Çelik: BM’nin Türkiye'ye sınırını aç çağrısını hayretle karşılıyoruz

"Fakat bunun karşısında özellikle Avrupa Birliği’nin sadece göçmen politikası temelinde ilişkileri canlandırma gibi bir siyasete gitmemesi gerektiğin...

"Fakat bunun karşısında özellikle Avrupa Birliği’nin sadece göçmen politikası temelinde ilişkileri canlandırma gibi bir siyasete gitmemesi gerektiğini, bunun küresel bir sorun olduğunu ve küresel vicdanın bir yansıması olarak ele alınması gerektiğini defalarca ifade ettik. Maalesef bu duyarlılıklarımız, bu taleplerimiz karşılık bulmadı. Şimdiye kadar da doğrusunu söylemek gerekirse ne manevi olarak, ne maddi olarak hiçbir şekilde Türkiye’nin altına girdiği bu yükü paylaşmak konusunda yeterli bir destek görmedik, son zamanlarda belli bir maddi destek konuşuldu.

 

Fakat dün itibarıyla Birleşmiş Milletler’in ve diğer odaklarının Türkiye’ye sınırını aç çağrısında bulunmasını büyük bir hayretle karşılıyoruz. Doğrusunu söylemek gerekirse, uluslararası toplumun tarihine geçecek bir ikiyüzlülük olarak değerlendiriyoruz. Türkiye’nin zaten sınırları açıktır, Türkiye zaten açık kapı politikası gütmektedir. 20-30 bin mülteciyi almak için aylarca pazarlık yapanlar, bir sürü şart öne sürenler, Türkiye’nin zaten açık olan kapılarını açmasını talep etmekle kendi sorumluluklarını gizlemekten başka bir iş yapmıyorlar.

 

Fakat vatandaşlarımızdan şöyle bir tepki gelmektedir: Evet, biz şan ve şerefle büyük bir insanlık örneği olarak ölümden kaçan bu insanları misafir ediyoruz, etmeye de devam edeceğiz. Ama buna rağmen Türkiye eleştiriliyorsa diyor vatandaşlarımız, o zaman sadece Suriye sınırını değil bütün sınırları açalım Türkiye’nin ve o zaman bu yükü Avrupa’yla birlikte eşit bir şekilde paylaşalım diyor vatandaşlarımız. Yani bu sözü söyleyenler Türkiye’nin bu duyarlılıklarına karşı bu şekilde hassasiyetsiz davrananlar söyledikleri sözün nereye gittiğini bilmelidirler."

11 Şubat 2016 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR