Derince’de kooperatifler birbirine girdi

Derince’de dün itibari ile SS 13 Nolu ve SS 5 Nolu otobüs kooperatifleri yeni seferlere başladı. Ancak SS 101 nolu otobüs şoförleri dün Kipa’daki otob...

BÜYÜT

Derince’de dün itibari ile SS 13 Nolu ve SS 5 Nolu otobüs kooperatifleri yeni seferlere başladı. Ancak SS 101 nolu otobüs şoförleri dün Kipa’daki otobüs durağını basarak kooperatif araçlarının seferlere çıkmalarını engelledi.

Derince Kipa’da dün sabah saatlerinde hareketli dakikalar yaşandı. SS 13 ve 5 nolu otobüs kooperatiflerini birleşmesi ile Derince’de yeni bir güzargah belirlenmişti. Derince şehir içi taşımacılık yapan SS 101 nolu kooperatife ait 17 araç SS 13 Nolu tarafındandaha önce satın alınmıştı. İlk sefer de dün sabah saat 07.00 da Kipa’dan başladı. Ancak yeni seferlerin başlaması ile hat şoförleri arasında tartışma başladı. Seferlerin başlamasından yaklaşık 3 saat sonra Kipa’daki otobüs durağında minübüscüler birbirine girdi. Sarı renkli otobüsler ile sefer yapan şoförler araçlarını yeşil halk otobüslerinin önüne çekerek geçişlerinine engel oldu.

Polis geldi
Dün sabah saat 10.00 sıralarında çıkan olay büyük olunca olay yerindeki ekipler hemen çevik kuvvete bilgi verdi. Takviye ekiplerin gelmesi ile kavga yatıştırıldı. İlçe emniyet müdürü Hüseyin Tanrıkulu ve rütebeli personel de olay yerine geldi. Ayrıca şoförlerin birbirlerine silah teşhirinde bulundukları iddia edildi. Otobüs şoförleri kavganın otobüs değişikliğinden çıktığını söyledi. SS 13 Nolu kooperatif Derince şehir içine çalışmak için SS 101 nolu kooperatifden 17 adet araç aldı.

12 senedir sürüyor
Ancak şehir içine 101 nolu yerine 13 ve 5 nolu kooperatiflerin araçları sefere çıkarılınca 101 nolu otobüs sürücüleri duruma isyan etti. S.S. 101 No'lu Derince Şehiriçi Minibüs Kooperatifi Genel Sekreteri Alaattin Altun, “Bizim bu davamız yaklaşık 12 yıldır sürüyor. Geçen ayki komisyon toplantısında mahkeme ve Danıştay kararıyla bilirkişi raporları doğrultusunda Derince'de şehir içine girmemiz gerektiği açıkça belirtildi. Ancak şimdi şehir içine girmemiz yasaklandı. Bu nedenle arka sokaklardan farklı yerlerden gitmek zorunda kalıyoruz” dedi.

Belediyeyle anlaşıldı
Derince hattında çalışan 5 ve 13 No'lu Derince Minibüsçüler Kooperatifi'nin kendilerine açtığı davayı kaybettiğini vurgulayan Altun “Şehir içi minibüsü olmamıza rağmen biz giremezken onların araçları Derince şehir içine giriyor. 2007 yılında diğer iki kooperatif bizi kendi güzergahlarına gidiyoruz diye mahkemeye verdi. Ancak mahkeme onların aleyhine sonuçlandı, hatta 23 kişiye tazminat ödeme kararı verildi. Ne olduysa ondan sonra oldu. Belediyeyle 34 M plakası karşılığında anlaştılar” dedi.

Birleşmekten yanayız
Altun şöyle devam etti: “İstenen 34 araçlık M plaka içinde bizim plakalarımıza göz diktiler. Son olanlardan yılanlar ve bıkanlar da plakalarını 250 bin TL karşılığında sattı. Alınan plakalar da başka birine çeyrek hissesi 160 bin TL'den satıldı. Biz 34 araçken 17 araç kaldık. Ekmeğimizle oynanıyor. Bu saatten sonra olacaklardan sorumlu değiliz. Ortak üç kooperatifin birleşmesinden yanayız. Bir çözüm bulunsun

Ukome’de toplantı yapıldı
101 nolu kooperatifde görevli şoförler UKAME yetkililerinin duruma el koymasını istedi.
Olay yerindeki çok sayıda polis ekibi kavgayı yatıştırdı. UKAME’nin kararı yeşil otobüslerin elinde olmayınca yeşil otobüsler Kipa’da bulunan duraktan gönderildi. Ayrıca SS 13,5 ve SS 101 nolu kooperatif başkanlarının UKAME’de toplantı yaptıkları kaydedildi. Ayrıca çıkan tartışma nedeni ile seferler durduruldu.

17 Kasım 2011 Kocaeli- Asayiş


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR