Kartepe Turizm Çalıştayı’nda doğayla uyumluluk vurgulandı

Kartepe Turizminde Yeni Ufuklar Çalıştayı’nda tüm konuşmacılar, doğal yaşamı olduğu gibi korumanın önemine dikkat çekti. Çalıştayda ayrıca Kocaeli’de...

BÜYÜT

Kartepe Turizminde Yeni Ufuklar Çalıştayı’nda tüm konuşmacılar, doğal yaşamı olduğu gibi korumanın önemine dikkat çekti. Çalıştayda ayrıca Kocaeli’de turizme ayıracak yeterli kaynak olduğu vurgulandı.

Kartepe Turizminde Yeni Ufuklar Çalıştayı önceki gün sabah saatlerinde yapılan gezi programının ardından Kartepe Green Park Otel’de gerçekleştirildi. Valilik, Büyükşehir Belediyesi ve Kartepe Belediyesi tarafından düzenlenen çalıştayda Kartepe turizmi ve Kocaeli’nin turizm alanındaki yeri masaya yatırıldı. Çalıştaya, Vali Ercan Topaca, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaomanoğlu, TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy, KOÜ Rektörü Prof. Dr. Sezer Şener Komsuoğlu, Genç Tur Yönetim Kurulu Üyesi Kadir Genç, Kartepe Belediye Başkanı Şükrü Karabalık, Kaymakam Mustafa Ünaldı, MOBESKO Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Baştürk, İl Kültür Turizm Müdürü Adnan Zamburkan ve turizm alanında faaliyet gösteren çok sayıda firma temsilcisi ile davetliler katıldı.

KURU AĞAÇ BİLE KESMİYORUZ
Çalıştayın açılış konuşmasını Green Park Yönetim Kurulu Başkanı Adil Üstündağ yaptı. Kartepe’deki turizm hakkında katılımcılara bilgi veren Üstündağ, “Kartepe’de çevre bozulmasın diye kuruyan ağaçları bile kesmiyoruz. Ağaç dikmeye de hız veriyoruz. Kartepe’nin doğal güzelliğini korumak için elimizden geleni yapıyoruz. Yatırımlara devam edeceğiz. Hiçbir oteli rakip görmüyoruz ve daha kimseyi işten çıkartmadık. Bölgenin tanınması içinde kapı kapı dolaştık. 2010 yılında 19 profesyonel takıma ev sahipliği yaptık. Salonumuzda bulunan rektörümüzden tek istediğim Trabzonspor’un da buraya gelmesi. Valimizden ve belediye başkanımızdan isteğim ise Kartepe’ye diktiğimiz 2 bin ağaç için bir teşekkür yazısı” dedi.

MAVİ BAYRAK ÖNEMLİ
Üstündağ’ın ardından söz alan TÜRSAB Başkanı Ulusoy ise dinlenme tesislerinin doğayı kirleten yerler olmaması gerektiğini söyledi. Ulusoy, “Mavi Bayrak bizim için çok önemli. Mavi Bayrağı olmayan ülkeye yurt dışından turist dahi gelmiyor. İzmit, Adapazarı ve Bolu, İstanbul’un nefes alacağı yerler. Bu yüzden bu bölgelerdeki yapılanmalar doğayı tahrip etmemeli. Doğal güzellikler korunarak yatırımlar yapılmalı ve insanlara en kaliteli hizmet sunulmalı” dedi.

İKİ ALANDA KALKINMA
Prof. Dr. Sezer Komsuoğlu ise üniversitenin turizme büyük destek verdiğini söyledi. Komsuoğlu, “Kartepe karı ve atcılığıyla kalkınmalı ve ilerlemeli. Baki Hoca Umuttepe’yi inşa ederken Adil Bey de Kartepe’yi inşa ediyordu” şeklinde konuştu. Kocaeli’nin sanayisi ile anıldığını ifade eden Belediye Başkanı Karaomanoğlu da, “Kalkınma yerelden başlar. İzmit Körfezi Türkiye’nin en önemli alanlarından biri. Şuan 15 arıtma tesisi var. Önceden tüm evsel atıklar Körfez’e akardı. Şuan ise Körfez’le Mavi Bayrağa adayız. Sadece birkaç yıla ihtiyacımız var” dedi.

MADDİ KAYNAK VAR
Vali Ercan Topaca ise Kocaeli’ye gelmeden önce kirli bir şehir hayal ettiğini ifade ederek, “Kocaeli’ye geldiğimde tüm fikrim değişti. Çünkü Kocaeli’de büyük bir değişim vardı. Kocaeli sanayisi ile Türkiye’nin en gelişmiş şehri fakat burada sadece sanayi yok” dedi. Kartepe’nin Kocaeli için çok önemli bir yer olduğuna dikkat çeken Topaca şöyle devam etti: “Ortada bir yanlışlık var. Bizim bu yanlışı düzeltmemiz gerekir. 1 yılda 27,5 milyar vergi toplanıyorsa turizm içinde maddi kaynak var demektir.”

BİLGİLENDİRME YAPILDI
Çalıştayda Sakarya Üniversitesi İşletme Fakültesi Dekanı Doç. Dr. Mehmet Sarıışık, KOÜ MYO Yrd. Doç. Dr. Yüksel Güngör ve Cadde Bostan Turizm Gençlik Komitesi Başkanı Hakan Sönmezler yaptıkları konuşmalarla katılımcıları bilgilendirdi. Ardından Green Park Yönetim Kurulu Başkanı Adil Üstündağ, TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy ile KOÜ Rektörü Prof. Dr. Sezer Şener Komsuoğlu’na plaket ve çiçek takdim edildi.

23 Mart 2011 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR