Kooperatif sorunları iletti bakan yeni dönemi anlattı

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün “Tren Taşımacılığı ve 10 numara yaş satışlarına düzenleme gelecek” açıklamasında bulundu.Sanayi ve Ticaret Bakanı...

BÜYÜT

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün “Tren Taşımacılığı ve 10 numara yaş satışlarına düzenleme gelecek” açıklamasında bulundu.

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, SUMOTAŞ’a konuk oldu. Kooperatif binasında kooperatif başkanları ve oda başkanlarının katıldığı kahvaltıda açılış konuşmasını SUMOTAŞ Başkanı Hüseyin Erhan yaptı. Kooperatiflerin sorunlarından bahseden Erhan “İlimizde Marmara Birlik'in, bünyesinde SUMOTAŞ üyeleri de dahil olmak üzere 4370 nakliyeci bulunmaktadır. Aileleri ile birlikte 20 bin kişilik bir vatandaş topluluğu nakliyecilik ile ilgili gelişmeleri yakından takip etmektedir. Nakliyecilik yapan esnafımızın temel sıkıntıları konusunda sizi bilgilendirmek isterim” dedi.

KOOPERTİFLERİN SORUNLARI
Sorunları maddeleştirerek Bakan Ergün’e ileten Başkan Erhan “Taşımacılık belgesi alma konusunda kooperatiflerin yaşadığı sıkıntılar, Bilindiği gibi taşıyıcılık yapmak için Kİ, Ll, L2 belgeleri konusunda kooperatifler ciddi sıkıntı yaşamaktadır. 1163 sayılı yasada bu belgelerin alınabilmesi konusunda kooperetiflerin mal varlıkları baz alınmaktadır. Yani kooperatifler, özel şirketler gibi değerlendirmeye tabi tutulmaktadırlar. Oysa güç birliği amacını güden kooperatiflerin mal varlığı hesabı tüzel kimliğin mal varlığı artı kooperatif üyelerinin kooperatif altında çalışan araçlarının toplamı olarak hesaplanmalıdır. Bu konunun hükümet gündemine getirilmesi nakliyeciler için çok önemlidir. Kooperatiflerin akaryakıt satışında üyelerine fatura kesememesinin, getirdiği sorunlar. Tıpkı ilk madde de olduğu gibi üyelerin mal varlığı kooperatifin mal varlığıyla birlikte değerlendirilmediği için Petrol Piyasası Lisans Yönetmeliğinde Değişiklik yapılmasına Dair Yönetmelik ile 44. maddeye istasyonsuz kategorisi altında verilmiş bayilik lisansları sahipleri, benzin ve motorin türleri ile otobiodizel satışı yapamaz fıkrası eklenmiştir. Bu çerçevede özel şirketler kendilerine kayıtlı araçlara yüzde 13'e varan indirimlerle akaryakıt sağlayabilirken, istasyon sahibi olan kooperatifler bu imkandan tam anlamıyla yararlanamamaktadırlar. Ayrıca bu madde ile akaryakıt istasyonu olmayan kooperatiflerin üyelerine akaryakıt satışı imkansız hale gelmiştir. Bu da düzeltilmelidir. Karayolları Asgari Fiyat Tarifesi'nin sahada uygulanmasının denetlenmemesinin yarattığı sıkıntılar. 2006'da çıkarılan Karayolları Asgari Fiyat Tarifesi kooperatiflerin varlığı için çok önemlidir. Ancak özel firmalar bu tarifeye uymadan fiyatlar vermektedir. Bu tarifenin sorumlulular tarafından sahada yeterli ve gereği gibi denetlenmiyor olması kooperatifler ve özel şirketler arasında ciddi haksız rekabet yaratmaktadır. Hükümetten beklentilerimiz arasında işveren durumundaki şirketler ve nakliyecilik yapan özel şirketlerin sıkı denetlenmesi ve tarifenin ciddiyetle uygulanması da yer almaktadır. Kooperatifçilik Yasasının değişmemesinin getirdiği sıkıntılar. Bilindiği gibi kooperatiflerimiz yasal düzenleme gereği her yıl mali kongreler yapmaktadır. Ancak bu kongrelerde yönetim kurulu seçimi yapılmasının yollarının açık olması kooperatif yönetimlerinin uzun vadeli stratejik planlar, yararı gelecekte anlaşabilecek projeler üretmesinin önüne geçiyor. Bu durumum giderilebilmesi için Kooperatifçilik Strateji Belgesi kabul edilerek Kooperatifçilik Kanunu' nun değiştirilmesi en önemli beklentimizdir” açıklamasında bulundu.

Kartepe Belediye Başkanı Şükrü Karabalık’ın konuşması sonrasında Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün “Kooperatif kanunlarında önemli değişikliklere ihtiyaç vardır. Günü politikalar uygulanmıyor. Uzun vadeli planlar yapılıyor. Strateji ve eylem planları hazırlanmaktadır. Karayolları yetmeyecek OSB’lerden trenlerle mallar taşınacak. Kooperatifler ilerleyen zamanlarda tren taşımacılığına girecekler. Vagon alacaklar, tren yolu devletin vagon senin. Yüzde 95 taşımacılık gemilerle yapılmaktadır. Karayolu taşımacılığı özellikle yeni pazarlara artacak. Bireysel olarak bunlar olamaz. Şirketleşmek kooperatifler olacak. Şirketler ve kooperatifler arasında haksız rekabet diyeceğimiz durumlar var. Küçük müdahalelerle bunlar düzeltilebilir. Kooperatif yasalarında seçimler 3 yılda bir yapılacaktır. Bunu da düzenleyeceğiz. Siyasi istikrar nasıl önemliyle yapılacak olan çalışmalar içinde önemlidir. Nacak bu şekilde ilerleme olabilir” dedi.

Bakan Ergün “Sorunlardan biri de 10 numara yağ sorunudur. Akaryakıt fiyatları yükselmesi her yeri etkilemiştir. Yüzde 92 ithal ediyoruz. Akaryakıt fiyatlarının yükselmesi yeni yollara başvurulması durumunda kalındı. 2011 yılında yeni yöntemler üzerinde çalışılmaktadır. 10 numara yağ satışı lisans ve izine bağlı olacaktır. Denetimler kolay olacaktır. Her yerde satılmaktadır. Kayıt dışı sayılmaktadır. Sıkı bir denetim ile uygulanan haksız rekabet giderilmiş olacaktır. Bu uygulama ile kendisine zarar veriliyor. Araca verilen çevreye verilen zarar hesap edilmiyor. Toplu taşımada da yaşanan tartışmalar var. Kırgınlıklar yaşanmadan bunun aşılması gerekiyor. İnsan taşımacılığı da gelişiyor” açıklamasında bulundu.

20 Mayıs 2011 Kocaeli- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR