Güneş&'ten yakıcı açıklamalar

CHP Milletvekili Hurşit Güneş, Türkiye ve Kocaeli gündemi hakkında bir basın açıklaması düzendi. Güneş, 30 Ağustos Zafer Bayramı törenlerine CHP il ve...

BÜYÜT

CHP Milletvekili Hurşit Güneş, Türkiye ve Kocaeli gündemi hakkında bir basın açıklaması düzendi. Güneş, 30 Ağustos Zafer Bayramı törenlerine CHP il ve milletvekilleri olarak tam katıldıklarını ancak AKP milletvekillerinin çelenk koyma törenine katılmamalarını kınadığını belirtti
Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Milletvekili Hurşit Güneş dün il binasında bir basın açıklaması düzenledi. Başbakana Kocaeli hakkında verdiği önerme hakkında bilgi vermek amacıyla düzenlenen basın açıklamasında Güneş, yerel sorunlara değindi. Diğer yandan Güneş, önceki gün 30 Ağustos Zafer Bayramı törenlerine CHP il ve milletvekilleri olarak tam katıldıklarını ve bunun bir görev olduğunu belirtti. Güneş, AKP milletvekillerinin çelenk koyma törenine katılmamalarına da değinerek bunu kınadı.

BAYRAMLAŞMA SÜRÜYOR
Güneş, CHP’de bayramlaşmanın devam ettiğini belirterek, “Önceki gün altı ilçemiz ile bayramlaştık bugün ise diğer altı ilçe ile bayramlaşacaklarını çalkadı. 30 Ağustos Zafer Bayramı ve Ramazan Bayramı’nın birlikte olması beraber kutladık. Dini ve milli bayramın iç içe olması bizim için önemli. Ancak milli bir bayram olarak 30 Ağustos bizim için çok önemli. CHP sadece cumhuriyeti kurmakla yetinmedi istiklal oluşunda da etkili oldu” dedi.
AKP’LİLER KATILMADI
Güneş, konuşmasına şöyle devam etti: “ 30 Ağustos Zafer Bayramı son derece önemli. Önceki günkü çelenk töreninde il ve milletvekilleri olarak törende yer aldık. Ancak AKP milletvekilleri törende yer almadı. Zafer bayramımıza önem vermedi. İktidar partisinin 30 Ağustos Zafer Bayramı gibi önemli bir bayrama katılmaması gözlerden kaçmadı.
CHP ÖNEMLİ SÜREÇLERDEN GEÇİYOR
Bayramlaşma sürecinde CHP önemli aşamalardan geçiyor. Önceki akşam genel başkanımız Somali’ye hareket etti. İktidarda olmamamıza rağmen kendi imkânlarımız ile hareket ediyoruz. Adaletçi bir parti olarak Somali’de yaşanan olaylara duyarsız kalamazdık. Genel başkanımız bizzat oraya giderek kendisi yardımda bulunacak. Bu bayram insanlığı ve kardeşliği anlamanın anlatmanın örneğini sunmuş olacak.
“EKONOMİK KRİZ ARTIYOR”
Dünya ekonomisinde etkili olan krizin Türkiye’yi olumsuz etkilediğini yok sayamayız. Krizin olumsuz etkileyeceğini söylemek mümkün. Türkiye’nin işsizlik sorunun var bunu biliyoruz. Ancak bir sanayi kenti olan ilimizde bu işsizlik sorunu yüksek seviyelerde yer alıyor. İşsizlik oranının Türkiye seviyesinin üzerinde olması bir çarpıklık olduğunun göstergesidir. Bölgeye fazla kaynak ayrılmalı ve alt yapı çalışmaları gerçekleşmelidir. Bunun için ciddi anlamlarda kaynak ayrılmalıdır. Kocaeli kaynak olarak payı yüksek olan bir yerdir. İlimizde fazlasıyla iktidar partisini milletvekilleri hatta sanayi bakanı var. Ancak bu durumda bile çalışmalar yetersiz kalıyor. İlimizde var olan büyük sanayiler ve ekonomik yararları toplumumuza da yararlı olmalıdır.
“SANAYİ EN BÜYÜK SORUN”
Bu hafta bizim için çok önemli bir hafta. Bunun sebebi ise başbakana yerel sorunlar hakkında bir önerge sundum. Bu önerme ile birlikte CHP olarak duyarlılığı yükseltmeye çalışıyoruz. Dilovası’nda sanayi sonucunda meydana gelen sağlık sorunları çok fazlasıyla yaşanıyor. Önermede bu gibi sorunlar yer aldı. Ayrıca Denizde hava da her yerde yaşadığımız sanayi ve sonrasındaki çevre kirliliği insan sağlığına çok fazla zarar veriyor. Bunun karşısında hükümet bir şeyler yapmalı. Bunun için biz muhalefet olarka sağlıklı çalışmalarda bulunmalıyız. Sanayi ve çevre kirliliği Kocaeli için yerel bir sorundur.
“EKOMOMİK AÇIK İLERLİYOR”
Ekonomik açık bayramdan sonra Türkiye’yi zor duruma sokacak. Bu açığın nasıl finanse edileceğini merak ediyorum. Hükümet bu konuda sıkıntı yaşamıştır. Merkez Bankası bunun için faiz oranlarıyla kredi kapasiteleriyle oynamıştır. Başbakan ekonomik kriz bu sefer teğet bile geçmeyecek derken yardımcısı Ali Babacan ise bugünlerde bir durgunluk olduğunu söyledi. Bu durumda yetkili bir kişi çıkarak ekonominin nasıl olduğunu net bir şekilde açıklamalıdır. Ekonomik politikalar ise aydan aya değişiyor bunun olmaması gerekirken bir politika oturtamadılar. Şimdi dış açık 80 miyar dolara ulaştı. Milli gelir düştü. Biliyoruz ki dış açık yüzde 5 oranını geçerse dünya ortalamasında büyük bir sorun teşkil eder. Ama açık vermeye devam edilirse bu oran yüzde 12’lere kadar çıkabilecek.”
YILDA 20 İKEN 100 ŞEHİT OLDU
Vatandaşlar arabasına benzin doldururken içlerinin cız ettiğini duyduğunu belirten Güneş, “petrol kullanımında dünyanın en pahalı petrolünü kullanıyoruz. Köylü vatandaşlarımı en pahalı mazotları kullanıyor. Bunun yanında sürekli olarak şehit veriyoruz. Önceden ayda ortalama 20 şehit verirken şimdi 100 tane veriyoruz. Bu artışın olması yanlış politikalardan doğuyor” dedi.
Öceki gün eski il başkanı Ferhan Şensoy’un bayramlaşma sırasında es geçmesine de değinerek bu konuları konuşmanın gereği olmadığı belirtti. Türkiye’nin toplumsal ve ekonomik sorunlarının en temel sorunları olduğunu kaydetti.

31 Ağustos 2011 Kocaeli- SiyasetYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?


Erkek öğrencisine tecavüz ettiği iddia edilen öğretmen tutuklandı! mask
Erkek öğrencisine tecavüz ettiği iddia edilen öğretmen tutuklandı!

Kocaeli için kar uyarısı! mask
Kocaeli için kar uyarısı!
Durdurulan şahsın üzerinden çıktı! mask
Durdurulan şahsın üzerinden çıktı!
Plajyolu da tramvaya kavuşuyor mask
Plajyolu da tramvaya kavuşuyor
Karamürsel'de çocuk bıçaklandı! mask
Karamürsel'de çocuk bıçaklandı!
Ekmekte flaş fiyat açıklaması! mask
Ekmekte flaş fiyat açıklaması!

BEĞEN 21 B
TAKİP ET 2 B

YÜKLENİYOR