Selam vermediği için boğazını kesmiş

İzmit Gültepe Mahallesinde 21 Mart tarihinde meydana gelen olayda Uğur Özelçi, Erkan Avcı ve Burak Pehlivan arasında çıkan tartışmada Pehlivan ilk ön...

İzmit Gültepe Mahallesinde 21 Mart tarihinde meydana gelen olayda Uğur Özelçi, Erkan Avcı ve Burak Pehlivan arasında çıkan tartışmada Pehlivan ilk önce kolundan bıçaklanmış, kaçmaya çalışırken mahalledeki Göksu Büfe’nin içerisinde Uğur Özelçi tarafından boğazı kesilerek katledilmişti. Olayın ardından sanık Uğur Özelçi tutuklanarka cezaevine gönderilmiş, olaya karışan diğer sanık Erkan Avcı ise serbest bırakılmıştı. Kocaeli Adliyesi 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın ilk duruşması dün gerçekleştirildi. Duruşmada sanık ile tanıkların ifadeleri çelişti. Kamera kayıtlarının incelenmesine, tanıkların getirilmesine ve sanık Erkan Avcı’nın tutuksuz yargılanmasına karar veren Mahkeme Heyeti davayı 18 Haziran tarihine erteledi.

 

ANNE BABASI DA KATILDI

Duruşmaya tutuklu sanık Uğur Özelçi, vekili Av. Hüseyin Acurman, sanık Erkan Avcı, vekili Av. Funda Eken, davacı maktul Burak Pehlivan’ın babası Abüdder Pehlivan, annesi Nuray Pehlivan ve vekilleri Av. İsmail Erkan ve davaya katılanların çok sayıda yakını katıldı. Duruşma öncesinde ise CHP mileltvekili adayı Fatma Kaplan Hürriyet, CHP İzmit İlçe Başkanı Mehmet Ümit Küçükkaya, Eğitim Sen, Türk Eğitim Sen, Türk Ocakları ve diğer sendikalar da Pehlivan Ailesi’ne destek oldu. Oturum süresince taraf avukatları arasında gerginlik yaşandı. Duruşmada ilk sözü alan Uğur Özelçi, Çiğköfte yemek için Erkan Avcı ile birlikte çiğköfteciye gittik. İçeride dükkanın sahibi Cengiz Duymuş, mahalle muhtarı Yusuf Çelik ve tanımadım biri arkası dönük olarak oturan maktul Burak Pehlivan vardı” dedi.

 

"SELAMIMA KARŞILIK VERMEDİ"

İçeriye girince selamünaleyküm dediğini belirten sanık Özelçi, Burak’ı öncesinde tanımadığını da ifade etti. Selamına Duymuş ve Çelik’in yanıt verdiğini ancak Burak Pehlivan’ın yanıt vermediğini söyleyen Özelçi, “Selamımı almayınca maktule doğru baktım. O da bana ‘Ne yapıyorsun oğlum’ dedi. Ben de ‘Benimle oğlumlu falan konuşma akıllı ol’ dedim o da ‘Ne diyorsun lan sen’ diyerek cevap verdi sonra tokat attım, bizi ayırdılar. Burak çiğköfteciden ‘Bekle seninle burada görüşeceğiz. Senin anneni babanı sinkaf ederim’ diyerek çıktı. Ben de dükkandan çıkmak istedim ancak çıkamadım. Beni tuttular” ifadelerini kullandı.

 

"O KAÇTI BİZ ARKASINDAN GİTTİK"

Maktul Burak Pehlivan’ın dükkanın önüne bıçakla geldiğini ve ‘Çık lan dışarıya’ diye bağırdığını iddia eden sanık Özelçi, “Bana bıçakla saldırdı. Burada montum yırtıldı ancak yaralanmadım. Sonra ben de cebimdeki çakıyı çıkarttım. Ona doğru salladım. İsabet ettiğini anlamadım. Burak olay yerinden Göksu Tekel Bayii’ne doğru kaçmaya başladı. Ben de arkasından koştum. Benim arkamdan da sanık Erkan Avcı koştu. Burak bu sırada büfeye girdi. Ona doğru ben de tekme salladım ancak isabet etmedi. Büfeye girmek istedim o sırada elimdeki bıçakta kan gördüm ve Burak’ın yaralandığını anladım” dedi.

 

ÖLDÜRME KASTI YOKMUŞ

Olay yerinden uzaklaştıktan sonra da Erkan Avcı’ya her şeyi olduğu gibi anlatmasını ve ambulans çağırmasını söylediğini ifade eden Özelçi, “Erkan olay yerinden uzaklaştı sonra polisler gelince ben de kendim teslim oldum. Öldürmek ya da yaralamak kastım yoktu. Olaya diğer snaık Erkan Avcı karışmadı. Burak çiğköftecinin önünde küfür etti ve olay da o dükkanın önünde oldu” şeklinde olayı kendi tarafından anlattı. Özelçi’nin ardından Erkan Avcı’ya söz verildi.

 

"OĞLUM ELMA BİLE SOYAMAZ"

Maktul Burak’ı tanımadığını ve Özelçi ile de mahalleden arkadaş olduklarını belirten Avcı, Özelçi ile uyumlu ifade verdi. Sanıkların ardından davalı taraf söz aldı. 21 yaşındaki canice öldürülen Burak Pehlivan’ın annesi Nuray Pehlivan, “Ben 25 yıllık öğretmenim. Yurduma vatanıma milletime bu ülkenin dört bir yanında görev yaparak hizmet ettim. Oğlumu da bu devlete faydalı birey olsun diye buraya üniversiteye gönderdim okusun istedim. Oğlum kendi halinde biridir. Küfür nedir bilmez, bıçak taşımayı bırakın elma bile soyamaz. Eşim astsubay emeklisi, ben de memurum oğlum bir memur çocuğuydu bıçakla kavgaya ne kadar karşılaşmış olabilir ki?” dedi.

 

"OĞLUMU VAHŞİCE KATLETTİLER"

Maktul Burak Pehlivan’ın daha önce hiçbir kavgaya veya tartışmaya karışmadığını belirten anne Pehlivan, “Olay yerinde çiğköftecinin önünde bir iki damla kan vardı diyorlar ancak yapılan haberlerin fotoğraflarından ve görüntülerinde her yer kan içinde. Anlatılanların hiçbirini kabul etmiyorum ve sanıkların en ağır şekilde cezalandırılmalarını talep ediyorum. Oğlumu tanımayan bu şahıslar sokak ortasında oğlumun boğazını kesti ve onu vahşice katletti. Ben bu olay başımıza geldiğinden beri hiç uyuyamıyorum. Ben, öğrencilerim, çevremdekiler, hepimiz perişan olduk mahfolduk” şeklinde ifade verdi.

 

"BURAK HİÇBİR HAKARETTE BULUNMADI"

 Sanıkların ardından görgü tanıklarının dinlenmesine geçildi. İlk olarak Gültepe mahalle muhtarı Yusuf Çevik dinlendi. Çevik, “Olay gününde çiğköftecide Cengiz duymuş ve Burak’la birlikte oturuyorduk. Sonra sanıklar geldi. Uğur selam verdi. Burka selamına karşılık vermedi. Sonra Uğur ona ‘Naber lan’ dedi. Burak da ‘İyi oğlum sen nasılsın’ dedi. Sonra Uğur ‘Ben senin nerden oğlum oluyorum’ diyerek üzerine yürüdü ve yumruk attı. Sonra biz Cengiz ve ben Erkan ve Uğur’un önüne geçerek onları sakinleştirdik” dedi. Çevik, olayda Burak’ın hiçbir hakarette bulunmadığını ve çıkarken de bir şey söylemediği yalnızca çıkıp gittiğini özellikle belirtti.

 

SANIK YAKINLARI TANIĞI ZİYARET ETMİŞ

Çevik’in ardından tanık olarak çiğköftecinin sahibi Cengiz Duymuş, çiğköftecinin üst katında oturan ve olay sırasında camdan bakarak her şeye tanık olan Hatice Yılmaz ve son olarak Uğur Özelçi’nin Burak Pehlivan’ın boğazını kestiği Göksü Büfe’nin sahibi Kemal Göksu konuştu. Tanıklardan Cengiz Duymuş verdiği ifadenin ardından davacı avukatı İsmail Erkan’dan gelen ‘Size tanıklığınızla ilgili bir baskı yapıldı herhangi bir baskı altında kaldınız mı?’ sorusuna, “Geçtiğimiz Pazar günü yani 10 Mayıs tarihinde tutuklu sanık Uğur’un annesi tanımadığı iki erkek ile birlikte dükkanıma geldi. Bana ‘Olay sırasında Burak’ın elinde bıçak varmış’ dediler ben de görmediği söyledim” ifadesiyle yanıt verdi.

 

"ELİNDE BIÇAK YOKTU GÖRDÜM"

Diğer tanık Hatice Yılmaz, Burak’ın çiğköfteciden çıktıktan sonra geri geldiğini, geldiğinde ellerini net bir şekilde gördüğünü ve ellerinde bıçak bulunmadığını belirtti. Kemal Göksu ise Burak’ın eli yüzü kan içerisinde büfeye girdiğini ve onu hemen içeriye alıp kapıya dikildiğini, ardından da Uğur ve Erkan’ın geldiğini, bu sırada Uğur’un Burak’a tekme attığını, sonrasında da bıçak çektiğini gördüğünü ifade etti. Göksu’nun ifadesine göre Uğur’un bıçak çekmesinin ardından Burak kanlar içerisinde yere yığılmış. Tanıkların dinlenilmesinin ardından avukatlar dinlenildi.

 

TUTUKLANMASINI İSTEDİ

İlk olarak konuşan davacı avukatı İsmail Erkan, sanık Erkan Avcı ile Uğur Özelçi’nin olayı birlikte gerçekleştirdiklerini belirterek Avcı’nın tutuklanarak cezaevine gönderilmesini, olay sırasında kayıtta olan kamera kasetlerinin incelenmesini ve adını verecekleri tanıkların dinlenmesini talep etti ve dosyada yeterli incelemenin yapılmadığını, pek çok beşgenin eksik olduğunu ve tanıkların da sanıklar tarafından korktuğu için pek çok şeyi gizleyerek ifade verdiklerini dile getirdi. Davalı avukatı Hüseyin Acurman, suçlamaları kabul etmeyerek mobese kayıtlarının incelenmesini istedi.

 

DURUŞMA 18 HAZİRAN’A ERTELENDİ

Gereğini görüşen Mahkeme Heyeti, bıçak üzerindeki kanın maktule ait olup olmadığının incelenmesine, emanette bulunan bıçakları kayıtlarının incelenmesine, sanık Erkan Avcı’ın tutuksuz yargılanmasına, Uğur Özelçi’nin ise tutuklu oalrak yargılanmasına devam edilmesine, Mobese kayıtlarının incelenmesine karar vererek bir sonraki duruşmayı 18 Haziran tarihine erteledi.

 

"HEPİMİZİN BAŞINA GELEBİLİR"

Mahkeme sonrasında açıklama yapan davacı avukatı İsmail Erkan, “Mahkeme Başkanı Muhiddin Paça, benim keşif talebimi reddetmiştir. Tutuksuz yargılanan sanık Erkan Avcı’nın da olaya karışarak tutuklu sanık Uğur Özelçi ile birlikte suçu işlediği büfenin kamera kayıtlarında açıkça görülmesine rağmen bu kamera kayıtları dosyaya eklenmeyerek incelemeye alınmamıştır. Bu dosyada önemli eksiklikler söz konusu. Geç gelen adalet adalet değildir ve şunu unutmasınlar, öldürülen yarın onların çocukları da olabilir bu hepimizin başına gelebilir” dedi. Hilal GÜDÜCÜ

12 Mayıs 2015 Kocaeli- Asayiş


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR