5 Kızıl geyik doğaya salındı

Kocaeli Orman ve Su İşleri Müdürlüğü Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü ekiplerince Kartepe ilçesindeki ormanlık alana 5 kızıl geyik salındı....

BÜYÜT

Kocaeli Orman ve Su İşleri Müdürlüğü Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü ekiplerince Kartepe ilçesindeki ormanlık alana 5 kızıl geyik salındı.
Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürü Nevzat Alğan, yaptığı açıklamada, 2006 yılında başlayan çalışmalar kapsamında kızıl geyikleri doğayla buluşturduklarını söyledi.
Doğal hayatı koruyarak insanlara yaban hayatını sevdirmeye çalıştıklarını belirten Alğan, sülün ve keklik salarak, eksilen türlerin doğada yerlerini alması için çalıştıklarını kaydetti.
Salım işlemini gerçekleştirdikleri bölgede 1950'li yıllarda geyik popülasyonu tespit ettiklerini bildiren Alğan, şöyle konuştu:
''Kocaeli'de 2006 yılından bugüne toplamda 42 geyik doğaya salındı. Bu popülasyonu doğaya geri kazandırmak istiyoruz. Geyiklerin ikisi Kandıra ilçesinde salındı. Bu hayvanlar için de çok güzel bir ortam oldu, orada üremeye başladı. Çalışmaları avcılar, muhtarlar ve sivil toplum kuruluşları temsilcileriyle birlikte yapmak istiyoruz. Mesela burada bulunan Örencik, Örnek ve Pazar Çayırı köyleriyle protokol imzaladık. Protokolün amacı şu, köylülerin 'hayvanları koruyacağız ve doğaya hizmet edeceğiz' demelerinin ardından konuyu imzaya döküyor ve çalışmalara başlıyoruz.''
İlk salımı yaptıkları 2006 yılında lahana tarlalarında geyikler görüldüğüne işaret eden Alğan,vatandaşların zaman zaman ''lahanalarımız zarar görüyor'' şeklinde sitem ettiklerini, ancak hiçbir zaman isyan etmediklerini dile getirdi.
Alğan, kar yağışının yoğun olduğu günlerde salım yapılan alanlara yem bıraktıklarını, bu sayede hayvanların şehir merkezine yakın yerlere inmelerini önlediklerini sözlerine ekledi.
Açıklamanın ardından İstanbul Polonezköy'den getirilen 5 kızıl geyik, Pazarçayırı, Örnek ve Suadiye köyü sınırlarındaki ormanlık alana bırakıldı.

10 Aralık 2011 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR