Yıldız Entegre’den bir büyük başarı daha

Ekonomist Dergisi’nin, Türkiye Ekonomi Bankası işbirliği ile yaptığı “Anadolu’nun en Büyük 500 Şirketi” araştırmasının 2014 yılı sonuçları belli oldu...

BÜYÜT

Ekonomist Dergisi’nin, Türkiye Ekonomi Bankası işbirliği ile yaptığı “Anadolu’nun en Büyük 500 Şirketi” araştırmasının 2014 yılı sonuçları belli oldu. 2014’te Anadolu 500’ün ilk sırasında Gaziantep’te faaliyet gösteren ve 2,9 milyar TL ciroya ulaşan Tiryaki Agro yer aldı. İkinci sırada ise Hatay’da faaliyet gösteren Tosçelik, 2,6 milyar TL’lik cirosu bulunuyor. Üçüncü sırada yer alan Denizli firmalarından Erbakır’ın yıllık cirosunun ise 2,5 milyar TL olduğu açıklandı.

 

YILDIZ ENTEGRE DÖRDÜNCÜ

Öte yandan açıklanan Anadolu 500 değerlendirmelerinde ilimizden de önemli bir firmamız yer alıyor. Kocaeli’nin yükselen değerlerinden olan Yıldız Entegre, açıklanan 2,5 milyar TL’lik cirosu ile sıralamada ilk dört firma arasına girme başarısını gösterdi. Firmanın yükselişinin bünyesinde yapılan yatırımlar ile pazar payının gelişmesinin etkili olduğu ifade ediliyor.

 

VERİMSİZ BÜYÜME

2013 yılında ekonominin bir mitken hareketlenmesi ve büyüme oranının yüzde 2,1’den yüzde 4,2’ye çıkması, Anadolu firmalarını olumlu etkilemişti. Anadolu 500’ün toplam cirosundaki reel artış da yükselmiş ve yüzde 2,6’dan yüzde 7,3’e çıkmıştı. 2014’te ise ekonomi yeniden yavaşladı ve büyüme yüzde 2,9’a indi.

 

İHRACAT ÇOK AZ ARTTI

Buna karşılık Anadolu 500’ün büyüme performansı biraz daha yükseldi ve yüzde 9,3’e çıktı. Bu performans artışı daha çok iç piyasaya yönelik üretimden kaynaklanmış görünüyor. Çünkü geçen yıl Anadolu 500’ün toplam ihracatı sadece yüzde 0,6 artış gösterdi ve 18,6 milyar dolardan 18,7 milyar dolara yükseldi. Anadolu 500’ün vergi öncesi karı ise 2014 yılında yüzde 9 düştü. İstihdam edilenlerin sayısı ise yüzde 3,8 artabildi.

07 Eylül 2015 Kocaeli- Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR