarına haiz ve kanuni engeli bulunmayan herkes Halkın Sesi Partisi'nden milletvekili aday adayı olabilir.

Sözleşmede yer alan maddelerin bazıları şöyle:
* İnsanların ekmeğini ve hürriyetini teminat altına almayı siyasette olmasının varlık nedeni sayar.

* İnsanların söz yetki ve karar hürriyetlerinin hiçbir şekilde elinden alınamayacağını kabul eder.

* Bugüne kadar insanları köleleştiren sistemlerle mücadele eden farklı felsefe ve değer yargıları ile hareket edenlerin Has Parti'de birleştiğini ve kendisinin de kula kulluğa, sömürüye, adaletsizliğe karşı çıkanlarla gücünü birleştireceğini ve bu çağrıyı herkese ulaştıracağını kabul eder.


16 yıl sonra Ercan Yamen yine siyasette
1995 yılında öğretmenlik görevinden ayrılarak DSP’nin 3. sırasından milletvekili adayı olan İl Kültür ve Turizm Müdür Yardımcısı Ercan Yamen, 12 Haziran’da yapılacak 24. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri’nde CHP’den aday adayı oluyor. Yamen adaylığını 15 Mart Salı günü açıklayacak. 1960 Kars-Susuz doğumlu olan Yamen uzun yıllar öğretmenlik yaptı. Evli ve iki çocuk babası olan Ercan Yamen, 16 yıllık siyaset molasına, önceki gün bünyesinde çalıştığı Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü’nden istifa ederek son verdi.

11 Mart 2011 Kocaeli- Siyaset


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR