Değişim Grubu Başkan Adayı Taner Öner iddialı

Değişim Grubu adayı Taner Öner hafta sonu yapılacak olan KSMMMO seçimlerine çok sıkı hazırlanıyor. Projelerini üyelere sunan Öner, meslek mensupları v...

BÜYÜT

Değişim Grubu adayı Taner Öner hafta sonu yapılacak olan KSMMMO seçimlerine çok sıkı hazırlanıyor. Projelerini üyelere sunan Öner, meslek mensupları ve adaylara yönelik iyileştirmeleri içeren projelerinde iddialı olduklarını söyledi

Kocaeli Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası’nın 8-9 Haziran tarihleri arasında gerçekleşecek olan 21’inci olağan genel kurulunda 4 ayrı grup yarışacak. KSMMMO’nda 23 yıldır kuruluşundan beri başkanlığını yürüten Ender Şenol Aktif Mali Müşavirler Grubu adına 21. kez aday olarak üyelerin karşısına çıkacak. Fikret Gökmen’in desteklediği ve Gebzeli muhasebeci Taner Öner’in başını çektiği Kocaeli Değişim Grubu, Kemal Demir’in başını çektiği Meslekte Birlik Grubu ve halen KSMMMO yönetim Kurulu Üyeliği devam eden Remzi Özcan’ın başını çektiği Sevgi Grubu seçimlerde yarışacak. Genel kurulda 400’ü Gebze’den olmak üzere bin 325 üyenin oy kullanma hakkı bulunuyor.


-Taner Bey sizi tanıyabilir miyiz?

Kendimi kısaca tanıtırsam; Üsküdar'da 1971 yılında doğdum. Gazi Üniversitesi İ.İ.B.F. maliye bölümünden 1992 yılında, Anadolu Üniversitesi iktisat bölümünden 2006 yılında mezun oldum. G.Y.T.E.’ de işletme yüksek lisansı yapmaktayım. Odanın çeşitli organlarında görev aldım. Son iki dönemdir odamızın Gebze temsilcilik başkanıyım. Evli ve 2 çocuk babasıyım.

-Grubunuzun adı neden Değişim Grubu?

Evet, grubumuzun adı “Kocaeli Değişim Grubu”. Nedeni, odamız yönetimine bir değişiklik getirmek. Amacımız gelecek bu taze kanlarla odamızı daha dinamik bir yapıya kavuşturmak.

-Mevcut başkan ve yönetiminin şimdiye kadar verildiği hizmetleri yeterli buluyor musunuz?

Mevcut Yönetimin şimdiye kadar yaptıklarına teşekkür ederiz. Daha iyisini hedeflediğimiz için bu göreve talibiz.

-Sanırım Gebze’de ikamet ediyorsunuz. Seçimi kazanırsanız aynı yerde kalmaya devam edecek misiniz?

Elbette yaşadığım ve mesleğimi icra ettiğim yer değişmeyecek. Ancak meslektaşlarımızın odamızdaki bize uygun görülen görevi layıkıyla yapacağımız kadar kurumda ve temsil edeceğimiz yerlerde olacağız. Şöyle söylersek sanırım durum daha iyi anlaşılır; ben büromdan çıkınca 30 dk. içinde oda binamızda olabilirken, İ.S.M.M.M.O. Başkanı Sn. Arıkan için bu süre trafik nedeniyle 1,5-2 saati bulmaktadır.

-Gebze dışındaki oda üyeleriyle çalışmalarınızı nasıl sürdürüyorsunuz?

Odamızın ilçelerde temsilcilikleri bulunmaktadır, bunlar bir nevi yerel yönetimlerdir. Temsilcilikler sayesinde meslektaşlar arası iletişim ve hizmetler tüm üyelere yayılmaktadır.

-23 yıllık başkan olan Ender Şenol’un 21. genel kurulda tekrar aday olması hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bu mevcut başkanımız Sn. Şenol’un kendi görüşüdür. Bize bu görüşe saygı duymak düşer.

- Projeleriniz neler? Seçimi kazanırsanız şimdiye kadar yapılanlardan farklı ne tür bir hizmet vereceksiniz?

Projemizden ilki ve çok önemsediğimiz proje, değişik meslek mensubu ve adaylara yönelik iyileştirmeleri içermektedir. Biz toplam meslek camiasını 3 bölümde değerlendiriyoruz.
Mesleğin adayları (Stajyerler), yeni meslek mensupları, deneyimli meslek mensupları.

Meslek adayları (Stajyerler); Odamızda 100’lerle ifade edilen önemli sayıda meslek adayı bulunmaktadır. Bu arkadaşlarımızın en önemli sorunu da staj yapacakları yer bulmakta zorlanmaları ve hiç ücret almadan hatta SGK ödenen primleri kendileri ödeyerek stajlarını tamamlamaya çalıştıklarını biliyoruz. Öncelikle bu adayların ücretsiz çalışmalarının önüne geçilmesini temininden sonra mevcut bütçeden bu konuda fonlar kurulması sağlanacak. Eğer Fon oluşturulmasında yasal engeller varsa bu engellerin aşılması konusunda ciddi girişimlerde bulunulacak.

Stajyerlerimizin hem mesleki bilgi birikimlerine katkı sağlamak, hem de TURMOB onaylı eğitim kurslarına katılmaları temin edilerek staj sürelerini kısaltılmasına katkı sağlanacak. Ayrıca Kocaeli Üniversitesi başta olmak üzere diğer üniversitelerle temaslar kurularak bu genç arkadaşların yüksek lisans programlarına katılmaları teşvik edilecek. Daha mesleğe başlamadan adaylık düzeyinde bu gençlerle kuracağımız ilişkilerin gelecekte oda ile meslek mensupları arasında güven ve sevgiye dayalı ilişkinin temelleri atılacaktır.

Yeni meslek mensubu ile ilişkiler; Öncelikle yeni meslek mensupları bizim onlara ihtiyaç duyduğumuzda ısrarla yemekli toplantılara çağırılarak onlardan bize oy vermeleri istenmeyecek. Onların bize ihtiyacı olduğu zaman hemen onların yanında olunması temel anlayışımız olacak. Öncelikle bu arkadaşlarımıza “Odamıza hoş geldiniz” broşürü verilecek. Broşürde oda meslek hakkında bilgiler verilecek. İhtiyacı olduğu zaman kimlere ulaşabileceği hususunda bilgiler yer alacak. Ayrıca 6 ay süreli kira destek fonu oluşturulması hususu araştırılacak yasal engeller varsa kaldırılması yönünde ciddi çalışmalar yapılacak.

Deneyimli meslek mensupları; Meslek mensuplarının sorunları sayılmaya başlanırsa, bu sorunların büyük bir kısmı ekonomi ve yasalardan kaynaklanmaktadır. Ancak mesleğin icrası aşamasında karşılaşılan en önemli sorun VUK’ un mükerrer 227. maddesinin getirdiği müteselsil sorumluluktur. Meslek mensubunun kastından kaynaklanan eylem nedeniyle oluşan durumlar hariç, diğer durumlarda oda olarak meslek mensubunun yanında olunacak. Meslek mensubuna her türlü destek vermekten kaçınılmayacaktır. Meslek mensubu bu anlamda haksızlığa uğradığında odanın arkasında bir güven unsuru olarak durduğunu hep bilecektir.

Mesleğimiz; bilgisiyle geçimini sağlayan bir meslektir. Sürekli bilgi yenilemesinin yapılması gerekmektedir. Meslek mensubunun ciddi 4–5 derginin internet ve kağıt ortamında aboneliği olması ekonomik olarak mümkün bulunmamaktadır. Bu 20-25 bin TL gibi bir rakamdır. Ama oda bu hizmeti yapabilir. Biz bunu mutlaka yapacağız. “Bilgiye Erişim Odası” oluşturacağız. Bu odadaki bilgileri derleyecek hizmetine sunacak bir uzman istihdam edilecektir. Bu uzmana sözleşmeli vergi hukukunda yetkin bir avukatta destek verecektir. Ayrıca bünyemizde bulunacak sözleşmeli avukat meslektaşlarımızın ücret alacaklarının belirlenecek şartlarda tahsili ile ilgili yasal işlemleri takip edecektir. Gerek duyulursa sayısı artırılacaktır. Meslek mensupları bu uygulamalarla beraber kendini mesleki güvende hissedecektir.

Bu söylediklerim dışında projelerimizde var ama sonraya kalsın. Özet olarak söylenirse; sorunları yaratan nedenlerin üzerine tüm kararlılığımızla gideceğiz. Örnek oda modeli yaratmak temel hedefimizdir.


-Muhasebecilik mesleği günümüzde ne durumda?

Mesleğimizin yasal zemine oturtulması ülkemizde Amerika ve Avrupa’ya göre yaklaşık 100 yıl geriden başlamış olmamıza karşın iyi bir ivme ile yol alınmakta. Mesleğimiz halen hak ettiği saygınlığı elde edememesine karşın gelecekte önemini hissettirip arzulanan yerde olacaktır.

-Mesleğinizin sorunları neler ve Kocaeli olarak bu sorunların çözümünde odanızın duruşu ve yaptırım gücü nedir?

Mesleğimizin temel sorunlarından bazıları, haksız rekabet, tahsilat sorunu ile yüksek cezalar ve angaryalardır. Odalar konularla ilgili çalışmalar yapma ve üst organımız TÜRMOB’a ileterek çözüm aranması için çalışma başlatılması yetkisine sahiptir. Bu sorunlarla ilgili çözüm arayışı, yeni oluşacak yönetimin temel misyonu olmalıdır.

-Ayrıca eklemek istedikleriniz var mı?

Son olarak şunu eklemek isterim ki; 21. Genel Kurulumuzun ardından yeni organların çok gruplu oluşacağı beklenmektedir. Seçim sürecinde etik kurallara uymalı, sonrasında kurumsal yapıya koruyarak uyumlu ve verimli çalışmalıyız.

04 Haziran 2013 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR