“Kocaeli, sanayinin başkenti”

KSO’nun nisan ayı meclis toplantısı katılan Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Kocaeli ticareti ve gümrük projeleri hakkında bilgi verdi. Yazıcı,...

BÜYÜT

KSO’nun nisan ayı meclis toplantısı katılan Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Kocaeli ticareti ve gümrük projeleri hakkında bilgi verdi. Yazıcı, Kocaeli’in sanayinin başkenti olduğunu, birçok başarılı projeye imza attığını söyledi

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Nisan ayı ve 40.Meclis Toplantısı’nı dün Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı’nın katılımı ile oda binasında gerçekleştirdi. Toplantıya konuk konuşmacı olarak katılan Bakan Yazıcı’nın yanı sıra Gümrük Müsteşarı Ziya Altunyaldız, Vali Ercan Topaca, Büyükşehir Belediyesi Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, KOÜ Rektörü Prof. Dr. Sezer Ş. Komsuoğlu, KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, il müdürleri, sanayi ve ticaret adamları ve protokol üyeleri yer aldı.

KOCAELİ SANAYİ KENTİ

Toplantıda Kocaeli ekonomisini ele alan Bakan Yazıcı, Kocaeli’deki oda sayılarına dikkat çekerek, odaların gücünün ticareti olumlu etkileyeceğini kaydetti. Bakan Yazıcı, bünyesinde barındırdığı 400 birinci sınıf ve yaklaşık 7 bin ikinci ve üçüncü sınıf gayrı sıhhi müessesesi ile bir Kocaeli’nin bir sanayi kenti olduğunu açıkladı. Bakan Yazıcı, Kocaeli’nin ihracat ve ithalat da ise İstanbul’dan sonra gelen ikinci il olduğunu ifade etti. Konuşmasının sonunda ise gümrük projelerinden söz ederek, Tek Pencere Sistem hakkında bilgi verdi. Yazıcı, sonrasında ise derslik yaptıran sanayicilere plaket verdi.

365 ADET ODA VE BORSA
KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu’nun konuşmasının ardından Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı konuşma yaptı. Bakan Yazıcı, “Ülkemizde 182 Ticaret ve Sanayi Odası, 57 Ticaret Odası, 12 Sanayi Odası, 113 Ticaret borsası ve 2 Deniz Ticaret Odası olmak üzere bütün tüccar ve sanayicilerimize hizmet eden toplam 365 adet oda ve borsa bulunmaktadır. Odalarımız ne kadar güçlü olursa ticaret erbabımız da o denli güçlü olur. Bugün burada bulunan, Kocaeli’mizin değerli sanayicilerine, iş adamlarına baktığımda, Kocaeli’nin kendine has özelliklerini ve yorulmadan çalışma azmini görüyorum” dedi.

“ÇOK BÜYÜK İŞLER BAŞARAN BİR ŞEHİR”
Bakan Yazıcı, “Kocaeli; bünyesinde barındırdığı 400 birinci sınıf ve yaklaşık 7 bin ikinci ve üçüncü sınıf gayrı sıhhi müessesesi ile bir sanayi kentidir. Kocaeli; iki üniversitesi, TÜBİTAK- Marmara Araştırma Merkezi ve TÜSSİDE - Türkiye Sanayi Sevk ve İdare Enstitüsü ile bir bilim kentidir. Kocaeli; 13 Organize Sanayi Bölgesi, 3 Teknoparkı ve 2 Serbest Bölgesi ile ülkemizin sanayinin başkentidir ve teknokent vizyonuna doğru hızla ilerlemektedir. Türkiye'nin ilk 500 firmasının 84’ü burada yer almaktadır” dedi.

“KOCAELİ İHRACATINI ARTIRDI”
Bakan Yazıcı, 2011 yılında Kocaeli’nin ihracatının bir önceki yıla göre yüzde 30 artırarak 12,3 milyar dolara, ithalatını ise yüzde 21 artırarak 12,7 milyar dolara yükselttiğini kaydetti. Bakan Yazıcı, “2011 yılında Kocaeli’nin dış ticaret hacmi bir önceki yıla göre % 25 artarak, 25 milyar dolara yükselmiştir. Öte yandan Kocaeli’nde ihracatın ithalatı karşılama oranı 2010 yılında % 91’den 2011 yılında % 97’ye yükselmiştir. Kocaeli’nin Türkiye’nin toplam ihracatı içinde önemli bir payı vardır. Bu pay 2010 yılında % 8,3 ve 2011 yılında % 9,1 seviyelerinde olmuştur. Kocaeli’nin toplam ithalatımız içindeki payı ise % 5,2’dir. 2011 yılında Kocaeli, 12,3 milyar dolarlık değerle Türkiye’nin ihracatında İstanbul’dan sonra ikinci sırada yer almıştır. Yine 2011 yılında Kocaeli 12,7 milyar dolarlık değer ile Türkiye ithalatı içerisinde İstanbul’un ardından ikinci sırada yer almıştır” dedi.

HALI HEDİYE EDİLDİ

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, konuşmalarının ardından eğitime destek vermek adına Dumlupınar İlköğretim Okulu’na sınıf bazında katkıda bulunan üyelere plaket ve teşekkür belgesi verdi. Sonrasında ise KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Kocaeli’ye özgü olan Hereke Halısı’nı Bakan Yazıcı’ya Kocaeli anısı olarak hediye etti.

25 Nisan 2012 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR