Aday olursam Körfez’de rekor kıracağım

“Başiskele’den sonra AK Parti’nin potansiyel en yüksek oyu Körfez’de var” diyen aday adayı Ali Çakır, “Aday olduğum takdirde Körfez’de oy rekoru kırac...

BÜYÜT

“Başiskele’den sonra AK Parti’nin potansiyel en yüksek oyu Körfez’de var” diyen aday adayı Ali Çakır, “Aday olduğum takdirde Körfez’de oy rekoru kıracağım” şeklinde konuştu. Çakır, önce halkın gözüne giren bir belediye başkanı olacağını söyledi.

NELER OLACAĞINI BİRLİKTE GÖRECEĞİZ
Başiskele’den sonra Kocaeli’de AK Parti’nin en çok oyu Körfez’de bulunuyor, bu potansiyelin var olduğunu biliyorum. Bunu harekete geçirecek doneleri hayata geçirmek lazım partili partisiz herkesin oyunu alacağım. Körfez’de rekor kıracağım. Allah nasip ederse yüzde 60’ların üzerini göreceğime inanıyorum. Hiç umulmadık zirve sonuçlar da alınabilir. İşletme okudum, iş nasıl yönetilir, koordinasyon nasıl sağlanır iyi bilirim. Halk bana güvensin neler olabileceğin hep birlikte seyretsinler ondan sonra.

SİYASİ KAYGI DUYMAK LAZIM
Bir esnaf nasıl ticari kaygı duyuyorsa, müşteriye iyi davranması gerekiyorsa belediyelerde siyasi kaygısı olmalı belediyeye girenlerin kendisini özel hissetmesi lazım. Bu bağlamda hayalimdeki belediyeciliğin yelpazesi oldukça büyük… Belediyeye giren vatandaş, iki genç tarafından karşılanıp gideceği yere kadar götürülmeli. İnsan odaklı bir belediyecilik yapılmalı. Böyle bir muameleyle karşılaşan vatandaşın memnuniyetini düşünemiyorum bile.

Ali Çakır Kimdir? Bize kendinizden bahseder misiniz?
Ali ÇAKIR -1967 yılında Rize’de doğdum. Lise tahsiline kadar burada kaldım. Daha sonra Karadeniz Teknik Üniversitesine başladım. Yaşım çok gençti 4 yaşında ilköğretim okuluna başladım. Köyümüzde okul yeni kurulmuştu ve yeterince öğrenci bulunamasa okul taşınacaktı ve küçük yaşta çocuklar da okullara alınmaya başlanmıştı. Okulun en ufağı bendim. Ortaokula kayıt olurken yapmıyorlardı. Zar zor kayıt oldum. Keza lisede aynı. 4 yıllık İşletme okudum. Okulumu Anadolu Üniversitesi’nde tamamladım. Başarılı bir öğrenciydim. Okul biter bitmez bir Çay şirketinde yöneticilik yaptım. Tecrübem yok, deneyimim yok ama kendime güveniyordum. Bendeki bu güveni gören yönetim kurulu başkanı beni işe kabul etti ve ne maaş istiyorsun dedi. Ben de beni deneyin ondan sonra maaşıma karar verin dedim. Bu patronun iyice hoşuna gitmişti.

SİYASETE GİRİŞİM
Askerde bir arkadaşım vardı Siirt’te savcıydı. Ticaret yapmam içim çok teşvikte bulundu ve ticarete girdim 1990 tarihinde. 1990’dan sonra Körfez’e yerleştim. Tabi o dönemde ANAP gençlik kollarında siyasete girdim. Ve İki dönem başkanlık yaptım. Bir dönem ilçe yönetiminde yer aldım. Mustafa Efe ile birlikte siyaset yaptım. Daha sonra seçimlerde başarısız olduk istifa edelim başarısızım dedim. Ve dediğimiz gibide yaptım. Daha sonra yönetimi kurma görevi verdiler, ama kabul etmedim. AK Parti kurulurken, kurucuları arasında yer aldım. İlçe başkanlığı için adım geçti. Kurucu kurul üyeliği görevinde bulundum. Kongrede iki listede de vardım ve o dönem kimseyi kırmama adına iki listeden de istifa ettim.

“HİÇBİR YERE ADAY OLMADIM”
Ticaret Odası’nda meclise girdim, bir dönem ismim başkan adaylığı için çok konuşuldu. Kimseyi kırmak istemedim. İki ağabeyimiz vardı adayım diyen. Kırılma dökülme olmasın dedik. Ama yine de ufak tefek dökülmeler oldu. 25 yıldır aktif siyasetin içindeyim hiçbir yere aday olmadım. Birçok teklifle de karşılaştım. İlk kez talip oldum, galiba bu da ilçedeki en önemli pozisyon galiba.

“NİYE ADAY OLDUM?”
Yunus Pehlivan benim arkadaşım, iyi görüştüğüm biri. Diğer adayları da çok seviyorum. Onlara deseler ki “Siz olmasanız kimin olmasını istersiniz” diye. Yüzde 80’inin beni göstereceğine de eminim. Ben bu ilçede büyüdüm, çocuklarımı bu ilçede büyüttüm, biri doktor, biri avukat. İşimi geliştirdim. Tek katlı küçük bir fırınla başladım hamdolsun şu an gayet iyiyim. Bu halktan kazandıklarımla bu işi yaptım. Halkımız teveccüh etti benden alışveriş yaptı. Bu ilçeye ekmek sattım ama bu ilçenin de ekmeğini yedim. Şimdi bir vefa borcum yok mu bir ilçeye? Bu toplum beni bir yerlere koydu. Ben de bu çevreye karşı sorumlu olduğumu düşündüğüm için vefa borcumu ödemek için aday oldum

Bülent EKİNCİ - Aday olurken Yunus Pehlivan’a önceden bilgi verdiniz mi?

Ali ÇAKIR- 10 gün önceden gittim Yunus Pehlivan’a, müsaitseniz 5 dakika görüşelim dedim. Gel Ali Ağabey, dedi gittim. Ben aday adayı olacağım bunu da başkasından duymanızı istemedim dedim. Daha sonra il başkanıma, Büyükşehir Belediye Başkanıma ve milletvekillerine sordum. Dedim ki düşüncem aday olmak sizin bir rezerviniz var mı dedim. Onlar da bana söylenmesi gerekeni söylediler.

Bülent EKİNCİ - Aday olmaya ne zaman karar verdiniz?
Ali ÇAKIR- Sarınıyorum 4-5 ay önce karar verdim. Ancak halktaki itmeyi görüyordum. Aday olmamla ilgili teklifler vardı. Bu ilçeyi çok iyi bilen, sokağını caddesini bilen biriyim. Kamuoyunun adaylığım konusundaki ısrarı beni bugünkü aday adaylığı serüvenine itti. Ben çok daha iyilerini yapmaya talibim ve yapılacağını da biliyorum. 40 ilden daha büyük bir ilçe. Ekonomisi 60 ilin üstünde. Yüreğine de ortaya koyarak bu ilçenin ayaklarını yerden keseriz. Bencillik duygusundan uzak biz duygusuyla çalışacağız. Bu ilçe büyük projeler hak ediyor. Ekonomik potansiyelini biliyorum.

Bülent EKİNCİ - Temayül ve halk yoklamasından nasıl bir sonuç bekliyorsunuz?
Ali ÇAKIR-Temayülü farklı bir kategoride incelemek lazım… Ben birinci ve ikinci çıkacağım demenin çok mantığı yok. Ama değerlendirmeye girecek oyu alabileceğime inanıyorum. Halk yoklamasında ise sonuna kadar güveniyorum. Halk yoklamasından birinci çıkacağıma eminim. Sırf insanların elini sıkmak için dolaşmıyorum. Neden aday olacağımı, kendimi anlatmadan oradan çıkmıyorum. CHP’lileri bile durdurup ısrarla kendimi anlatıyorum. Aday adayı arkadaşlarıma şakayla takılıyorum, “Oğlum benim önümü kesebiliyorsanız şimdiden kesin yoksa ben ölünceye kadar oradan indiremezsiniz” diyorum.

Bülent EKİNCİ – Siz aday olursanız, aday arkadaşlarınız gelir mi, ya da siz gider misiniz?
Ali ÇAKIR- Benimle birlikte diğer arkadaşların koluma gireceğine inanıyor, samimi olduklarını biliyorum. Olumsuzluk benim lügatimde yoktur. Ömrüm boyunca bardağın dolu tarafına baktım. Ben de onların koluna girerim sonuna kadar girerim. Bu koltuk sevdası değil hizmet yarışıysa onların koluna girerim.

“HAYIRLISIYLA NASİP ETSİN”
Rabbim hayırlısıysa nasip etsin, halktan aldığım elektrik beni mutlu ediyor. Onlara hizmet etmek bana ayrıca bir mutluluk veriyor. Gösterecekleri teveccüh benden yana olursa hizmet etmeye hazırım. Bu ilçe birçok şey kattı bana şimdi de ben ilçem için bir şeyler yapmak istiyorum
Bülent EKİNCİ – Belediye başkanlığı parayı yönetme sanatı mıdır? Başarılı belediyeciliğin altında yatan sır bu mudur?
Ali ÇAKIR-Sadece bu olmaması gerekiyor. Bu işin bir ayağı olabilir. Ama önce insan odaklı olmalıyız. Bir kentin belediye başkanı o kentin hem annesi, hem babası en yakın akrabasıdır. Evi yanan da, başı ağrıyan da ona gidecek. Bu parayı yönetmekten daha önemli. Parayı siz yönetmeseniz bürokratlar yönetir ama gönül almak belediye başkanının görevi. Her şey insanlar içinse önce gönülleri kazanmaya talibim ondan sonra diğer projeler gelir.

12 Kasım 2013 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR