TOPACA VE KARAOSMANOĞLU'NDAN SANAYİCİLERE ÖNEMLİ MESAJLAR

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından Sekapark’ta düzenlenen törenle 5 Haziran Dünya Çevre Günü kutlandı. Törene Vali Topaca ve Başkan Karaosman...

BÜYÜT

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından Sekapark’ta düzenlenen törenle 5 Haziran Dünya Çevre Günü kutlandı. Törene Vali Topaca ve Başkan Karaosmanoğlu çevreyle ilgili önemli mesajlar vererek sanayicileri uyardı

5 Haziran Dünya Çevre Günü nedeniyle Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen tören dün Seka Park’ta gerçekleşti. Düzenlenen törene Vali Ercan Topaca, AKP Milletvekili Sibel Gönül, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, İZAYDAş Genel Müdürü Muhammet Saraç, Derince Belediye Başkanı Aziz Alemdar, İzmit Kaymakamı Sabit Kaya, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Mehmet Ersan Aytaç, Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma Daire Başkanı Necmi Kahraman ve çok sayıda vatandaş katıldı.
DERİNCE BELEDİYESİ BİRİNCİ OLDU
Tören kapsamında Atık Pil Toplama kampanyasında dereceye giren belediyelere ve okullara çeşitli ödüllerde verildi. Bu kampanya çerçevesinde büyük duyarlılık gösteren Derince Belediyesi birinci olurken, ikinci ise Gölcük Belediyesi oldu. Okullar kategorisinde ise Derince Piri Reis İlköğretim Okulu birinci olurken, Derince İbni Sina İlköğretim Okulu ise ikinci oldu.
‘ÇEVRE TAHRİBATLARINI GİDERDİK’
Seka Park’ta düzenlenen törende konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, belediye olarak bu konuda hiçbir sanayiciye taviz vermeyeceklerini ve yeni nesle tertemiz bir çevre bırakacaklarını söyledi. Başkan Karaosmanoğlu, “ Kocaeli liman, sanayi ve üretim kentidir. Ağır sanayi kuruluşlarının burada olması nedeniyle çevre tahribatları oluyor. Ama bu gün dönüp geriye baktığımızda o eski tahribatların geride kaldığına şahit olabiliyoruz. Artık Kocaeli’de 7’den 70’e kadar herkes buna inanıyor.
‘YILDA 1 MİLYON FİDAN DİKECEĞİZ’
8 yıldır Körfez’in temizliği için büyük çabalar sarf ettik. Her platformda bu konuyu dile getirdi. Sanayicilerimizden çevreyi ihmal etmemeleri konusunda sürekli uyarıyoruz. Bu gün Gölcük sahilinde yüzülebiliyor. Bunun mavi bayrağını aldık. İzmit Körfezi artık bize gülüyor. Bu körfezimizde gönül rahatlığıyla herkes balık tutabiliyor. Burada mavi ile yeşile buluşturduk. Her yıl 1 milyon fidan dikiyoruz. Asıl çevreciliği fidan dikerek yeşil alanları artırarak yapmalıyız. Bu konuyu çok önemsiyoruz. Sanayicilerimize ricada bulunuyoruz çevreyi ihmal etmesinler aksi taktirde gereken bütün yaptırımları uygulayacağız” dedi.
‘TEDBİRLER ARTIYOR’
Düzenlenen törende kısa bir konuşma yapan ve Kocaeli’nin çevre konusunda çok önemli adımlar attığını belirten Vali Topaca, bu konuda insan sağlığını önemsediklerini söyledi. Vali Topaca, “Bir kent bir ülke için en önemli şey çevredir. Bu gün ilimizde yaşanan çevre sıkıntıları geçmiş dönemlerden kalma sıkıntılardır. İlimizde çevre konusunda ciddi bir irade var. Bu gün geldiğimiz nokta itibarıyla önemli mesafeler aştık. Çere sorunları aşma konusunda hızla ilerliyoruz. Her yıl alınan tedbirler daha da artıyor.
‘KÖRFEZ KOKUDAN GEÇİLMİYORDU’
Eskiden D-100’den geçtiğimizde körfezin kokusundan geçemiyorduk. Bu gün o kokudan eser bile yok. Büyükşehir Belediyesi çevre konusunda hiçbir fedakarlıktan kaçmıyor. Devlet olarak çok kararlıyız. Çevreyi, havayı, suyu kirleten bir tesis varsa kapatıyoruz. Bu konuda kimsenin gözünün yaşına bakmıyoruz. Sanayiyi genişleteceğiz fakat sanayicilerimiz çevre konusunu ihmal etmeyecekler. Bu konuda gereken bütün duyarlılıkları göstermelerini istiyoruz” dedi.

05 Haziran 2012 Kocaeli- GündemYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR