Kansere bağlı ölümlerde Kocaeli ilk sıralarda

Türkiye İstatistik Kurumu, ölüm nedenlerini açıkladı. 2013 yılında ölümlerin yüzde 40'ı dolaşım sistemi hastalıklarından kaynaklandı. Bunu; kanser ve...

Türkiye İstatistik Kurumu, ölüm nedenlerini açıkladı. 2013 yılında ölümlerin yüzde 40'ı dolaşım sistemi hastalıklarından kaynaklandı. Bunu; kanser ve solunum sistemi hastalıkları izledi. Türkiye İstatistik Kurumu'nun, "ölüm nedeni istatistikleri"ne göre, 2013 yılında ölümlerin yüzde 39.8'i dolaşım sistemi hastalıklarından kaynaklandı.

Ölüm nedenlerinde bunu, yüzde 21,3 ile iyi huylu ve kötü huylu tümörler, yüzde 9,8' ile solunum sistemi hastalıkları, yüzde 5,6 ile endokrin, beslenme ve metabolizmayla ilgili hastalıklar takip etti.

DOLAŞIM SİSTEMİ


Ölümler cinsiyet bazında incelendiğinde; kadınlar en çok dolaşım sistemi hastalıklarından hayatı kaybetti. İyi huylu ve kötü huylu tümörlerden kaynaklı ölümlerin ise en fazla erkeklerde görüldüğü tespit edildi. Dolaşım sisteminden kaynaklanan ölümlerin yüzde 38,8’ini iskemik kalp hastalığı oluşturdu. Yüzde 31.3 ile gırtlak ve soluk borusu-akciğer tümörü ise ölüme en çok neden sayılan tümörler oldu. Bunu; mide, lenf, kolon ve pankreas kanseri takip etti.

LİSTEDE KOCAELİ’DE VAR

Dolaşım sistemi hastalıklarının en fazla 75 ila 84 yaş grubunda görüldüğü belirlendi. İyi huylu ve kötü huylu tümörler ise en fazla 65 ila 74 yaş grubunda görüldü. Dolaşım sistemi hastalıklarından kaynaklı ölümlerin en yüksek olduğu iller, Kırklareli, Yozgat, Uşak, Bolu ve Denizli oldu. Kanser kaynaklı ölümlerin en fazla İstanbul, Kocaeli, İzmir, Rize ve Tekirdağ olduğu da belirlendi.

02 Nisan 2014 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR