Çilek bahçeleri yüzleri güldürdü

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Park Bahçe Ve Yeşil Alanlar Daire Başkanlığı Kırsal Ve Tarımsal Alanlar Şube Müdürlüğü, Kocaeli çiftçisini hastalıklara...

BÜYÜT

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Park Bahçe Ve Yeşil Alanlar Daire Başkanlığı Kırsal Ve Tarımsal Alanlar Şube Müdürlüğü, Kocaeli çiftçisini hastalıklara dayanıklı, pazar değeri yüksek, verimli alternatif ürünlere yönlendirmek amacıyla çalışıyor. Bu ürünlerden biri olan albion çilek çeşidinin yetiştirilmesini teşvik etmek ve benzer çeşitlerin ilimizde örnek bahçeler kurularak yaygınlaştırılmasını sağlamak için projeler yürütülüyor.

 

285 BİN ALBİON ÇİLEK FİDESİ

Tarımsal destekleme projeleri kapsamında Kandıra(Akçabeyli, Esentepe, Deliveli, Şerefsungur, Cebeci, Akbal, Bozvurun, Akdurak, Esentepe), Karamürsel(Akçat, Osmaniye), Kartepe(Acısu, Suadiye), İzmit(Kabaoğlu), Başiskele(Yeniköy, Servetiye Cami, Camidüzü ) ilçelerinde çilek üretimi yapan, üretim bilgisi olan Ziraat Odası–Kooperatif üyesi 25 çiftçimize 284.800 adet albion çeşidi çilek fidesi, damla sulama borusu(13.200 metre), malç naylonu(1.000 kg) dağıtılarak örnek bahçeler oluşturuldu.

 

1 DEKARDAN 2,5 TON ÜRÜN

Ayrıca eylül ayının başında Karamürsel’in Akçat ve Osmaniye mahallesinde 6 çiftçiye 55.000 çilek fidesi dağıtımı gerçekleştirildi. Servetiye Cami, Camidüzü ve Cebeci’de kurulan bahçelerden 1 dekardan 2-2,5 ton çilek verimi elde edildi. Çiftçilerimiz aşırı neme bağlı hastalıklara dayanıklı, birim alandan yüksek verim alınan, saklama ve pazar koşullarına dayanıklı albion çilek çeşidi ile karlı bir üretim yapmanın sevincini yaşadı. Verimin arttırılmasına yönelik bitki besleme ve kültürel tedbirler üzerinde de çalışılıyor. Çiftçilerimizi modern çilek üretimine yönlendirmek ve gelir düzeyini arttırmak amacıyla yapılan bu projeler önümüzdeki dönem devam edecek.

08 Eylül 2015 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR