“İskan almamış yapılara çözüm üretmeliler”

CHP Kocaeli il yöneticisi Faize Karakuş önceki gün CHP İl Binası’nda gerçekleştirilen yönetim kurulu toplantısı öncesi çeşitli açıklamalarda bulundu....

BÜYÜT

CHP Kocaeli il yöneticisi Faize Karakuş önceki gün CHP İl Binası’nda gerçekleştirilen yönetim kurulu toplantısı öncesi çeşitli açıklamalarda bulundu. Karakuş; “Yapı güçlendirme ruhsatı müddeti dolmuş olsa bile güçlendirme yapılmış ancak iskân almamış yapılara çözüm üretmeliler” dedi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kocaeli İl Örgütü’nün yönetim kurulu toplantısı dün il binasında gerçekleştirildi. Toplantı öncesi basın mensuplarına toplantı gündemi hakkında açıklamalarda bulunan Yalçın Kuşkan katlı otopark’ın satışıyla ilgili çeşitli açıklamalarda bulundu. İl başkanı Yalçın Kuşkan şunları söyledi; “Kentin önemli değerlerinin satılmasına karşıyız. Eski itfaiye alanı şimdiki katlı otopark bu kent için önemli bir ihtiyaçtır. Kentin yeni otoparklara ihtiyacı vardır. Belediye giderlerini karşılamak için böyle bir satış kararı almıştır.”
VATANDAŞLARIN İTİRAZI VAR
Kuşkan’dan sonra afet riski taşıyan alanların dönüştürülmesi hakkındaki kanun ile ilgili açıklama yapmak için il imar komisyonu üyesi, il yöneticisi Faize Karakuş açıklamalarda bulundu. Faize Karakuş konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu; “Afet riski altındaki alanların dönüştürülmesi hakkındaki kanun çerçevesinde ilimizde yıkılacak olan binalar Valilikçe tespit ve ilan edilmiştir. Ancak bu konuda vatandaşlardan itirazlar gelmekte olup binalarının bu kapsama girmediğini beyan etmektedirler.
DEPREM SONRASI KALAN
ORTA HASARLI BİNALAR
Malumunuz deprem sonrası ilimizdeki orta hasarlı binalar bakanlık tarafından yetkilendirilen proje müşaviri belgeli firmalar aracılığıyla hazırlanan tadilat projeleri ile yapı güçlendirme ruhsatlarını alıp imalatlar yapıldıktan sonra yapı kullanma belgelerini alarak yasal süreci tamamlamışlardır. Ancak binaların güçlendirilip çeşitli nedenlerle iskân belgelerini alamayan bina sahiplerinin yapıları yasal olarak bitmemiş kabul edildiğinden söz konusu Valiliğin yayınladığı listede yer almış olabilirler.
ÇÖZÜM ÜRETMELİLER
Bu nedenle bütün belediyelerin bir an önce bünyelerinde “imarla ilgili teknik danışma merkezleri” oluşturarak; Bugün için yapı güçlendirme ruhsatı müddeti dolmuş olsa bile güçlendirme yapılmış ancak iskân almamış yapılara çözüm üretmeliler. Kanunun içeriğinde yıkılacak binaların beden takaslarından ve tahliyelerinde vatandaşla uzlaşılması hususu yer almaktadır. Kanunun yaptırım yetkisinin bulunmasına rağmen uzlaşma konusunun gerçekleştirilmesi hususunda yetkililerce ısrarcı olunması vatandaşı memnun edecektir.
RANT SİSTEMİ OLUŞMASIN
Kanun yıkılacak binaların tahliyesi sürecinde tahliye işlemlerinden önce vatandaşların barınma ihtiyaçları ve kira yardımı konularının çözümlenmesi gerektiği düşüncesindeyiz. Söz konusu binaların yıkımı muhtemel ki belediyeler tarafından yapılacaktır. Teknik imkânları yeterli olmayan belediyeler bu konuyu ihale usulü yerine getirecekleridir. Bu süreçte rant sistemine dayalı ortamların oluşturulması düşüncesindeyiz.”

15 Ağustos 2012 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR