SEÇİM TAKVİMİ 30 MART 2014

    31 OCAK 2014 31 Aralık 2013 tarihi itibariyle nüfus müdürlüklerinden alınacak nüfus sayısına göre, il seçim kurullarınca (2013 mali yılı sonuna ka...

BÜYÜT

 

 

31 OCAK 2014

31 Aralık 2013 tarihi itibariyle nüfus müdürlüklerinden alınacak nüfus sayısına göre, il seçim kurullarınca (2013 mali yılı sonuna kadar yeni kurulmuş ilçe ve belediyeler dahil) belediye ve il genel meclisi asıl ve yedek üye sayıları seçim çevrelerine göre tespit edilecek. Tespit edilen üye sayıları il seçim kurullarınca ilgili ilçe seçim kurullarına bildirilecek. İl seçim kurullarınca bildirilen belediye ve il genel meclisi asıl ve yedek üye sayıları ilçe seçim kurullarınca ilan edilecek. Ön seçim – aday yoklaması seçmen listelerine karşı yapılan itirazlar, ön seçim ilçe seçim kurullarınca kesin olarak karara bağlanacak. Ön seçim - aday yoklaması seçmen listeleri kesinleşecek. 

Siyasi partilerin aday adayı listelerini, büyükşehir belediye başkanı seçimi ile ilgili olanlarını il seçim kurullarına, belediye başkanlığı, belediye ve il genel meclisi üyelikleri seçimi ile ilgili olanlarını ise ön seçim ilçe seçim kurullarına vermelerinin son günü.

 

ŞUBAT AYI TAKVİMİ

1 ŞUBAT 2014

Muhtarlık bölgesi askı listelerine yapılacak itirazların karara bağlanmasının son günü. 

3 ŞUBAT 2014

Hangi siyasi partilerin hangi seçim çevrelerinde ön seçime ya da aday yoklamasına katılacaklar; büyükşehir belediye başkanlığı seçimi ile ilgili il seçim kurullarınca, belediye başkanlığı, belediye ve il genel meclisi üyelikleri seçimleriyle ilgili ilçe seçim kurullarınca ilan edilecek. 

7 ŞUBAT 2014

Sandık bölgesi askı listelerindeki değişiklikler işlenerek seçmen kütükleri kesinleştirilecek. Tutuklu ve taksirli suçlardan hükümlü askı listeleri, cumhuriyet başsavcılığından yeniden istenilen ikinci listeyle karşılaştırılarak değişikliklerin SEÇSİS'e işlenmesine başlanacak. 

9 ŞUBAT 2014

Tutuklu ve taksirli suçlardan hükümlü askı listeleri, cumhuriyet başsavcılığından istenilen ikinci listeyle karşılaştırılarak değişikliklerin SEÇSİS'e işlenmesi işlemleri bitirilecek ve askıya çıkarılacak. 

10 ŞUBAT 2014

Ön seçim sonuçları, ilgili siyasi partilere ve ilgililere bildirilecek.

18 ŞUBAT 2014

Sandık kurulu oluşum çalışmalarına başlanılacak. Siyasi parti ilçe başkanlıklarının, belediye başkanlığı, belediye meclis üyeliği ve il genel meclisi üyelikleri seçimlerine ait aday listelerini ayrı ayrı düzenleyerek ilçe seçim kurullarına, alındı belgesi karşılığında elektronik ortamda DVD ve fiziki ortamda kağıt olarak en geç saat 17.00'ye kadar vermelerinin son günü. Büyükşehirlerde siyasi parti il başkanlıklarının, büyükşehir belediye başkan aday listelerini il seçim kurullarına alındı belgesi karşılığında DVD ve kağıt ortamında en geç saat 17.00'ye kadar vermelerinin son günü. Bağımsız olarak adaylıklarını koyacak kişilerin, adaylık için başvurularının son günü (saat 17.00’ye kadar). 

20 ŞUBAT 2014

Siyasi partilerin, aday listesindeki eksiklikleri tamamlamalarının son günü. 

21 ŞUBAT 2014

Geçici aday listeleri (bağımsız adaylar dahil) ilçe seçim kurulları, büyükşehir belediye başkan adaylarının ise il seçim kurulları tarafından mahallinde alışılmış usullerle ilan edilecek ve itirazların başlayacak. İl ve ilçe seçim kurullarınca, geçici adayların, kanunda yazılı adaylık şartlarında noksanlık veya aykırılık bulunup bulunmadığı doğrudan incelemeye alınacak. Seçmen bilgi kağıtlarının dökümüne ve dağıtımına başlanılacak. 

22 ŞUBAT 2014

Geçici olarak ilan edilen aday listelerine karşı ilgili ilçe seçim kuruluna, büyükşehir belediye başkan adaylığı için ilgili il seçim kuruluna yapılacak itirazların son günü. Geçici adayların, adaylık şartlarında noksanlık veya aykırılık yönünde il ve ilçe seçim kurullarınca yapılan incelemelerin son günü. İl veya ilçe seçim kurullarının incelemeleri sonucunda ortaya çıkan seçilme yeterliliğine ilişkin eksikliklerin, il seçim kurullarınca ilgili aday ve siyasi parti il başkanlığına, ilçe seçim kurullarınca da ilgililere ve siyasi parti ilçe başkanlıklarına bildirilmesinin son günü.

26 ŞUBAT 2014

İlgililerin ilçe seçim kurulu kararlarına karşı il seçim kuruluna, il seçim kurulunun büyükşehir belediye başkanlığı adaylarına ilişkin kararlarına karşı YSK'ya itirazlarının son günü. 2972 sayılı Kanun'un 15/2. maddesine göre, adaylar hakkında adaylık koşullarında noksanlık veya aykırılıklar nedeniyle yapılacak itirazların il seçim kurulunca, büyükşehir belediye başkanlığı adaylarına ilişkin olarak da YSK'ca kesin karara bağlanmasının son günü.

28 ŞUBAT 2014

YSK'nın il seçim kurulu, il seçim kurulunun ilçe seçim kurulu kararlarına karşı yapılmış itirazları kesin olarak karara bağlamasının son günü. Seçim kurullarınca yapılan inceleme veya itiraz üzerine kesin olarak verilen kararlar sonucunda ya da istifa nedeniyle siyasi partilerin aday listelerinde eksiklik meydana gelmesi halinde bu durum, ilçe veya il seçim kurullarınca siyasi partilere bildirilecek. 

 

MART AYI TAKVİMİ

1 MART 2014

Aday listelerinde meydana gelen eksikliklerin siyasi partilerce tamamlanarak ilgili seçim kurullarına bildirilmesinin son günü. Sandık kurullarının oluşum işlemleri tamamlanacak ve oluşumda görev alanlara bu hususun bildirilmesine başlanacak.

2 MART 2014

Kesin aday listeleri (bağımsız adaylar dahil), ilçe seçim kurullarınca, büyükşehir belediye başkanlığı için il seçim kurullarınca ilan edilecek. İl seçim kurullarınca, birleşik oy pusulalarının basımına ve basımı tamamlandıkça bir plan dahilinde ilçe seçim kurulu başkanlıklarına dağıtımına ve teslimine başlanacak. 

20 MART 2014

Seçim propagandası ve yasakları başlayacak. 

24 MART 2014

Seçmen bilgi kağıtlarının seçmenlere dağıtılması tamamlanacak ve dağıtılmayanlar oy torbalarına konulmak üzere ilgili ilçe seçim kurulları başkanlıklarına teslim edilecek. 

29 MART 2014

Saat 18.00'de seçim propagandası sona erecek. 

30 MART 2014

Oy verme günü.

 

27 Ocak 2014 Kocaeli- Siyaset


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR