Seyahat, LPG ile daha ucuz

Körfez’de bulunan TÜPRAŞ Rafinerisi’nden dağıtım firmaları tarafından akaryakıt istasyonlarına dağıtılan petrol ürünleri her istasyonda farklı fiyatl...

Körfez’de bulunan TÜPRAŞ Rafinerisi’nden dağıtım firmaları tarafından akaryakıt istasyonlarına dağıtılan petrol ürünleri her istasyonda farklı fiyatlarla satılıyor. Körfez’de daha pahalı olan akaryakıt Gölcük ilçesine gittikçe ucuzluyor.

 

LPG DÜŞTÜ

LPG fiyatlarında akaryakıt istasyonları arasında başlayan rekabet fiyatları dibe vurdurdu. Daha önce 80 TL’ye dolan depolar şimdi 45-50 TL’ye dolabiliyor. Küçük motorlu LPG’li araçlar bir depo gaz ile 300 kilometre yol yapabiliyor. Tüketici bu rekabetten dolayı oldukça memnun.

 

MİNİBÜSTEN UCUZ

Körfez-İzmit arası 3.10 TL olan toplu taşıma ücreti gidiş gelişte 6.2 TL tutuyor. LPG’li araçta ise kilometrede 167 kuruş yaktığınıyaktığı kabul edildiğinde ise Körfez-İzmit arası gidiş gelişte 5.6 TL’ye mal oluyor. Bu hesaba göre otomobil toplu taşıma ücretinden daha ucuza geliyor.

 

MARKALAR ARASINDA FARKLI FİYATLAR

Petrol fiyatlarındaki firmalar arasındaki rekabet de giderek kızışıyor. Aynı miktarda motorin farklı istasyonlarda farklı fiyatlara satılıyor. Örneğin bir istasyonda motorin 3.59, benzin 4.19, LPG ise 2.03 TL pompa fiyatıyla satılırken, farklı firmanın istasyonunda motorin 4.21, benzin 4,72, LPG 2.79 TL olarak ücretlendiriliyor. BU farklı fiyat seçenekleri ise vatandaşı daha seçici olmaya itiyor.

 

AYNI MARKALARDA DA FİYATLAR FARKLI

Bu arada aynı markaların farklı istasyonlarında da bazı farklı fiyat uygulamalarının olması da dikkat çekiyor. Örneğin İzmit merkezde bulunan bir istasyonda motorin 3.73, benzin 4,25, LPG 2.04 TL pompa fiyatıyla satılırken, Gölcük'e yolu üzerindeki aynı firmanın başka bir istasyonunda ise motorin 3.76, benzin 4.31, LGP ise 1,86 TL pompa fiyatıyla satılıyor.

06 Şubat 2015 Kocaeli- Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR