Türkmen ;“Kadın konu mankeni değildir”

BBP Karamürsel aday adayı Tuba Türkmen, ilçenin ihtiyaçlarını bildiğini söyleyerek siyasette kadının yerinin daha üst seviyelerde olması gerektiğini b...

BÜYÜTBBP Karamürsel aday adayı Tuba Türkmen, ilçenin ihtiyaçlarını bildiğini söyleyerek siyasette kadının yerinin daha üst seviyelerde olması gerektiğini belirtti. Türkmen, bazı partilerin kadını konu mankeni olarak kullandığını da söyledi

Büyük Birlik Partisi’nde il yöneticisi olan Tuba Türkmen, Karamürsel Belediye Başkan aday adaylığına aralık ayının ilk haftasında başvurmuştu. İlçedeki ikinci kadın aday olan Türkmen ile samimi bir sohbet gerçekleştirdik. Kendisi oldukça iddialı ve naif bir insan. Karamürsel’in neye ihtiyaç duyduğunu bir de kadın aday Tuba Türkmen’den dinleyelim…


Tuba Türkmen Kimdir?
Türkmen ailesinin tek kızı olup bir de erkek kardeşi olan Tuba Türkmen 1986 Manisa doğumlu. Evli ve 4 yaşında bir oğlu var. 2007 yılında Eskişehir Anadolu Üniversitesi’nden Dış Ticaret mezunu. Eşinin babasının 45 yıl önce Karamürsel’e yerleştiğini, eşinin de Karamürsel doğma büyüme olduğunu söyleyen Türkmen, eşiyle bir düğünde tanıştıklarını ve 1 ay nişanlılık süreci sonrasında dünya evine girdiklerini anlattı. Türkme’nin anne ve babası Manisa’da yaşıyor. Babasına esprili bir dille ‘diplomalı çiftçi’ diyen Türkmen’in babasının işletme mezunu olup çiftçilikle uğraştığını duyunca şaşırdım doğrusu. Elbette insan kendini nerede iyi hissediyorsa orada olmalı.

Halen yaptığınız iş var mı?
Yaşam ve öğrenci koçluğu yapıyorum. Akademide eğitim aldım. NLP uzmanıyım. Yaşam koçluğu psikolojik bir destek programıdır. Psikiyatrdan farkı vardır. İlaç vermez. Yaşam koçluğunda kendi kendinizi yönlendirmenizi sağlıyoruz. İçinizde yatan cevapları bulmanızı sağlıyoruz. Yaşam koçluğunu serbest olarak yapıyorum. Sabit bir bağlantım yok.

BBP, SERHAT DUYAR İLE
KOCAELİ’DE YENİDEN DOĞDU

Aday olmak için neden Büyük Birlik Partisi’ni tercih ettiniz?
Büyük Birlik Partisi siyaset anlamında çok temiz bir parti. Hangi partide olduğunuzdan çok, kimin arkanızda durduğunuz önemli. Rahmetli Muhsin Yazıcıoğlu, Mustafa Desteci, Serhat Duyar… Karakterlerine kişiliklerine güvendiğim insanlar. Serhat Duyar (BBP İl Başkanı) ile birlikte Büyük Birlik Partisi Kocaeli’de yeniden doğdu. Kalburcu Köyü 2013 yılında hala suyu olmayan bir köydü. Serhat Başkan, buraya gerekli desteği sağlayarak köye su gitmesini sağladı. BBP siyasetin nasıl yapılacağını çok iyi biliyor. Sadece halkın istekleri doğrultusunda çalışıyor. Nasıl duracağınızı nasıl isteyeceğinizi biliyorsanız hizmeti de alırsınız diye düşünüyorum.

KARAMÜRSEL’İN İHTİYAÇLARINI BİLİYORUM

Neden Karamürsel? Bu ilçe sizin için ne ifade ediyor?
Karamürsel’de oturuyorum. Karamürsel gelişime açık ve hizmet bekleyen bir yer. Adaylık sürecinde, sağ olsunlar partimden gördüğüm destekle bu yola çıktım. Şu an aday adaylığı sürecindeyim, ama aday olabilmek için çalışıyoruz. Karamürsel’de ekibimizle ciddi çalışmalar yapıyoruz. Gidişat ne gösterir bilinmez. Adaylığım açıklanana kadar hala aday adayıyım. Karamürsel hizmet bekleyen bir yer. 5 yıldır da orada olduğum için burayı tercih ettim. Karamürsel’i seviyorum… Sahil kasabası modelinde bir yer. Yaşamak ve çocuk büyütmek için ideal bir yer. Samimi ve sevgi dolu bir halkı var. Göç almış olmasına rağmen o sevimliliğini koruyor diye düşünüyorum. Karamürsel’in ihtiyaçlarını biliyorum.

MERKEZİ OTOPARK SIKINTISI

Sizce Karamürsel’in en büyük eksikliği nedir?
Karamüsel’in girişi ile çıkışı arasındaki yolda birçok can kaybı yaşandı. O yolla ilgili acil bir çalışmaya ihtiyaç var. Bir diğeri ise, Karamürsel’in merkezinde otopark sorunu yaşanıyor. Bunun yanında işsizlik sıkıntısı var. Gençlerin çoğu İzmit taraflarına çalışmaya geliyor. İş sahası Karamürsel’de geniş değil.

KADINLAR BENİ TEBRİK EDİYOR

Başkan seçilirseniz Karamürsel’de ne gibi değişiklikler yaratacaksınız?
Karamürsel’in doğal kaynakları ve güzellikleri var. Onlar değerlendirebilir. Karamürsel, Kocaeli bölgesinde en temiz oksijenin olduğu yer. İzmit’te birçok fabrika var. Fakat Karamürsel’de İzmit’teki gibi bir sanayileşme olmadığı için insanlar, çoğunlukla gençler İzmit’e yöneliyor. Burada da nüfus artıyor bununla birlikte çevresel kirlik oluşuyor. Karamürsel’in çok fazla ihtiyacı var. Ev ziyaretleri ve STK ziyaretleri yapıyoruz. Kamuoyunda fazla yokuz ama ekibimizle çok sıkı bir çalışma içerisindeyiz. Ulaşabildiğimiz kadar çok insana ulaşıyoruz. Beni kadınlar tebrik ediyorlar. Siyasetin içinde bulunduğum için. Karamürsel’e kadın elinin değmesi gerektiğini, bu cesaretle iyi işler yapabileceğimi düşünüyorlar.

İKİ YAKAYI BİRLEŞTİRECEĞİZ…

Adaylık sürecindeki iddianız nedir?
Karamürsel’deki iddiamız şu. Karamürsel ikiye ayrılmış durumda, iki yakasını bir araya getireceğiz. Çok projemiz var. Şu an aday adaylığı sürecinde olduğumdan detaylandırmak istemiyorum.

Aday olmaya nasıl karar verdiniz, size güç veren neydi?
Bu konuda başta il başkanımız Serhat Duyar olmak üzere partimin desteği büyük oldu. Partimden aldığım destekle bu yola çıkmaya karar verdim.

KADINLARI VİTRİN AMAÇLI KULLANIYORLAR

Sizce kadınların siyasetteki yeri nedir, ne olmalıdır?
Gerçekten siyasetin içinde olan çok fazla kadın olduğunu düşünmüyorum. Genelde kadınları konu mankeni gibi kullanıyorlar. Orada güç göstergesi olarak gördükleri bir gerçek. Bazılarının kadınları vitrin amaçlı kullandıklarını düşünüyorum. Kadın adayı olarak da hiçbir partiden aday çıkacağını düşünmüyorum.

Kadınlara yönelik özel çalışmalarınız olacak mı?
Tüm partiler kadınları anneler gününde ya da dünya kadınlar gününde ön plana taşıyorlar. Kadınlar yılda 2 defa ön planda. Diğer günlerde kadınlarımız hatırlanmıyor. Ben BBP’de bize çok değer verdiklerini gördüm. Kendimi değerli hissettiğim için bu kadar verici olmaya çalışıyorum. Kadınlara yönelik çok şey yapmak istiyorum. Karamürsel’in mutfağına inip kadınlarla el ele vermek istiyorum.

Neden sizi seçmeliler?
Karamürsel’in kaynaklarını doğru kullanarak ihtiyaçlarına cevap vereceğimizi düşünüyorum. Büyük Birlik Partisi olarak siyaseten yaptığımız işlerin doğruluğundan, dik duruşumuzdan, milletimizin yanında oluşumuzdan Karamürsel’i, Karamürsel halkıyla beraber yürütmek için Büyük Birlik Partisi diyoruz.

19 Aralık 2013 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR