Türköz Konutları’na Baran’dan mühür!

Körfez Belediyesi, usulsüz yapılan çalışmalar nedeniyle Türköz İnşaat’ın eski Petkim arazisi üzerinde yaptırdığı 600 dairelik Petkim Park Konutları’nı...

Körfez Belediyesi, usulsüz yapılan çalışmalar nedeniyle Türköz İnşaat’ın eski Petkim arazisi üzerinde yaptırdığı 600 dairelik Petkim Park Konutları’nı mühürledi

 

Recep Öztürk ve Hüseyin Öztürk Kardeşler tarafından 1997 yılında kurulan Türköz İnşaat, kısa bir süre önce sektörünün ileri gelenleri arasına girdi. Geçtiğimiz yıl başlayan projede sona gelinirken evlerin tamamına yakını satıldı. Ancak Türköz İnşaat’ın Petkim Park Konutları, Körfez Belediyesi tarafından usulsüz yapı ve evrak eksikliği yüzünden 23 Temmuz Çarşamba günü mühürlendi. Yarımca’daki konutların inşaatı durduruldu.  

 

15 MADDELİK GEREKÇE

Bitme aşamasına gelen konutlarla ilgili imarda eksiklikleri bulunduğu için proje belediye tarafından mühürlendi. Mühürlenme gerekçeleri arasında belirtilen yeşil alanın daha az olması, dükkan inşaatlarının açılması, havalandırma boşluklarının binaya katılması, temel üstü ruhsatının alınmaması, aplikasyonların alınmaması gibi yaklaşık 15 madde bulunuyor. 

 

KONUTLAR YIKILACAK MI?

Uyarılmasına rağmen eksiklerini tamamlamayan inşaat firması, Petkim Park Projesi’ndeki inşaatını durdurmak zorunda kaldı.  İnşaatın yıkılma durumu bile gündemde. Firma bir tadilat projesi çıkartarak belediyeye cezalarını ödeyip mührü kaldırtabilir. Ancak Körfez Belediyesi, bu durumu kabul edecek gibi görünmüyor.

 

350 BİN CEZA

Türköz, tadilat projesini belediyeye kabul ettirebilirse usulsüzlüklerinin karşılığında en az 350 bin TL ceza ödeyecek. Tadilat projesi kabul olmasa binaların yıkılması gündeme gelebilir. İddialara göre Türköz Firması, projeye başlarken belediyeye taahhüt ettiği birçok sözü yerine getirmemiş. Bu da iki kurum arasındaki iyi niyeti olumsuzluğa çevirebilir.

 

KURAL TANIMAYANI TANIMAM

Konuyla ilgili olarak görüşünü aldığımız Körfez Belediye Başkanı İsmail Baran, “Evet inşaatı mühürledik. Gelir yaptıkları yanlışı anlatıp düzeltelim derseler yardımcı oluruz. Ancak ben istediğimi yaparım zihniyetiyle hareket ederse o zaman da gereği yapılır. Benim yumuşak karnım yok. Varsa da o 150 bin nüfuslu Körfezdir. Kural tanınamazlığı hazmedemiyorum. Ben kimseye pozitif ayrım yapmam” dedi.

 

30 GÜN SÜRE VERİLDİ

Hazırlanan tutanağa göre şirket sahiplerinin 30 günlük süresi bulunuyor. Bu 30 günlük süre içerisinde şirket sahiplerinin yapıyı yıktırması veya belediyeye müracaatla ruhsata bağlaması gerekiyor. Yapı ruhsata bağlanmadığı takdirde Belediye Encümeni’nden yıkım kararı alınarak binalar yıktırılacak ve masrafları da şirket sahipleri tarafından alınacak.

 

26 Temmuz 2014 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

02

CEMİL - SAYIN BARAN O BELEDİYE BİNASINI ORAYA YAPILIRKEN SİZ NEREDEYDİNİZ TÜRKÖZ YİRMİ YILDA BURALARA NASIL

GELDİ DERSİNİZ

Yanıtla . 0Beğen 26 Temmuz 14:43
01

körfezli - anlaşılan baran aç kalmış. ama bu kadar da belli edilmez ki.

Yanıtla . 0Beğen 26 Temmuz 14:43
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR