80 yıllık geleneği devam ettiriyorlar

Kandıra’da köy sakinleri 1930'lu yıllardan bu yana her bayram belirlenen bir günde komşu köye misafir olarak ''bayram yeri'' geleneğini sürdürüyorKand...

BÜYÜT


Kandıra’da köy sakinleri 1930'lu yıllardan bu yana her bayram belirlenen bir günde komşu köye misafir olarak ''bayram yeri'' geleneğini sürdürüyor

Kandıra’da 1930’lu yıllardan bu yana köy sakinleri her bayram belirlenen bir günde komşu köye misafir olarak “bayram yeri” geleneğini sürdürüyor. Kandıra ilçesine bağlı köylerde Kurban ve Ramazan bayramlarında gelenekler yaşatılmaya çalışılıyor. Her bayramda bir gün önce belirlenen köyün sakinleri, çevre köylerden gelen ziyaretçilerine ev sahipliği yaparak misafirlerini en iyi şekilde ağırlamaya çalışıyor. Bayramda en güzel kıyafetlerini giyen köy sakinleri, otobüs, traktör ve otomobillerle ev sahibi köye giderek, bayramlaşma törenine katılıyor. Köyün gençleri de ''bayram yeri'' olarak belirlenen sokakta birbirleriyle görüşme imkanı buluyor.
EV SAHİBİ HEDİYELİ KÖYÜ
Bayramın ikinci gününde de Kandıra-Şile yolu üzerinde bulunan Hediyeli köyü, 80 yıllık geleneğe ev sahipliği yaptı. Çevre köylerden gelen ziyaretçiler, köyü bayram yerine çevirdi. Yaşlılar, evlerde yakınlarını ve tanıdıklarını ziyaret ederken, kızlar ve erkeklerin oluşturduğu gruplar da bayram yerinde bir araya gelerek görüşme imkanı buldu. Hediyeli Köyü Muhtarı Hüseyin Ateş; geleneğin çok uzun yıllardan beri yaşatılmaya devam edildiğini söyledi.
Eskiden cami hoparlöründen ''yemekler çıksın'' anonsunun ardından her evden bir sofra çıkarılarak, köy meydanında ziyaretçilere ikram edildiğini anlatan Ateş, şimdi ise ziyaretçilerin evlerde ağırlandığını söyledi. Gelen herkesin eve davet edildiğini belirten Ateş, ''Kim gelirse gelsin sofra kurulur o konuda hiçbir aksama olmaz. Devamlı yemek verilir'' açıklamasında bulundu. Balaban Köyü Muhtarı Fehmi İçöz de eskiden bayramlaşmalarda toplu eğlenceler yapıldığını belirterek, eski geleneklerin yeni nesil tarafından unutulduğunu dile getirdi. Fındık toplama sezonu olduğu için katılımın diğer bayramlara göre azaldığına dikkati çeken İçöz, kış mevsimine denk gelen bayramlarda katılımın 3 bin ile 5 bin kişi arasında değiştiğini sözlerine ekledi.

IKI MUHTAR: Hediyeli Köyü Muhtarı Hüseyin Ateş ve Balaban Köyü Muhtarı Fehmi İçöz “Bayram Yeri” geleneği hakkında bilgilendirmede bulundu.
KOY HABER: Komşu köye misafir olarak giden gençler, birbirleriyle bayramlaşarak tanışma imkanı buluyorlar.
BAYRAM 2: Kandıra’da 1930’lu yıllardan bu yana köy sakinleri her bayram belirlenen bir günde komşu köye misafir olarak “bayram yeri” geleneğini sürdürüyor.

22 Ağustos 2012 Kocaeli- Gündem


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR