250 fabrikanın taşınması gündemde

Çayırova ile Gebze arasında, D 100 (E5) karayolunun çevresinde bulunan 250 kadar sanayi tesisinin taşınması için Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin ald...

BÜYÜT

Çayırova ile Gebze arasında, D 100 (E5) karayolunun çevresinde bulunan 250 kadar sanayi tesisinin taşınması için Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin aldığı kararla ilgili plan-imar çalışmaları tamamlanmak üzere
2008 yılında alınan karar çerçevesinde Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin aldığı kararla ilgili plan-imar çalışmaları tamamlanmak üzere. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İmar Müdürlüğü'nün çalışmalarıyla 1/25 binlik, 1/5 binlik plan çalışmaları daha önce tamamlanmış, bu çalışmalarda Çayırova-Gebze arasındaki E5 kenarı bölgeler sanayi alanı olmaktan çıkarılarak 'ticari alan' olarak belirlenmişti. Plan çalışmalarının son aşaması 1/binlik planları yapmakla yükümlü olan ilçe belediyelerince yapılıyor. Gebze Belediyesi çalışmalarını tamamladı ve Meclis'inden geçirdi. Binlik planlar Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'ne gönderildi. Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri'nin verdiği bilgiye göre, Gebze'den gelen binlik plan komisyona havale edildi. Komisyonda genel plana uyumluluğu gözden geçirildikten sonra "birkaç ay içinde" Büyükşehir Belediyesi Meclisi'ne gelecek.

TEBLİGAT SON İKİ AYDA OLDU
Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, "Karar, Arçelik'in bulunduğu Tuzla bölgesinin bitiminden başlıyor Gebze'ye kadar olan bölgeyi ilgilendiriyor. İşletmelere tebligat yapıldı. Bizim için ciddi bir sorun. Bölgede ne kadar sanayi kuruluşu var, bunun tam bir envateri yok ama bizim tahminimiz 250 kadar kuruluşun taşınması isteniyor. Ayrıca Yalova Yolu'ndaki sanayi çarşılarının da kaldırılmasını istiyorlar. Biz bölgenin ıslah OSB olmasını istiyoruz. Çevreci işletmeler olsunlar, taşınmasınlar diyoruz. Sonuçta bu bir plan, değiştirilebilir. Belediye de akıllı çözümlere sıcak bakıyor. Tebligatları son bir iki ayda bildirdiler. Olay çok yeni" dedi.

EK BİNAYA İZİN YOK
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ersin Yazıcı, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, "Plan süreci devam ediyor. 25 binlik ve 5 binlikle bizim belediyemizce yapıldı. Söz konusu bölgenin bağlı olduğu Gebze Belediyesi de 1/binlik plan çalışmalarını tamamladı, meclisinden geçirip gönderdi. Burada komisyon incelemesi başladı. Ondan sonra birkaç ay içinde bizim meclise gelir. Süreç tamamlanır" dedi. Yazıcı, taşınma süreci ile ilgili olarak da "15 yıl dokunmayacağız. Ancak ek bina, yeni yatırıma izin vermeyeceğiz. Bu sürecin sonunda taşınmış olacaklar. Bu alan ticari alana dönüşürken mağdur olmamaları için teşvik edici uygulamalar olacak" diye konuştu.

2008’DE GÜNDEME GELDİ
Edinilen bilgilere göre E5'in kenarının 'ticari alan' olarak planlanması çalışmaları ilk olarak 2008 yılında gündeme geldi. Bölge, hizmet sektörlerinin yer alacağı bir alan olarak planlandı. Bu planda bütün sanayi tesislerinin kaldırılması öngörülmedi. Çevreye uyumlu tesislerin kalabileceğine ilişkin görüşler de vardı. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi plan çalışmasını kendi meclisinden geçirdi, askıya çıkardı. Bu plana göre sanayi tesislerine 2025 yılına kadar taşınmaları için süre verilmesi öngörüldü.

MAHKEMEYE GİDENLER VAR
Yetkililer, "Bugün için şirketlere hadi kalkın gidin denilmiyor, süre veriliyor. Nereye giderler? OSB'lere, yeni sanayi alanlarına giderler. Bunlar planlandı. Gidenlerin yerleri kamulaştırılmıyor, terk yok. Arsa, arazi sahibinindir. Şu kadar katla imar vereceğiz, diyoruz. Sanayi değil, burayı ticaret alanı olarak değerlendir deniliyor. Toplu konut istiyoruz. Otel, AVM istiyoruz, bankacılık istiyoruz. Çalışmaları yapıldı, firmalara gidildi. Bazıları mahkemeye verdi. Süreç devam ediyor" bilgisini verdiler.

ŞİŞECAM’IN YERİNE FUAR ALANI
Şirketlerin itirazı üzerine bir komisyon kurulduğunu belirten yetkililer, "Daha önce itirazların bazıları kabul edildi, bazıları edilmedi. Komisyon durumu tekrar inceliyor. Bu arada mülk sahiplerine terk konusunda yazılar gitti. Hukuki süreç devam ediyor. Henüz kesinlik kazanmış değil" dedi. Edinilen bilgilere göre 1960'lı yılların sonunda Türkiye'nin ilk düzcam tesisi olanak kurulan Şişecam'ın bölgedeki yerinin yarısı planda fuar ve sergi alanı olarak, kalan yarısı ise 'ticari alan' olarak işaretlenmiş durumda.

11 Kasım 2011 Kocaeli- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR