Doğan, Ankara’ya ziyaretlerde bulundu

İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan Ankara’da, bakanlıklar düzeyinde yaptığı görüşmelerle İzmit’i başkentin gündemine oturtmasını bildi. İzmit’in...

BÜYÜT

İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan Ankara’da, bakanlıklar düzeyinde yaptığı görüşmelerle İzmit’i başkentin gündemine oturtmasını bildi. İzmit’in kaderini değiştirecek proje ve çalışmaları yetkililere aktaran ve bu projelerin hızlanması için belli konularda destek de isteyen Doğan’ın ilk durağı Gençlik ve Spor Bakanlığı oldu. Bakan Suat Kılıç’la bir saate yakın görüşen Başkan Doğan, Cephanelik Spor Tesisleri başta olmak üzere, amatör spora yapılan malzeme ve tesis desteğinden söz etti. Doğan, Türkiye’de hatta Avrupa’da amatör maçların oynanacağı FİFA standartlarındaki ilk stadın açılışına Başbakan Erdoğan’ın da katılmasını arzu ettiklerini Bakan’a söyledi. Başkan Doğan görüşmede Wakeboard ile İzmit’in adını su sporlarında marka yapmayı amaçladıklarını, Gölkay Park’ın bu anlamda önemli bir amaca hizmet verdiğini ifade etti.

BAKAN KILIÇ KUTLADI

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, yapılan çalışmaların diğer belediyelere de örnek olmasını dilediğini söyleyerek, bir gününü İzmit’e ayırarak belediyenin yaptığı spor tesislerini tek tek gezmeyi arzu ettiğini söyledi. Bakan Kılıç, başarılı çalışmaları nedeniyle Başkan Doğan’ı kutladı.

ÇEVRE ÇALIŞMALARINDA MODELİZ

Başkan Doğan, Ankara’daki temaslarında Çevre Bakanlığını da ziyaret ederek, Bakan Yardımcısı Muhammet Balta ve Çevre Yönetimi Genel Müdürü Recep Şahin’le görüştü. Görüşmede ilk gündem konusu bisikletti. İzmit’i bisiklet kenti yapmak konusundaki hedeflerine çok yaklaştıklarını bakanlık yetkililerine aktaran Doğan, bunun aslında milli bir proje olduğunu söyleyerek; “Çevrenin korunması ve insan sağlığı açısından bakıldığında, bisiklet konusu aslında milli bir projedir. Tüm kentlerimiz temiz bir çevreye sahip olmak istiyorlarsa, bisikletli ulaşım modelini tercih etmelidirler” dedi. Bakan Yardımcısı Muhammet Balta, İzmit’in bisiklet kenti olması yolunda bugüne dek yapılan çalışmaları takdirle karşıladıklarını söyleyerek, bisiklet yolları konusunda gerekli mali desteği sağlayacaklarının da müjdesini verdi. İzmit Belediyesi halen bisiklet yolu ikinci etap çalışmalarına devam ediyor. Çevre Bakanlığındaki görüşmede atıkların değerlendirilmesi konusu da gündeme geldi. İzmit Belediyesi’nin çevre konusundaki çalışmalarının Türkiye’ye model olduğunu söyleyen Bakanlık yetkilileri, özellikle atık yağlar ve biodizel yakıt elde edilmesi çalışmalarını takdirle karşıladıklarını söylediler. Başkan Doğan atık yağlar konusunda aldıkları mesafeyi bir örnekle yetkililere aktararak; “ İzmit Belediyesi, bu konuda yine bir ilke imza atarak, binalarda yağ giderleri ile atık su giderini ayırıyor. Bu konuda alınan meclis kararı ardından, bu sistem binalarda zorunlu hale getiriliyor. Atık yağların, ayrı bir giderden yağ tutucular ile depolanarak kanalizasyona karışması önlenecek. Böylelikle, kanalizasyonlarda sıklıkla görülen tıkanmaların önü kesilirken, yağ tutucalar sayesinde biriken atık yağların biodizele dönüşümü sağlanacak. Belediyemiz öncülüğünde İzmit’te başlatılan bu uygulamanın, ülke genelinde model olmasının, çevreye ve ekonomiye olumlu etkileri kısa sürede görülecektir” şeklinde konuştu.

KADIN SOSYAL YAŞAM MERKEZİ

İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan, Ankara turunda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Müsteşarı Kenan Bozgeyik’le de görüştü. Cephanelik bölgesinde, halen ihale çalışmaları süren Kadın Sosyal Yaşam Merkezi hakkında müsteşarı bilgilendiren Doğan, yapılacak merkezin Türkiye’de, hatta Avrupa’da bu konudaki en donanımlı kompleks olacağını söyleyerek; “Bu bir vizyon projedir. Başkanlığım döneminde birçok önemli proje yaptık. Ama ben, bu merkezi bir vizyon proje olarak ayrı bir yere koyuyorum. Halen ihale çalışmaları süren projemize bakanlığın gereken desteği vereceğine inanıyorum” dedi. Başkan Doğan, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’ndaki ziyaretin ardından Sağlık Bakanlığına geçerek, Sağlık Bakan Yardımcısı Agah Kafkas’la da görüştü. Bakan Yardımcısı’na çalışmalarla ilgili bilgi veren Doğan, Cephanelik bölgesinde yapılması düşünülen 1200 yataklı bölge hastanesinin önemini anlattı. Ayrıca Kocaeli Devlet Hastanesi’nin eski binalarının bir an önce yıkılması ve o bölgede 10 dönümlük yeni bir meydanın kente kazandırılacağını hatırlatan Doğan; “Hastaneye ait eski binaların yıkılması kente önemli bir meydan kazandırırken, bu meydanın altı, 600 araç kapasiteli bir otopark olacak. Ayrıca yıkılan binaların yerine, şimdiki Onkoloji hastanesinin yanına daha modern bir bina yapılarak hastanemizin çağdaş koşullarda hizmet vermesi kolaylaşacak. Bu konuda gerekli çalışmaların Bakanlık düzeyinde bir an önce başlatılması İzmit için büyük önem taşıyor” şeklinde konuştu. Sağlık Bakan Yardımcısı Agah Kafkas, bu konuyu dikkatle değerlendireceklerini söyleyerek ziyareti nedeniyle Doğan’a teşekkür etti.

BAŞBAKAN GELEBİLİR

Başkan Doğan, Ankara’daki temasları konusunda yaptığı genel değerlendirmede İzmit’in geleceği adına olumlu gelişmeler elde ettiklerini söyleyerek; “ Bakan, bakan yardımcısı ve müsteşar düzeyinde çeşitli görüşmeler yaptık. Görüşmeler son derece olumlu havada geçti. Bazı projelerimiz için mali destek sözü aldık. Bu arada bizim için büyük önemi olan Kadın Sosyal Yaşam Merkezi’nin temel atma töreni, Cephanelik Spor Tesislerinin açılışı ve 5.500 bisikletin dağıtım törenini aynı güne denk getirerek, sayın başbakanımızın da programının uygun olacağı bir günde gerçekleştirmek istiyoruz” dedi. Doğan, Ankara temaslarında Ak Parti Genel Merkezi’ni de ziyaret etti. Parti üst düzey yetkilileriyle görüşen Doğan, 7 Nisan tarihinde Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde yapılacak 3. yıl toplantısına parti yetkililerini davet etti.

29 Mart 2012 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR